Connect with us

Dünya Gündemi

MINI ELEKTRIC’E ABD’DE “EN ÇEVRECİ ŞEHİR OTOMOBİLİ” ÖDÜLÜ

Türkiye distribütörlüğünü Borusan Otomotiv’in yaptığı Mini’nin tamamen elektrikli ilk seri üretim modeli Mini Electric, çevre dostu teknolojisiyle ABD’de “Urban Green Car Of The Year’’ ödülünün sahibi oldu.

“Green Car Journal” otoriteleri; “düşük ağırlık merkezi, güçlü elektrikli motoru ve dinamik sürüşle birlikte tüm kullanım özelliklerini sıfır emisyonla sunan” Mini Electric’i ABD’de “Yılın En Çevreci Şehir Otomobili Ödülü’ne” layık gördü.

KONFORLU SÜRÜŞ DENEYİMİ
Şehir hayatında konforlu sürüş deneyimiyle öne çıkan Mini Electric, 50 kW’lık hızlı şarj sayesinde 32.6 kWh kapasiteli pillerinin yüzde 80’ini sadece 35 dakikada doldurabiliyor. Özel geliştirilen lityum-iyon bataryaları ile tam şarjda 232 km’ye kadar menzil sunuyor.

MINI ELECTRIC’İN ÖZELLİKLERİ
Güncel Mini 3 Kapı modeli üzerinde geliştirilen Mini Electric, 184 bg güç ve 270 Nm tork üreten motoru ile 0-60 km/s hızlanmasını 3.9 saniyede ve 0-100 km/s hızlanmasını ise 7.3 saniyede tamamlıyor. Keyifli sürüş, etkileyici tasarım ve premium kalite anlayışıyla markanın ilk yüzde yüz elektrikli seri üretim modeli özelliğini taşıyor. Mini tarafından geliştirilen sürüş dinamikleri sayesinde Mini Electric benzersiz bir kullanım keyfi vadediyor. Mini Electric, iç mekanda sunduğu 6.5 inçlik renkli ekrana sahip gösterge paneliyle de markanın diğer modellerinden ayrılıyor. Standart sunulan LED farlar, LED sis farları ve Mini Connected dokunmatik ekran, dikkat çeken donanımları arasında yerini alıyor. Sport, Mid, Green ve Green+ olmak üzere dört farklı sürüş modu bulunan aracın, bu modlara göre değişen tema ve renklere bürünebilen renkli ekranından otomobille ilgili diğer sürüş bilgilerine de erişilebiliyor. Bataryaların da etkisiyle Mini Cooper S 3 Kapı’ya göre 145 kg daha ağır olan modelin, 211 litrelik bagajı, koltukların yatırılmasıyla birlikte 731 litreye kadar çıkıyor. Yüksek voltajlı batarya paketinin otomobilin zeminine yerleştirilmesi sayesinde bagaj kapasitesinde herhangi bir değişiklik bulunmuyor.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir