Connect with us

Dünya Gündemi

GERÇEK İNOVASYONUN ŞİFRELERİ…

İnovasyondan gerçek anlamda yarar sağlanabilmesi için “insan, süreç ve teknoloji dönüşümünün bir işletmenin tamamında aynı şekilde uygulanabilmesinin” önemine dikkat çeken Dell Technologies Orta Doğu Avrupa, Orta Doğu, Türkiye, Afrika (CEEMETA) Kıdemli Başkan Yardımcısı Mohammed Amin “gerçek inovasyonun; empatik liderlik ve insanları tatmin etmeyen görevlerden kurtaran teknolojiyle başladığını” ve “iş liderlerinin, inovasyonu şirket genelinde yaygınlaştırması ve çalışanları kendi içlerindeki yenilikçilik potansiyelini keşfetmeye teşvik etmesi gerektiğini” belirtiyor.

 

“Günümüz dünyasında yenilik yapabilmek ve dijital bir lider olarak ortaya çıkabilmek için işletmelerin doğru insanlara, süreçlere ve teknolojilere sahip olması gerektiğini” ifade eden Dell Technologies Orta Doğu Avrupa, Orta Doğu, Türkiye, Afrika (CEEMETA) Kıdemli Başkan Yardımcısı Mohammed Amin “Ancak bu göründüğü kadar basit bir iş değil. Çoğu zaman yaygın bir düşünce olarak karşımıza insan, süreç ve teknoloji simyasındaki dengesizlik çıkıyor.” diyor.

INNOVATION INDEX TÜRKİYE İSTATİSTİKLERİ..
“Straits Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre, küresel inovasyon yönetimi pazarının 2021’den 2023’e kadar yüzde 16,4’lük bir yıllık bileşik büyüme oranıyla 1,5 milyar dolardan 6,2 milyar dolara yükselmesinin öngörüldüğüne” işaret eden Amin, 2023 Dell Technologies Innovation Index araştırmasının Türkiye istatistiklerin ilişkin şu bilgileri aktarıyor: “Türkiye’de iş liderlerinin yüzde 73’ü kendi fikirlerini desteklemeye daha meyilliyken, yüzde 60’ı inovasyon projelerini şirket hedefleriyle uyumlu hâle getiriyor. Yine yüzde 60’lık bir kesim de başarısız olan projeleri analiz ediyor veya bunlarla ilgili ders çıkarıyor. Endişe verici olansa, yüzde 44’lük bir kesimin en son teknolojiye sahip olmadığına inanması ve rakiplerinin gerisinde kalmaktan korkması.”

“İnovasyondan gerçek anlamda yarar sağlanabilmesi için insan, süreç ve teknoloji dönüşümünün bir işletmenin tamamında aynı şekilde uygulanması gerektiğini” söyleyen Amin, şirketlere dijital ekonomiye geçiş sürecinde şunları öneriyor:

İNOVASYON ŞİRKET GENELİNE YAYGINLAŞTIRILMALI
“Innovation Index araştırmasına Türkiye’den katılan çalışanların yüzde 44’ü, şirket kültürünün kendi inovasyon potansiyellerini engellediğini belirtiyor. Gerçek inovasyon; empatik liderlik ve insanları tatmin etmeyen görevlerden kurtaran teknolojiyle başlar. İş liderlerinin, inovasyonu şirket genelinde yaygınlaştırması ve çalışanları kendi içlerindeki yenilikçilik potansiyelini keşfetmeye teşvik etmesi gerekiyor. Şirketlerin genellikle tam olarak anlayamadığı nokta, başarılı bir dönüşümün donanım ve yazılımdan çok daha fazlası olduğu. Çoğu şirket, teknoloji dönüşümü için iş gücü dönüşümünün ve çalışan iş becerilerinin geliştirilmesinin gerekli olduğunu teyit edecektir. Ancak ne yazık ki işletmelerde, iş güçlerini geleceğe hazırlamaları için herkese uyan tek bir çözüm bulunmuyor. Şirketlerin, öğrenme kültürlerini standart eğitim ve gelişimin ötesine taşıyarak hem kurumu hem de bireyi dönüştürecek yolda ‘sürekli öğrenme planına’ sahip olmaları kritik önem taşıyor.

Mohammed Amin- Dell Technologies Orta Doğu Avrupa, Orta Doğu, Türkiye, Afrika (CEEMETA) Kıdemli Başkan Yardımcısı 

İNOVASYON KARARLARI VERİYE DAYANMALI
Veri, günümüzde önemli bir fark yaratıcı olarak karşımıza çıkıyor ve işletmeler, gerçek zamanlı veri ve kararlarla önemli atılımlar gerçekleştirebiliyor. Ancak Türkiye’deki karar vericilerin sadece yüzde 24’ü tüm inovasyon kararlarının verilere dayandığını belirtiyor. İyi tanımlanmış bir uygulama sürecinin olmaması, inovasyon odaklı projelere öncelik verilmesinin önünde ciddi bir engel oluşturuyor. İnovasyon zihniyeti ancak, işletmeler mevcut veri ve içgörüleri kullanarak uçtan uca, fikirden uygulamaya doğru bir süreç oluşturduklarında uzun soluklu olabiliyor.

TEKNOLOJİ BİR DEĞİŞİM ARACI OLARAK GÖRÜLMELİ
Küresel ekonomilerdeki hızlı değişime rağmen, birçok işletme hâlâ teknolojiyi bir değişim aracı olarak görmüyor. Bunun önündeki engellerden biri BT karmaşıklığı, çünkü yeni teknolojileri kullanmanın külfetli ve pahalı olabileceği algısı var. Ancak, kullanım başına ödeme modellerinin yaygınlaşmasıyla her ölçekteki işletme inovasyon hedeflerini çeviklik, basitlik ve amaçlarıyla uyumlu hâle getirebiliyor.

 Dell Technologies Orta Doğu Avrupa, Orta Doğu, Türkiye, Afrika (CEEMETA) Kıdemli Başkan Yardımcısı Mohammed Amin “gerçek inovasyonun; empatik liderlik ve insanları tatmin etmeyen görevlerden kurtaran teknolojiyle başladığını” ve “iş liderlerinin, inovasyonu şirket genelinde yaygınlaştırması ve çalışanları kendi içlerindeki yenilikçilik potansiyelini keşfetmeye teşvik etmesi gerektiğini” belirtiyor.

FİKİRLER DOĞRU TEKNOLOJİ VE SÜREÇLERLE DESTEKLENMELİ
İnovasyon, uzun vadeli iş başarısı elde etmek ve eski yöntemlerle yapılan işlere yeni yaklaşımlar getirmek için oldukça önemli. Sağlık hizmetlerinden üretime, petrol ve gazdan perakende sektörüne kadar teknoloji öncülüğündeki inovasyonlar, kârlılığı etkileyen ve müşteri sadakatiyle güvenini artıran dönüştürücü değişimlere önayak oluyor. İnovasyonun birçok şekli ve boyutu var, işletmelerin bunlardan yararlanması gerekiyor. Her fikir bir fark yaratabiliyor. Ancak bu fikirlerin duyulması, değerlendirilmesi ve doğru teknoloji ve süreçlerle desteklenmesi gerekiyor.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir