Connect with us

Faruk Bangir

O GİTTİ GİDELİ KEMANCILAR VE DOSTLARI YASTA…

Türk Pop Müziği’nin en naif isimlerinden Tanju Okan’ın 1970-1974 yılları arasında seslendirdiği popüler şarkıların toplandığı Bütün Şarkılarım 1975’te piyasaya çıktı ve ilk Long Play’i oldu. Aynı yıl düzenlemelerini Onno Tunç’un yaptığı iki kırkbeşlikteki şarkılar Kemancı ve Dostlarım ise son hitleri… “Benim en iyi dostum içkim, sigaram” sözleri ile bilinen “Dostlarım” şarkısını Selami Şahin’den özel olarak istemişti. Okan, siroz hastalığı yüzünden 58 yaşında hayatını kaybetti. O gitti gideli kemancılar ve dostları yasta…

 

27 Ağustos 1938 tarihinde İzmir’in Tire ilçesinde doğan Tanju Okan, ilköğrenimini Manisa’da, lise öğrenimini ise Balıkesir’de tamamladı. Müziğe ilgisi ailesinden gelen Okan’ın babası müzik öğretmeniyken, annesi de iyi keman çalmaktaydı. İlkokulda şarkı söylemeye başlayan Okan, lisede ve askerlik görevi sırasında sahnelere çıktı. Daha sonra İtalya’da şan eğitimi alarak Türkiye’ye döndü. İlk profesyonel müzik hayatına 1961 yılında Ankara’da başlasa da, bir yıl sonra İstanbul’a döndü.

BALKAN MÜZİK FESTİVALİ’NDE BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ…
1964’te Erol Büyükburç ve Tülay German ile beraber vokalistliğini yaptığı Milli Orkestra’yla Yugoslavya’da düzenlenen Balkan Müzik Festivali’ne katıldı. Burada dört parça söyleyen Okan, seyircilerden büyük bir ilgi gördü ve yarışmayı Türkiye kazandı. Bu yarışmada söylediği ilk şarkı olan “Kundurama Kum Doldu”, Yugoslavya’da çıkan bir EP’de yayınlandı. Bu plak, Okan’ın piyasaya sürülen ilk çalışması oldu.

1967’DE STRANGERS IN THE NIGHT’I TÜRKÇE YORUMLADI…
1965’te “Kundurama Kum Doldu” isimli ilk plağı Sahibinin Sesi firması tarafından yayımlandı. Aynı dönemde Türkiye’nin ilk futbol plaklarından biri olan “Maça Dolmuş”u yayınladı. 1967’de Frank Sinatra hiti “Strangers in the Night”ı Türkçe sözlerle yorumladığı “İki Yabancı” kırkbeşliğini çıkardı. Ancak bu plak, aynı eseri, aynı isim fakat farklı sözlerle yorumlayan Ajda Pekkan’ın gölgesinde kaldı.

Tanju Okan ve 8 ay evli kaldığı Nur Erbay

NUR ERBAY’LA EVLİLİĞİ 8 AY SÜRDÜ…
Bu sırada Nur Erbay’la hayatını birleştirdi, Tansu ismini verdikleri bir oğulları dünyaya geldi. Bu evlilik yaklaşık 8 ay sürdü.

1964’TE SİNEMA FİLMİNDE ROL ALDI
Bu dönemde sinemayla da ilgilenen sanatçı, ilk olarak 1964 yılında Cüppeli Gelin adlı filmde beyaz perdede gözüktü. 1966 tarihli İçimdeki Alev sanatçının ilk başrolü oldu. Aynı yıl Cüneyt Arkın ile oynadığı Fakir Bir Kız Sevdim filminde seslendirdiği “Deniz ve Mehtap” ile popülerliğini arttırdı.

FRANSA’DA FRANSIZCA KAYITLAR YAPTI…
1960’ların sonunda Türkiye’de plak yapmaya başlayan Fransız Sanatçı Patricia Carli’nin dikkatini çeken Okan, Fransa’ya gidip Fransızca kayıtlar yaptı. Bu kayıtlardan ikisi (Le Sourire De Mon Amour ve S’il N’y Avait Que Toi Au Monde) 45’lik olarak Fransa’da yayınlandı. Ancak plağın yayınlanması sırasında yaşanan sıkıntılar, plak çıktıktan sonra da devam etti. Okan’ın yurt dışında tanıtımı için bir türlü adımlar atılamazken, sanatçının Türkçe plaklarının da büyük başarı kazanması nedeniyle Tanju Okan yurt dışı kariyerini başlamadan bitirdi ve müzik hayatına Türkiye’de devam etti.

1970’LER ŞÖHRET YILLARI…
1970 yılında Georges Moustaki’nin “Le Métèque” parçasını Şükran Akannaç ve Nino Varon’un yazdığı Türkçe sözlerde “Hasret” adıyla yorumladı. Bu plak Tanju Okan’ı geniş kitlelere tanıtan bir eser oldu. Bu kırkbeşliğin ikinci yüzündeki “Ah Bir Zengin Olsam” da benzer bir başarıyı yakaladı. 1972 yılında Tuğrul Dağcı’nın yazdığı “Koy Koy Koy” ve Güzin Gürman’ın yazdığı “Öyle Sarhoş Olsam Ki” kırkbeşlikleriyle şöhretini perçinledi. 1973’te Philips için Nilüfer ve Modern Folk Üçlüsü ile “Arkadaş Dur Bekle / Kim Ayırdı Sevenleri” çalışmasını yayınladı. Bu sırada Carli ile bir kez daha çalışmaya karar veren Okan, ünlü şarkı “Samanyolu” bestesini Fransızca sözler ile Avrupa’ya açma projesine girişti. Ancak finansal sıkıntılardan dolayı Tanju Okan, Fransa’ya gidemedi. David-Alexander Winter’ın “Oh Lady Mary” adıyla okuduğu şarkı ise Avrupa’da birçok ülkede hit oldu.1974’te ise bu sefer Mehmet Teoman ile çalışan sanatçının çıkardığı “Kadınım” şarkısı, Okan’ın en çok satan kırkbeşliklerinden biri oldu.

Kemancı, Tanju Okan’ın seslendirdiği unutulmaz şarkılardan biridir.

İLK LONG PLAY’İ “BÜTÜN ŞARKILARIM”…
Sanatçının 1970-1974 yılları arasında seslendirdiği popüler şarkıların toplandığı Bütün Şarkılarım 1975’te piyasaya çıktı ve ilk Long Play’i oldu. Aynı yıl çıkardığı ve düzenlemelerini Onno Tunç’un yaptığı iki kırkbeşlikteki şarkılar Tanju Okan’ın son hitleri oldu. Bunlardan Mehmet Yüzüak ve Rıfat Şanlıel bestesi olan “Kemancı”, ötekisi ise Selami Şahin bestesi “Dostlarım”dı. “Benim en iyi dostum içkim, sigaram” sözleri ile bilinen “Dostlarım” şarkısını Tanju Okan, Selami Şahin’den özel olarak yapmasını istemişti. Aynı yıl Tanju Okan, “Kadınım” şarkısına ilham veren Zerrin Erdoğan ile evlenerek ikinci kez nikâh masasına oturmuş oldu. Bu evlilik 14 ay sürdü.

Tanju Okan’nın, Kadınım şarkısına ilham veren  Zerrin Erdoğan’la evliliği de sadece 14 ay sürdü.

1980’LERE “YORGUNUM” İLE GİRİŞ YAPTI…
Okan, 1980’de son longplay’i olan ve Kent firmasından çıkan Yorgunum albümünü yayınlayarak 1980’lere giriş yaptı. Orijinal şarkılardan oluşan bu albümden sonra birkaç kez televizyon programlarına çıktıktan sonra arabeskin daha fazla ilgi görmeye başlamasıyla Urla’ya çekilen Okan, uzun süre yeni eserler üretmedi.

1989 YEREL SEÇİMLERİNDE ADAY OLDU…
1989 Türkiye yerel seçimlerinde politikaya atılmaya karar veren Okan, önce Urla’da bağımsız adaylığını açıkladı. Daha sonra ise ANAP’a geçme kararı aldı. ANAP, Urla’da yüzde 30.76 ile ikinci parti olurken, Belediye Başkanlığı’nı SHP adayı Bülent Baratalı kazandı.

1991’DE KADINIM/İYİ DÜŞÜN’LE MÜZİĞE DÖNDÜ
1990’ların başında Türk pop müziğinin tekrar ana akıma yerleşmesi ile müziğe geri dönen Okan, 1991’de uzun süreli bir sessizlikten sonra Emre Plak etiketi ile Kadınım / İyi Düşün albümünü çıkardı. Bu albümü bir sene sonra Nokta Müzik’ten çıkan Yıllar Sonra – Kırlangıç albümü izledi. 1995’te Marş Müzik’ten çıkan “İşte Tanju Okan” 95 son albümü oldu.

1990’LARIN SONUNDA SİROZ TEŞHİSİ KONULDU…
1990’lı yılların ortalarında Tanju Okan’a siroz teşhisi konuldu. 1995 yılının Aralık ayının sonlarına doğru kangren olma tehlikesi yaşayan sanatçının sol bacağı diz üzerinden kesildi. Yeni yılı hastanede geçiren sanatçı, ocak ayının başında taburcu oldu.

23 Mayıs 1996 tarihinde vefat eden Tanju Okan, vasiyeti üzerine Urla’daki İskele Kabristanı’na gömüldü. İlçede adını taşıyan bir park ve heykeli bulunmaktadır. 

1996’DA SON KEZ SAHNEYE ÇIKTI…
26 Ocak 1996’da son kez sahne alan sanatçı, Urla’da düzenlenen bir gecede seyircilerin isteği üzerine “Kadınım” şarkısını söyledi. Ancak hastalığına rağmen sigarayı bırakamayan sanatçının durumu tekrar kötüleşti. 15 Nisan 1996’da Kültür Bakanlığı ve POPSAV, sanatçı için özel bir gece düzenledi ve Sezen Aksu, Barış Manço ve Cem Karaca gibi isimler Okan için sahne aldı. Bu konserden kısa bir süre sonra, 23 Mayıs 1996’da Tanju Okan hayatını kaybetti. Vasiyeti üzerine Urla’daki İskele Kabristanı’na gömüldü. Bu ilçede bir Tanju Okan Parkı ve Tanju Okan Heykeli bulunmaktadır.

1997’de 3. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde kazandığı Yekta Okur özel ödülünü adına oğlu aldı.

Tanju Okan’ın 1970-1974 yılları arasında seslendirdiği popüler şarkıların toplandığı Bütün Şarkılarım 1975’te piyasaya çıktı ve ilk Long Play’i oldu. Aynı yıl çıkardığı ve düzenlemelerini Onno Tunç’un yaptığı iki kırkbeşlikteki şarkılar Tanju Okan’ın son hitleri oldu.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir