Connect with us

Finans & Ekonomi

DİJİTAL EKONOMİDE FİNANS TEKNOLOJİLERİ (FİNTEK) AĞIRLIK KAZANIYOR…

E-ticaretin gerçekleşmesi, gelişmesi ve büyümesinde en büyük rollerden birini finans teknolojileri (fintek) sektörü oynuyor. Dijital ekonomi otobanında etkinlikleri giderek artan aktörler, 2020 yılından bu yana Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin (TÖDEB) yönetimi, denetimi ve disiplini altında faaliyet gösteriyor. TÖDEB’in 3’ncü Genel Kurulu’ndaki konuşmalar, sektörün “geleceğin ekonomisindeki önemini ve fonksiyonunu” ortaya koyuyor.

 

Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB) Başkanı Burhan Eliaçık, Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Faik Metin Tiryaki, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkan Yardımcımız Necip Fazıl Kaymak ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Genel Müdür Yardımcısı Serdar Murat Öztaner’in açılışında konuştuğu TÖDEB 3’üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yeni yönetim ve denetleme kurulları ile disiplin komitesi üyeleri belirlendi.

TODEB’İN YENİ YÖNETİM, DENETLEME VE DİSİPLİN KURULLARI…
Bir sonraki genel kurula kadar TÖDEB Yönetim Kurulu’nda Aypara Ödeme Kuruluşu A.Ş., Ödeal Ödeme Kuruluşu A.Ş., İyzi Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş., Pay Fix Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. , Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş., Vizyon Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş., Paytr Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu A.Ş., Elekse Elektronik Para ve Ödeme Kuruluşu A.Ş., Sender Ödeme Hizmetleri A.Ş., Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş., Aköde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş., Dgpara Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu A.Ş. ve Ozan Elektronik Para A.Ş.; Denetleme Kurulu’nda Moka Ödeme ve Elektronik Para A.Ş., Octet Express Ödeme Kuruluşu A.Ş. ve Trend Ödeme Kuruluşu A.Ş.; Disiplin Komitesi’nde ise Ria Turkey Ödeme Kuruluşu A.Ş., TURK Elektronik Para A.Ş. ve Nomu Pay Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. görev yapacak.

2020 yılında Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun maddelerine göre kurulan Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin (TÖDEB) 3’üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın açılışında konuşmacılar şunları dile getirdi:

Burhan Eliaçık

“EN TEMEL DEĞERLERİN BİRLİK OLMAK VE ŞEFFAF İLERLEMEK”
Burhan Eliaçık (TÖDEB Yönetim Kurulu Başkanı): “Güçlü, parlayan dünyada söz sahibi bir ödeme sistemlerine sahip olmak hepimizin ortak hayali. Bu hayali gerçekleştirmek isteyen ödeme ve elektronik para kuruluşlarında büyüyen, üreten şirketleri ve daha önemlisi ülkesi için değer üreten, ortaya çıkaran bir sektör olmak hepimizin ortak çabası. Bu hayale giden yolda bize öncülük eden TÖDEB’in de burada çok özel bir yeri var. Ortak amaca yönelik bir arada olmanın gücünü yeterince etkin kullanmak için bazı temel değerlere sonuna kadar sahip çıkmamız gerekiyor. Bu değerlerin başında birlik olmak, şeffaf ilerlemek geliyor. Birliğimizdeki her bir üyenin temsiliyeti de son derece önemli. Birliğimiz, enerjimiz ve sahip olduğumuz dinamizmi ülkemize katmamız için en etkili organımız. Bu organı bugüne kadar en iyi şekilde kullandık. Bugünden sonra genel kurulun da katkısıyla çok daha iyilerini yapacağız.”

Faik Metin Tiryaki

“KARŞIMIZDA YENİ BİR JENERASYON VE FİNANSAL TÜKETİCİ VAR”
Faik Metin Tiryaki (Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı): “Karşımızda yeni bir jenerasyon, yeni bir finansal tüketici var. Çevrimiçi platformlardan alışveriş yapıyor, bankacılık işlemleri yerine elektronik ödeme para kuruluşlarını kullanıyor. Yerleşik kurumlar, yine bankalar, takas kurumları olacak. Onlar binanın kolonları diyebileceğimiz yapılar. Ama bina dediğimiz şey sadece kolonlardan oluşmuyor. Bunun duvarları olması lazım, bağlantıların kurulması lazım. Fintekler bunu çok güzel yapıyorlar.”

 

Necip Fazıl Kaymak

“2021’DE TÜM ZAMANLARIN EN BÜYÜK  YATIRIMI OLDU”
Necip Fazıl Kaymak (Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkan Yardımcısı): “Türkiye fintek (finans teknolojileri) ekosisteminde, mevcut durumda 564’ü aktif olmak üzere toplamda 650 fintek şirketi bulunuyor. Ödemeler dikeyinde faaliyet gösteren 225 şirket bulunmakta olup, bunu da 76 şirket ile kripto varlık ve 75 şirket ile de bankacılık dikeyleri takip ediyor. Fintek alanında yapılan yatırımlara baktığımızda, ülkemizde yapılan yatırımlar içerisinde ön plana çıktığını görüyoruz. 2021 yılını bu anlamda bir rekor yılı olarak nitelendirmek mümkün. 2021 yılında fintek sektöründe, toplam 32 fintek ve bunların aldığı 65 milyon dolarlık yatırımla tüm zamanların en büyük yatırımını görmüş olduk.”

 

Serdar Murat Öztaner

“DİJİTAL EKONOMİ OTOBANINI GELİŞTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ”
Serdar Murat Öztaner (TCMB Ödeme Sistemleri ve Finansal Teknolojiler Genel Müdür Yardımcısı): “Dijital ekonomi otobanını tesis ederek ödemeler alanının sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamak üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak FAST, Kolay Adresleme, TR-Karekod ve ödemeler alanı açık bankacılık hizmetleri başta olmak üzere birçok proje gerçekleştirdik ve bu çalışmaları geliştirerek yürütmeye devam ediyoruz. Bu çalışmaların dijital ekonomimizin ve finteklerin gelişimine oldukça katkı sağlayacağını düşünüyoruz ve bu alanı gerçekten çok önemsiyoruz. TÖDEB bizim mevzuatımızın önemli ürünlerinden biri oldu. Sektörde ciddi anlamda kendini hissettirdi ve müşterek ihtiyaçları karşılayarak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırarak, dürüstlüğün ve güvenin hakim olduğu bir meslek disiplini yaratmak üzere çabalarını güçlendirdi. Bu çabaları ilgiyle ve yakından takip ediyoruz ve destekliyoruz.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir