Connect with us

Araştırma ve Raporlar

PANDEMİDE ÖĞRENCİ KABUL EDEN ÜLKELER…

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, öğrenciler için yurtdışında eğitimle ilgili birçok soru işareti oluşturdu. Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği 12 ülkenin güncel öğrenci kabul şartlarını ve vize şartlarını inceledi.

Pandemi döneminden birçok sektör olumsuz etkilenirken eğitim turizmindeki hareketlenme dikkat çekti. Salgın nedeniyle her ülkenin yurtdışında eğitim alacak olan öğrencilere yönelik uyguladığı uçuş izni, vize başvurusu ve karantina uygulamaları ise farklı. Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları, yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrenciler için en çok tercih edilen 12 ülkeye ait güncel vize, uçuş ve karantina politikalarını ele aldı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ (ABD)

ABD, hem dil eğitimleri hem de lisans ve yüksek lisans eğitimi için öğrencilere vize randevusu vermeye devam ediyor. Başvurularda öncelik akademik eğitim alacak olan öğrencilerde. Ayrıca vize başvuru sonuçları, başvuru randevusu sırasında öğrenilebiliyor. Ülkeye girişte Şikago ve Boston hariç 14 gün zorunlu karantina uygulaması bulunmuyor. Boston için de uçuştan önceki 72 saat içerisinde alınmış PRC test zorunluluğu mevcut.

BİRLEŞİK KRALLIK (İNGİLTERE)
Oxford ve Cambridge gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin bulunduğu Birleşik Krallık’ın Türkiye ile arasındaki uçuşlarda herhangi bir aksama yaşanmıyor. Birleşik Krallık, ülkeye girişte Türk öğrencilere 14 gün karantina uygularken PCR testi istemiyor. Tüm öğrenci vizeleri ise devam ediyor. Vizelerin açıklanma süresi ise 2-3 hafta arasında değişiyor.

KANADA

Türkiye ile Kanada arasındaki uçuşlar, sadece18 Mart 2020 öncesinden geçerli Study Permit’i (eğitim izni) olanlar için açık. Uçuşun ardından ülkeye girişte 14 gün karantina şartı bulunuyor ancak PCR testi istenmiyor. Ayrıca; online olarak kolejlerde ve üniversitelerde diploma, lisans ve master programlarına katılacak olan öğrenciler için iki aşamalı vize uygulaması söz konusu. Dil okuluna gidecek öğrenciler için ise vize başvuruları açık ancak vizelerin açıklanma süresi 5 aya kadar uzayabiliyor. Yürürlükteki seyahat kısıtlamalarının 20 Ekim 2020 itibari ile kaldırılmasına rağmen, yeni düzenlemeye göre öğrenim kurumunun, bulunduğu il ve bölge hükümetinden onaylı bir Covid-19 hazırlık planı mevcut ise öğrencilerin Kanada’ya girişine onay veriliyor.

İRLANDA
İrlanda – Türkiye uçuşlarında bir sorun yaşanmıyor, ülkeye girişte PCR testi de istenmiyor ancak 14 gün zorunlu karantina uygulanıyor. Dil okulunda eğitim almak için vize başvuruları ise şu an için kapalı. İrlanda’da lisans ve yüksek lisans öğrencileri için D tipi vize başvuruları devam ediyor. Vizelerin ortalama açıklanma süresi de 2-3 haftayı buluyor.

İTALYA
İtalya ve Türkiye arası uçuşlarda herhangi bir sorun yok ve İtalya’ya girişte 14 gün zorunlu karantina uygulaması yapılıyor. PCR testi ise istenmiyor. Ancak İtalya’da dil eğitimi alacaklar için vize başvuruları kapalı. Lisans ve yüksek lisans öğrencileri için D tipi vize başvuruları devam ediyor. Vize başvurularının açıklanma süresi 2-3 hafta.

AVUSTRALYA
Avustralya -Türkiye arasındaki uçuşlar ikinci bir açıklamaya kadar kapalı. Bu nedenle şu an ülkeye öğrenci vizesi için başvuru yapılamıyor.

İSPANYA
İspanya – Türkiye arası uçuşlarda herhangi bir aksama yaşanmıyor. Ayrıca, İspanya zorunlu karantina uygulamıyor ve PCR testi istemiyor, ancak İspanya’daki dil okullarında eğitim almak isteyenler için vize başvuruları kapalı. Yalnızca lisans ve yüksek lisans öğrencileri için D tipi vize başvuruları alınıyor. Eğitim vizeleri 2-6 hafta arasında açıklanıyor.

ALMANYA
Almanya – Türkiye uçuşlarında bir sorun yaşanmıyor ancak 14 gün zorunlu karantina uygulaması bulunuyor. Almanya Türk öğrencilerden PCR testi istemiyor. Ülkenin dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için vize başvuruları geçici süreliğine kapalı, sadece lisans ve yüksek lisans öğrencileri için D tipi vize başvurusu alınıyor. Vizelerin ortalama açıklama süresi 4-6 hafta civarında.

HOLLANDA
Hollanda – Türkiye uçuşları devam ediyor, zorunlu karantina uygulaması da bulunmuyor. İki ülke arasındaki uçuşlarda PCR testi de istenmezken, Hollanda’da lisans ve yüksek lisans öğrencileri için D tipi vize başvurusu açık. Vizelerin ortalama açıklanma süresi ise 1-3 haftayı bulabiliyor.

FRANSA
Türkiye – Fransa uçuşları da devam ediyor. İki ülke arasında PCR testi istenmezken, zorunlu karantina da uygulanmıyor. Eğitim için ise 90 günden kısa süreli vize başvuruları kabul edilmiyor. 90 günden uzun ve akademik eğitimler için de D tipi ulusal vize başvuruları devam ediyor. Vizelerin açıklanma süresi 2-4 hafta arasında değişiyor.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ (DUBAİ)
Türkiye’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne direkt uçuşlar şu an için kapalı, fakat Ukrayna ve Katar’dan aktarmalı uçuşlar ile giriş yapılabiliyor. Riskli yolcular havaalanı kontrolleri sırasında 1 güne kadar gözetim altında tutulabiliyor. Uçuştan önceki 96 saat içerisinde PCR testi zorunluluğu bulunurken, iki ülke arasında zorunlu karantina uygulanmıyor. Türk öğrenciler için turistik ve 3 ay üzeri öğrenci vize başvurularında da herhangi bir aksama olmuyor ve başvuru sonuçları 2-3 hafta arasında açıklanıyor.

MALTA
Malta – Türkiye arasıdaki seyahatlerde yeşil pasaport veya Schengen vizesi şartı aranıyor. Ülkeye girişte ise son 48 saatte alınmış PCR testi isteniyor. İki ülke arasında zorunlu karantina uygulaması ise bulunmuyor. Eğitim için Malta’yı tercih eden öğrenciler 90 günden uzun süreli dil eğitimi için okulları vasıtasıyla Malta’dan vize başvurusu yapabiliyor. Vizelerin açıklanması, 2-6 haftayı bulabiliyor.

YURTDIŞI EĞİTİM GÖRÜŞMELERİ 7-8 KASIM’DA
Yurtdışı eğitim görüşmeleri 7-8 Kasım 2020 tarihleri arasında Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları’nda yapılacak. Aday öğrenciler görüşmelere 13:00 – 18:00 saatleri arasında online olarak katılabilecek veya İstanbul Taksim The Marmara Hotel’e giderek lise, üniversite ve dil okulları hakkında bilgi alabilecek. Ayrıca öğrencilere özel indirim, burs, yurt dışında konaklama dahil ücretsiz dil eğitimi ve PTE Academic sınavı giriş hakkı gibi pek çok fırsat da sunulacak. Kayıtlar ücretsiz olarak Akare.com.tr üzerinden yapılabilecek.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir