Connect with us

Araştırma ve Raporlar

12,5 MİLYON KATILIMCIDAN, 163 MİLYAR LİRA TASARRUF

Dünya Tasarruf Günü ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) 17’nci yılının aynı haftaya denk geldiğini belirten TSB Başkanı Atilla Benli, 16 Ekim 2020 tarihi itibariyle sistemdeki katılımcı sayısının 12,5 milyonu; fon büyüklüğünün ise OKS (Otomatik Katılım Sistemi) dahil 163 milyar lirayı aştığını açıkladı.

 

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, “refahı sürdürülebilir kılmak için olmazsa olmaz” diye nitelediği tasarruf alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren kazanılmasının büyük önem taşıdığını vurguladı.

Atilla Benli-Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı

“BİRİKİM İÇİN EN ÖNE ÇIKAN YÖNTEM”
“Birikim sahibi olduğumuzda kendimizi daha güvende hissediyor, yarınlara daha güvenle bakıyoruz.” diyen Benli, şunları kaydetti: “Vatandaşlarımızın özellikle emeklilikte gelir kaybı yaşamama ve bugün sahip olduğu standartları emeklilik döneminde de koruma gibi önemli ihtiyaçlarını da düşündüğümüzde birikim yapmak için en öne çıkan yöntem özel emeklilik oluyor. Sistem, sunduğu avantajlarla uzun vadede önemli kazançlar sağlıyor. Ben de Dünya Tasarruf Günü vesilesiyle tüm vatandaşlarımıza Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) dahil olarak az çok demeden tasarruf yapmaları çağrısında bulunuyorum.”

“BES FON BÜYÜKLÜĞÜ 163 MİLYAR LİRAYI AŞTI”
Benli, BES’in 17 yılda ciddi bir başarı hikayesi yazdığını ve “birikim ve tasarruf denilince insanların aklına en çok gelen yöntemlerden biri olduğunu” söyledi: “Bugün artık emeklilik dönemimizin vazgeçilmez birikim ve tasarruf yöntemlerinden biri haline gelen BES, ilk emeklisini verdiği 2013 yılından bu yana 132 binin üzerinde emekliye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. 16 Ekim 2020 tarihi itibarıyla sistemdeki toplam katılımcı sayısı 12,5 milyon kişiyi aşarken, toplam fon büyüklüğü de OKS (Otomatik Katılım Sistemi) dahil 163 milyar TL’yi aştı. Yüzde 25 Devlet Katkısı uygulamasının vatandaşlarımızın sistemi benimsemesinde ve bugünlere gelinmesinde önemli katkıları olmuştur. Sistemdeki büyümenin dövizli BES, 18 yaş altına BES gibi yeniliklerle önümüzdeki dönemde daha da hızlanarak devam edeceğini düşünüyoruz.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir