Connect with us

Reel Sektör

BALPARMAK ARICILIK AKADEMİSİ’NDEN ARICILARA EĞİTİM DESTEĞİ…

Bal sektöründe öncü firmalardan Balparmak’ın Balparmak Arıcılık Akademisi bünyesinde arıcılık mesleğinin geleceğine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği “Sürdürülebilir Arıcılık, Katma Değerli ve Verimli Arı Ürünleri Üretim Programı” eğitimleri sürüyor. İstanbul İli Arı Yetiştiricileri Birliği (İAYB) iş birliğiyle Nisan 2021’de hayata geçen arı sütü üretimine yönelik eğitimlerin üçüncüsü, İstanbul Silivri’de tamamlandı.

Sürdürülebilir Arıcılık, Katma Değerli ve Verimli Arı Ürünleri Üretim Programı kapsamında düzenlenen eğitimlerin ilki İstanbul Aydos, ikincisi Çatalca, üçüncüsü 27-30 Temmuz 2021 tarihleri arasında İstanbul Silivri’de gerçekleştirildi. Eğitimlerin her biri 1 gün teorik, 3 gün pratik şekilde gezici eğitim aracı ve mobil arı sütü üretim konteynerinde organize edildi.

 Özen Altıparmak-Balparmak Yönetim Kurulu Başkanı

Özen Altıparmak-Balparmak Yönetim Kurulu Başkanı

“İSTANBUL’UN ÖNEMLİ BİR ARICILIK POTANSİYELİ VAR”
İstanbul’un önemli bir arıcılık potansiyeline sahip olduğunu belirten Balparmak Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak, mevcut potansiyeli değerlendirip verimliliği artırma yolunun mesleki eğitimden geçtiğini ifade etti: “Türkiye’de arıcılık mesleğine ilgi gün geçtikçe azalıyor, gençler ve kadınlar bu mesleğe yönelmiyor. Bunun yanı sıra birçok arıcımız geleneksel yöntemlerle üretim yapıyor. Bu nedenle katma değerli arı ürünlerinden yeterli verim alınamıyor ve gelir arttırılamıyor. Biz de bu amaçla 2018 yılında Balparmak Arıcılık Akademisi’ni kurduk. Akademide verdiğimiz eğitimlerle gençleri ve kadınları mesleğe kazandırmak için çalışıyoruz.”

“KATMA DEĞERLİ ARI ÜRÜNLERİNİ ARTIRACAĞIZ”
Üretimin modern arıcılık teknikleriyle devam ettirilmesi için arıcıların ve arıcı adaylarının eğitimlerle desteklendiğini vurgulayan Balparmak, “Böylece bal ve diğer katma değerli arı ürünlerinin üretiminin arttırılmasını hedefliyoruz. Eğitimlerimizde katma değeri yüksek arı sütünün daha kaliteli ve verimli şekilde üretimine odaklandık. Arıcılık mesleğinin gelişimi için üzerimize düşen görevi yapmaya devam edeceğiz ve eğitimlerimizi yaygınlaştırarak daha fazla arıcı ve arıcı adayına ulaşacağız.” dedi.

Bizi Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Kobi Yaşam .