Connect with us

Finans & Ekonomi

“70 YILDIR ‘ÜRETEN BİR TÜRKİYE’ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Genel Müdür Vekili Ece Börü, 70’inci kuruluş yıldönümleri vesilesiyle yaptığı açıklamada, 70 yıldır biriktirdikleri bilgi ve deneyimle “iş, finans ve kamu kurumları nezdinde danışman konumuna geldiklerinin” altını çizerek “Ülkemizin üretim kalitesini ve hacmini artırma yolculuğumuza yeni kilometre taşları eklemeye devam edeceğiz.” dedi.

 

 

1950’den beri Türkiye’nin ilk özel sermayeli kalkınma ve yatırım bankası kimliğiyle ve “büyük bir sorumluluk bilinciyle” hareket ettiklerini belirten TSKB Genel Müdür Vekili Ece Börü, “tüm çalışmalarında kalkınma perspektifini koruyarak nitelikli üretime dönük önemli destekler sunduklarını” ifade etti.

“YENİLİKÇİ ADIMLARIMIZI KARARLIKILA SÜRDÜRÜYORUZ”
70 yıl boyunca yerli üretime kredi desteği sağladıklarına ve “Türkiye’nin gelişim hikayesi ve dünyadaki yeni kalkınma modellerine paralel olarak çeşitli ilklere imza attıklarına” işaret eden Börü, günümüzde “yenilenebilir enerji, çevre, sürdürülebilirlik ve istihdamda fırsat eşitliği alanlarında öncülük ettiklerini” dile getirdi: “Üreten bir Türkiye için fonlarımızı büyütmek ve çeşitlendirmek için global finans kurumlarıyla olan ilişki ağımızı genişletiyor, yenilikçi adımlarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.”

COVID-19 SÜRECİNDE VAKA BAZLI ÇÖZÜMLER
Covid-19 salgını sebebiyle “gelirleri azalırken, nakit akımları olumsuz etkilenebilecek” müşterilerine vaka bazlı çözümler sunduklarını söyleyen Börü, yeni normalin en etkin şekilde hayata geçmesi için “finansman olanaklarının yanı sıra sektörlere yönelik spesifik danışmanlık hizmetlerini” sürdüreceklerini kaydetti: “Pandemi sonrası şekillenecek yeni dünyada özellikle sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık herkesin daha çok gündeminde olacak. Biz de TSKB olarak alandaki deneyimimizi ekonominin ve üretimin tüm aktörleri ile paylaşmayı önemli bir sorumluluk olarak görüyoruz.”

ŞİRKETLERE BÜYÜME YOLCULUKLARINDA REHBERLİK
Börü, TSKB’nin faaliyet yelpazesine ilişkin şunları anlattı: “Halka arz, borçlanma aracı ihraçlarına aracılık ve birleşme-satın alma danışmanlığı gibi hizmetlerle şirketlere büyüme yolculuklarında rehberlik ediyor, müşterilerimize uluslararası standartlarda yatırım bankacılığı deneyimi sunuyoruz. Yatırım bankacılığı alanında başta reel sektör şirketleri olmak üzere müşterilerimizin sermaye piyasaları üzerinden finansmanını sağlamak üzere farklı açılımlar yapmaya devam edeceğiz. Diğer yandan 70 yıldır biriktirdiğimiz bilgi ve deneyimle iş, finans ve kamu kurumları nezdinde danışman konumuna gelmiş bir banka olmanın da ayrıcalığını hissediyoruz.

Ece Börü-Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdür Vekili

SÜRDÜRÜLEBİLİR YATIRIMLARIN KREDİ PORFÖYÜNDEKİ PAYI YÜZDE 74
Özellikle son 20 yılda çevresel sürdürülebilirlik projelerini öncelikli olarak gündemimize alarak 300’e yakın yenilenebilir enerji (YE) santrali ve 150’ye yakın enerji ve kaynak verimliliği projesine destek verdik. Bu yatırımlarla ülkemizin karbon ayak izinin her yıl 14.4 ton seviyesinde azaltılmasına aktif katkı sağlıyoruz. TSKB olarak finanse ettiğimiz yenilenebilir enerji santralleri bugün Türkiye’nin YE kurulu gücünün yüzde 14’üne denk geliyor. Sürdürülebilirlik temalı tüm yatırımlarımızın kredi portföyümüzdeki payı ise yüzde 74. Bu oran sadece ülkemizde değil dünya genelinde de bir banka için oldukça büyük bir sürdürülebilirlik konsantrasyonu anlamına geliyor. Bu da bizi 2016 yılında uluslararası piyasalarda ‘Yeşil-Sürdürülebilir Tahvil’ ihracını gerçekleştiren ilk Türk finans kurumu olmamız, sonrasında dünyada bir ilke imza atarak Sermaye Benzeri Sürdürülebilir Tahvil ihracını gerçekleştirmemiz gibi yeni öncülüklere taşıyor.

“ÇALIŞANLARIMIZIN YÜZDE 51’İ KADIN”
TSKB, yüzde 51 gibi yüksek bir oranda kadın çalışanıyla benzerine az rastlanır bir örnek. 2016 yılında kadın istihdamını destekleyen firmaların yapacağı yatırımlara finansman sağlamak amacıyla Türkiye’nin ilk kadın dostu kredi programını geliştirdik. Program kapsamında önce özel olarak geliştirdiğimiz ölçüm aracıyla firmalarımızın fırsat eşitliği karnelerini ortaya koyuyoruz. Dört yılda programa dahil ettiğimiz firmalarda, kadın istihdamı artışının yüzde 15, politikalar, eğitim, çalışma koşulları, yönetimde temsil gibi gelişim alanlarında kaydedilen performans artışının ise yüzde 30 oranlarına ulaştığını gözlemledik. Firmalarımızda somut bir başarı hikayesi ortaya koyan bu iş modelini, Anadolu’da faaliyet gösteren şirketlere sağladığımız danışmanlık hizmetleriyle daha da büyütüyoruz.

70’İNCİ YILA ÖZEL 70 KIZ ÖĞRENCİYE BURS
Geleceğin kadın çalışanlarını eğitim ve fırsat eşitliği alanlarında güçlendirmek için önemli adımlar attık. 2017 yılında Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) ile hayata geçirdiğimiz ‘Eğitimden Üretime’ burs fonuyla her yıl üniversite eğitimi alan kız öğrencilere burs veriyoruz. Bu sene 70’inci yaşımıza özel olarak yıllık katkımızı artırarak 70 kız öğrenciyi destekleme kararı aldık. Öte yandan, İstanbul Müzik Festivali kapsamında İKSV’yle (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) birlikte hayata geçirdiğimiz Yarının Kadın Yıldızları projesiyle her yıl üstün yetenekli genç kadın müzisyenleri destekliyoruz. Projemizin üçüncü yılında yüksek öğrenimini yapan yaklaşık 40 kadın müzisyenimize katkı sağlamış olmaktan dolayı mutluyuz. TSKB olarak kalkınmada öncelikli alanlara sağladığımız finansal desteğimizi, sosyal sorumluluk projelerimizle büyüterek gençlerimize yol açmayı sürdürmeye devam edeceğiz.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir