Connect with us

Finans & Ekonomi

SANAYİNİN GELECEĞİ DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE…

Teknoloji şirketi Doruk’un Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, büyük çaplı sanayicilerin ve Türkiye’deki toplam girişimlerin yaklaşık yüzde 99’unu oluşturan KOBİ’lerin dijitalleşmeleri halinde “çağ atlayabileceklerini, küresel pazarlarda daha rekabetçi olabileceklerini ve sürdürülebilir büyüme parametrelerini yakalayabileceklerini” ifade ediyor. Özden; ProManage’nin dünyada “yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, IoT, makine öğrenmesi ve görüntü işleme teknolojileriyle tam entegreli” tek “akıllı üretim yönetimi” sistemi olduğunu söylüyor. Şimdiye dek dünya genelinde 300’ü aşkın fabrikanın dijital dönüşümüne imza atan Doruk, bu sistemle sanayicileri geleceğe hazırlıyor.

 

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde sanayicilerin bir numaralı gündem maddesi, “fabrikalarına her an ve her yerden erişerek” üretimi sürdürmek ve maliyetleri azaltıp verimliliklerini artırarak rekabet düzeylerini korumak. Akıllı üretim yönetimi sistemi ProManage’yle dijital dönüşüm mentorluğu yapan teknoloji şirketi Doruk, tam da bu noktada devreye giriyor.

“İŞ DÜNYASININ DİLİ, SİSTEMLERİ VE İŞ YAPIŞLARI BÜYÜK DEĞİŞİME UĞRADI”
Sanayide dijitalleşme alanında Türkiye’deki ilk Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştiren Doruk’un Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, “iş dünyasının dili, sistemleri ve iş yapış şekillerinin büyük bir değişime uğradığını” belirtiyor. ProManage ve çığır açıcı diğer teknolojilerle çağı yakalamanın ötesinde çağ atlamaları için sanayicilere hizmet sunduklarını söyleyen Özden; KOBİ’lerin “sayıları, istihdama katkıları, üretim değerleri ve esnek çalışma sistemleriyle” ekonomilerin lokomotifi olduklarını ve ülkelerin dijitalleşme stratejilerinde öncelikli paydaşların başında geldiklerini vurguluyor.

“SANAYİNİN DAHA HIZLI, ÇEVİK, KALİTELİ VE VERİMLİ YÖNETİLEBİLMESİ İÇİN”
Sanayicilerin dinamiklerine hakimiyetle 22 yıldır başta KOBİ’ler tüm sanayi işletmelerinin üretimlerini “daha hızlı, çevik, kaliteli ve verimli yönetmeleri için” dijital yazılım ve donanım araçları geliştirdiklerini anlatan Özden; Endüstri 4.0 kavramı henüz dünyanın gündemine taşınmadan 15 yıl önce sanayide dijital dönüşüm üzerine yoğunlaştıklarını ve elde ettikleri tecrübeyi ABD’deki şirketleri vasıtasıyla dışarıya taşıyarak dünya genelinde 300’den fazla fabrikayı dijitalleştirdiklerini dile getiriyor.

Doruk Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden

“PROMANAGE’YLE ŞİRKETLER MAKSİMUM VERİMLİLİĞE ULAŞIYOR”
“Yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, IIoT, makine öğrenmesi ve görüntü işleme teknolojileriyle tam entegreli” dünyadaki tek akıllı üretim yönetimi sistemi olduğunun altını çizdiği ProManage’yle şirketleri maksimum verimliliğe ulaştırdıklarını söyleyen Özden, sistem hakkında şu bilgileri aktarıyor: “İşletmelerin kendilerini sürekli ve otomatik olarak geliştirebilmesini sağlayan ProManage, bu doğrultuda işletmelerin dar boğazlarını, zayıf yönlerini, gelişime açık noktalarını sürekli olarak gösteriyor ve bu açıkların iyileştirilmesi için işletmeyi uyarı mesajları ve farklı yollarla bilgilendiriyor. ProManage, anlık üretim organizasyonlarının yapılmasına ek olarak işletmede normalde fark edilmeyen hız düşümü, duruş, arıza, bekleme ve kalite kayıplarının nedenleriyle birlikte görünür olmasını ve analizler yapılarak kök nedenlerinin tespit edilmesi yoluyla bu sorunların giderilmesini sağlıyor. Bu sayede işletmelerde üretim hızlanıyor, üretim miktarı artıyor, kayıplar azalıyor ve maliyet ciddi oranda düşüyor. İşletmelerin dijital dönüşüme geçirilmesinin yalnızca 4 ila 8 hafta sürdüğü bu sistemimizle sanayiciler yaklaşık 2 ay sonunda yüzde 20’ye varan oranda verimlilik artışına tanık olmaya başlıyor. Yıl olarak düşünüldüğünde ise örneğin ayda 1 milyon Euro’luk girdi maliyeti olan bir işletme için 10 ayda yapılan 10 milyon Euro’luk masraf 8 milyon Euro’ya düşüyor ve işletme yılda 2 milyon Euro tasarruf edebiliyor.

“ANLIK MOBİL BİLDİRİMLERLE HİÇBİR DETAY GÖZDEN KAÇMIYOR”
ProManage ile tam entegre olan ProManage Mobil uygulamamız; yöneticilerin ve şeflerin gerçek zamanlı olarak tesise ait makinelerini izleyebilmelerine, makinelerinin üretim performansına ulaşabilmelerine, parametreleri takip edebilmelerine, makine göstergelerini ve raporları görebilmelerine imkân tanıyor. Anlık düşen bildirimlerle de herhangi bir detayın gözden kaçması önleniyor. ProManage Mobil, ProGuard entegrasyonuyla da tüm üretim ve IT süreçlerinin her yerden izlenebilmesini sağlıyor. Böylece işletmedeki olası bir soruna anında müdahale edilirken zaman ve maliyetten tasarruf da sağlanıyor.

“FABRİKALAR, GELECEKTE NELER OLABİLECEĞİNİ KESTİREN ALTYAPIYA KAVUŞUYOR”
İşletmede daha önce izlenilen yolların ve bilgilerin kendi içlerindeki ilişkilerini anlamlandıran ProManage yapay zekâ uygulamamız sayesinde fabrikalar, gelecekte neler olabileceğini kestiren, yani kestirimci algoritmaların temelini oluşturan altyapıya geçiş sağlıyor. ProManage kullanıcısı pek çok işletme, 2019 yılının ilk aylarından itibaren üretim operasyonları yönetiminde makine öğrenmesi ve yapay zekâ konulu yatırımlarını hayata geçirdi ve 2020 yılı itibariyle bu yatırımlarının sonuçlarını almaya başladı.

“FABRİKADA DEĞİLKEN BİLE ORADAYMIŞ GİBİ ÇALIŞMAK MÜMKÜN”
Üretimde tam kontrol sağlayan ‘artırılmış gerçeklik’ teknolojisinin kullanıldığı ProManage AR uygulamamız sayesinde, işletmelerdeki üretim şefleri, operatörler ve teknisyenler üretim alanı içinde dolaşırken akıllı telefon, tablet ya da AR gözlüklerindeki kameraya makine üzerindeki AR etiketini göstererek, o makinenin üretim performansına ve görüntülenmesini istediği tüm verilere gerçek zamanlı olarak ulaşabiliyorlar. Uygulama sayesinde operasyonel işlemlerde görev alan çalışanlar bilgiye anında erişim sağlayabiliyor. ProManage AR ile fabrikada değilken bile oradaymış gibi çalışmak ve üretimi takip etmek mümkün. Online makine izleme imkânı sunan bu uygulama, işletmedeki bilgiye hızlıca ulaşılmasına ve proaktif davranılarak önlem alınmasına katkıda bulunuyor.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir