Connect with us

Finans & Ekonomi

HER YIL 9 MİLYAR DOLARLIK ENERJİ HEBA OLUYOR…

Türkiye’de binalarda tüketilen enerjinin sanayidekini aştığına dikkat çeken İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Gökçe “Kullanılan toplam enerjinin yüzde 69’unun ithal edildiği ülkemizde sadece binaların enerji verimli hale getirilmesiyle, her yıl 9 milyar dolar tasarruf elde etmemiz mümkün.” dedi.

 

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkanı Levent Gökçe, 11-18 Ocak Enerji Verimliliği Haftası’nda, “tüm rapor, açıklama, istatistik ve çalışmaların binalarda enerji verimliliğinin çok öncelikli ele alınması gereken bir konu” olduğunu ortaya koyduğuna işaret etti.

“TÜKEKTİĞİMİZ ENERJİNİN YÜZDE 69’U İTHAL”
“Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından açıklanan 2019 yılı Enerji Dengesi raporuna göre, ülkemizde 2019 yılındaki enerji tüketiminin 2018 yılına göre yüzde 1 oranında artarak yaklaşık 109.6 milyon TEP olarak gerçekleşti. Ülkemizde enerji ihtiyacımızın yüzde 69’ü ithal ediliyor. 2018 yılında yaklaşık 43 milyar dolar olarak gerçekleşen enerji ithalatımız 2019 yılında yüzde 4,2 azalarak 41 milyar 185 milyon dolara düştü. Sektörlere göre enerji tüketimi incelendiğinde; uzun bir zaman sonra, konut ve hizmet sektörlerinden oluşan bina sektörü de yaklaşık yüzde 32,6’lık bir pay alarak yüzde 31,5’lik pay alan sanayi sektöründeki enerji tüketimini geçti.” bilgilerini aktaran Gökçe, konutlarda kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 80’inin ısıtma ve soğutma amacıyla tüketildiğini vurguladı: “Dolayısıyla ‘ısı yalıtımı’ sağladığı yüzde 50-60’lardaki verimlilikle tüm gelişmiş ülkelerin sıklıkla başvurduğu bir tedbir olarak öne çıkıyor.”

“ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE 12 YILDIR YERİMİZDE SAYIYORUZ”
Türkiye’de 14 Haziran 2000 tarihinden itibaren yeni binalarda ısı yalıtımının zorunlu hale geldiğini hatırlatan Gökçe, şunları söyledi: “Yürürlükteki mevzuatlarımızla halen 2008 yılında tanımlamadığımız enerji limitlerini kullanıyoruz. Biz 12 yıldır enerji verimliliği anlamında yerimizde sayarken Avrupa Birliği (AB) birçok adım attı. Önce 20/20/20 hedefleri çerçevesinde enerji verimliliğinde en az yüzde 20 iyileşme hedefini yerine getirdiler. 2030 yılı için yüzde 32,5’luk yeni hedef belirlediler. AB’de 2019 yılından bu yana yeni kamu binalarının tümü neredeyse sıfır enerjili olarak üretiliyor. 2020 yılının başından itibaren ise tüm yeni binalar neredeyse sıfır enerjili olarak yapılıyor.”

Levent Gökçe-İZODER Yönetim Kurulu Başkanı

“TÜRKİYE İÇİN ‘SIFIR ENERJİLİ BİNA’ TANIMI YAPILMALI”
Gökçe, Türkiye’deki yalıtımla ilgili yasal düzenlemelerin henüz AB ülkeleri seviyesinde olmadığını belirtti: “Şimdi AB ile aradaki farkı kapatacak şekilde büyük ve kararlı adımlar atarak enerji verimliliği hedeflerimize ulaşmamızın zamanı. TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı’nın 2019 yılı içerisinde başlayan revizyon çalışmaları tamamlandığında dört mevsimi yaşayan ülkemizin soğuk bölgelerimizde ısıtma ihtiyacına, sıcak bölgelerinde ise soğutma ihtiyacına göre tasarım yapılmasına imkan sağlanacak. TS 825 standardının tamamlanması ile enerji verimliliği anlamında AB ile aramızdaki mesafeyi kapatacak esaslı adımları atarak cesur bir şekilde enerji limitlerimizi belirlememiz gerekiyor. Bu çalışmalar kapsamında ülkemiz için sıfır enerjili bina bina tanımı yapılmalı ve hedef olarak ortaya konulmalıdır.”

“BİNA YENİLEME HIZI DA ARTMALI”
“Araştırmalarımız ülkemizin çevre ile ilgili taahhütleri de dikkate alındığında mevcut limitlerin yaklaşık 2-2,5 kat iyileştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor” diyen Gökçe, açıklamasında şu önemli detayların altını çizdi: “Bu iyileştirme ile nihai enerjiden 2023’e kadar yaklaşık yüzde 7, 2030’a kadar yaklaşık yüzde 14 ve 2050’ye kadar yaklaşık yüzde 28 oranında tasarruf edilebileceği ortaya konuluyor. Çalışmalarımızda sadece yeni binalarda alınacak tedbirler ile hedeflere ulaşılamayacağı, aynı zamanda bina yenileme hızımızın da artması gerektiği ortaya konuldu. Ülkemizde mevcut bina stokumuzun sadece yüzde 20,07’si ısı yalıtımı ile ilgili mevzuatlar kapsamında. Yüzde 80’lik mevcut bina stokumuza yönelik tedbirler almadan arzulanan enerji verimliliği hedeflerine ulaşılması mümkün değil. Bu çerçevede mevcut binaların enerji verimli hale gelmesi için bir an önce kamu kuruluşları tarafından teşvik mekanizmaları ve finansman destekleri hayata geçirilmelidir. Ülkemizde sadece binaların enerji verimli hale getirilmesiyle (En az C sınıfı binalar) her yıl 9 milyar dolar tasarruf elde etme potansiyelimiz var. Ayrıca Türkiye’nin gerçekleştirdiği toplam ithalatın içerisinde en büyük pay enerjiye ait. Enerji ithalatının dış ticarette yarattığı bir açık var.”

“DOĞRU MALZEMELER, DOĞRU KİŞİLERCE UYGULANMALI”
Gökçe, “Yalıtım uygulamalarında arzu edilen performansı elde edebilmek için doğru kalınlıkta doğru malzemelerin doğru kişilerce uygulanması gereklidir. Bu anlamda vatandaşlarımıza İZODER’e üye üretici ve uygulayıcı firmalar ile çalışmalarını öneriyoruz. Vatandaşlarımız ürünlerde CE işareti, çalışanlarda ise (MYK) Mesleki Yeterlilik Belgesini mutlaka sorgulamalı, yönetmelik ve standartlara uygun doğru kalınlıkta malzemelerle yalıtım yapılmasına dikkat edilmelidir. Vatandaşlarımız ürünlerin mevzuatlara uygun kalınlıkları ile ilgili bilgi almak için İZODER’e başvurabilirler. Doğru yalıtım, binaya sağladığı tasarruf ve verimlilikle maliyetini geri ödemektedir. Doğru yalıtım, doğru yatırımdır.” ifadeleriyle uyardı.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir