Connect with us

Finans & Ekonomi

ARAÇ KİRALAMADA İKİNCİ EL KRALLIĞI

30’u aşkın ülkede yönettiği 1,9 milyon araçla dünyanın önde gelen “Hizmet Olarak Araç” şirketlerinden LeasePlan’in Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, uzun dönemli araç kiralamalarda tercihlerin sıfırdan ikinci ele yöneldiğini söyledi: “Geldiğimiz noktada yoğun bir şekilde ikinci el araç kiralıyoruz. O kadar yoğun kiralıyoruz ki bizim ikinci el satış markamız CarNext.com’da satışta olan araçları bile yeniden kiralamaya çekebiliyoruz. 2021’de ise bu durum biraz dengelenebilir.”

 

LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, 2019 yılında araç kiralamada ikinci el tercihinin önemli oranda arttığını ve belirsizlik dönemlerinde “daha kısa vadeler ve uygun maliyetlerle 12, 18 ve 24 aylık kiralamalar” yapabildiklerini ifade etti.

Türkay Oktay-LeasPlan Türkiye Genel Müdürü

“2020’DE DAHA DA BÜYÜDÜ”
Oktay, 2020’de ikinci el araç kiralamanın daha da büyüdüğünü söyledi: “Pandemiyle beraber fabrikalar kapanıp, araç ithalatı yavaşlayınca piyasadaki yeni araç bulunurluğu çok azaldı. Bu kapsamda, sıfır araç kiralama kullanan müşterilerimiz bile ikinci el kiralamaya daha sıcak bakmaya başladılar. Müşterilerimiz kullanmış olduğu araçları ikinci kez kullanmaya devam etti.”

“SIFIR ARAÇ BULMAK DA SORUN”
İkinci el araç kiralama eğilimindeki artışta “araç bulunabilirliğindeki azalma” kadar “sıfır araç fiyatlarının döviz kurları ve yeni ÖTV düzenlemesiyle yükselmesinin” rol oynadığını da belirten Oktay, “yeni araçların artık çok pahalı olmasının” tabloyu pekiştirdiğinin altını çizdi: “Yenilenen ÖTV matrahları ile tüm araçlar pahalandı. Dolayısıyla, sıfır aracı bulmak da sorun, sıfır aracın yeni kiralama bedelleri de bir hayli yüksek.”

“2021’DE DURUM BİRAZ DENGELENEBİLİR”
Geldiğimiz noktada yoğun bir şekilde ikinci el araç kiralıyoruz. O kadar yoğun kiralıyoruz ki bizim ikinci el satış markamız CarNext.com’da satışta olan araçları bile yeniden kiralamaya çekebiliyoruz.” diyen 2021’de durum biraz dengelenebileceği görüşünde: “Ekonomide bir toparlanma bekliyoruz ama maliyet baskıları devam edeceği için ekonomik nitelikteki ikinci el araç kiralamanın önümüzdeki yıl da ciddi bir seçenek olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir