Connect with us

Finans & Ekonomi

“DEMOKRASİ GELİŞİRSE, EKONOMİ DE GELİŞECEKTİR”

2019’un ekonomik açıdan zorlu bir yıl olduğunu belirten TÜGİAD Genel Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu, “Ne yazık ki son dönemde ekonomimizin darboğaza girmesine neden olan sorunlarımız devam ediyor. 2020 yılında, 2019 yılına göre başta hukuk olmak üzere yapısal reformları yerine getirirsek nispeten daha olumlu bir yıl yaşayabiliriz.” dedi.

 

2019’u değerlendiren ve 2020 öngörülerini dile getiren Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu “Demokrasimizi geliştirirsek, ekonomimiz de gelişecektir.” dedi. Yüzde 14’lere varan işsizliğin Türkiye’de en önemli sorunlardan biri olduğuna ve sadece inşaat sektöründe 500 bin kişinin işsiz kaldığına işaret eden Şohoğlu, “genç işsizliğin yüzde 27’lere yükselmesinin, 2020 yılında istihdam artırıcı politikaların acil olarak devreye alınması gerektiğini ortaya koyduğuna” dikkati çekti.

TÜGİAD Genel Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu

“2019 EKONOMİK AÇIDAN ZORLU OLDU”
2019’un hem Türkiye hem de dünya için ekonomik açıdan zorlu geçtiğini belirten TÜGİAD Genel Başkanı Şohoğlu, süreci şöyle özetledi: “2018’in Ağustos ayı ile başlayan yüksek faiz ve yüksek döviz kurlarının etkisiyle daralmaya başlayan Türkiye ekonomisi, 2019 yılında art arda ilk 3 çeyrekte daraldı. Bu süreçlere ilave olarak da yerel seçimlerle başlayan siyasi belirsizlikler, dış ilişkilerde yaşanan Suriye F-35 S-400 krizleri ve dünyada devam eden ticaret savaşları ülkemiz iş dünyası için oldukça zor bir yıl olmasına neden oldu. Türkiye’nin her türlü olumsuzluğa rağmen 2019 yılını küçükte olsa pozitif bir büyüme ile neticelendirecek olması beklenmektedir.

“İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ÇİFT HANELİ GERİLEME YAŞANDI”
2019 yılının ilk dokuz ayında ortalamada yüzde 9.3 daralma ile inşaat sektörü diğer sektörlerin gerisinde bir performans sergilemiştir. 2019 yılında çift haneli gerileyen tek sektör inşaat sektörüdür. Toplamda 21 yılın değerlerine baktığımızda 2008 küresel kriz döneminde üst üste 7 çeyrek daralan inşaat sektörü bu sene daralmada 5. çeyreğini geride bırakmıştır. Buna bağlı olarak inşaata girdi sağlayan çok sayıda imalat sektöründe işler iyiye gitmemiştir.

“EKONOMİYİ DARBOĞAZA SOKAN SORUNLAR DEVAM EDİYOR”
2019 yılının üçüncü çeyreğinden ülkemiz yüzde 0,9 büyümüştür. Üç çeyrektir negatif tarafta olan Türkiye ekonomisi, dördüncü çeyrekte pozitif büyümeyi yakalamış görünmektedir. Ancak ne yazık ki son dönemde ekonomimizin darboğaza girmesine neden olan sorunlarımızın devam ettiğinin de altının çizilmesi gerekmektedir. 2020 yılında, 2019 yılına göre başta hukuk olmak üzere yapısal reformları yerine getirirsek nispeten daha olumlu bir yıl yaşayabiliriz.

“FAİZ İNDİRİMLERİ GİRİŞİMCİYE NEFES ALDIRDI”
Merkez Bankamızın ardı ardına faiz indirimleriyle finansman maliyetindeki azalma girişimcinin nefes almasına imkan tanımaya başlamıştır. Merkez Bankası’nın gösterge faizinde bu ay içerisinde 200 baz puanlık indirimi, 2020 yılında Türkiye’nin beklenen yüzde 3’ün üzerinde büyüme oranını yakalaması için atılan bu yılın en son adımıdır. Enflasyonda yüzde 9 gibi tek hanenin yakalanması ile birlikte 2020’de faiz düzeyinde daha aşağıların görülmesi de mümkün olacaktır. Bu konjonktüre olumlu baz etkisinin eklenmesiyle enflasyonun yüzde 25’lerden yüzde 11 seviyelerine hızlı bir şekilde gerilemesine şahit olduk. 2019 yılını enflasyonda, YEP’te hedeflenen yüzde 11-12 bandında kapatacağız.

“DÜŞÜK FAİZ İÇ TALEBİ HAREKETLENDİRECEK”
2019 yılında ekonomimizin yumuşak karnı olarak tabir ettiğimiz cari açık sorununun, cari fazlaya dönüştüğüne tanıklık ettik. Düşük faiz 2020’de bir yandan iç talebi hareketlendirirken aynı zamanda firmalarımızın finansmana erişim imkânını artıracaktır ki 2020’de firmalarımızın karlılıklarında önemli bir artış görülebilecektir.”

“2020’DE YAPISAL VE EKNOMİK REFORMLAR GEREKİYOR”
Şohoğlu, 2020’ye ilişkin de şunları kaydetti: “2020’de reel sektörün kredi iştahının üretim, istihdam ve ihracata yansımasını belirtiğimiz gibi ancak yapısal ve ekonomik reformların da gerçekleştirilmesi etkiyi artıracaktır. Ekonomimizin sağlıklı ve güçlü bir biçimde nefes alması, “yapısal ve ekonomik reformlar” ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine bağlı. Hukukun üstünlüğü, eğitim, demokrasi, İfade özgürlüğü, kurumların bağımsızlığı ve liyakati esas alan bir sistemin inşası ekonomik reformların temelini sağlamlaştırır. Demokrasimizi geliştirirsek, ekonomimiz de gelişecektir.

“İSTİHDAM ARTIRICI POLİTİKALAR DEVREYE ALINMALI”

2020 yılında mali disiplin noktasında daha dikkatli olmamız gereken bir dönemde olmamız gerekiyor. İşsizlik yüzde 14 ile Türkiye’de en önemli sorunlardan biri. İnşaat sektöründe 500 bin kişi işini kaybetti. Özellikle genç işsizliğin yüzde 27’lere yükselmesi, 2020 yılında istihdam artırıcı politikaların acil olarak devreye alınması gereğini ortaya koyuyor. Bankacılık sektörünün kredi iştahında artış gözlense de özel sektörün yatırım harcamalarında hala istenen düzeyde değiliz. Özel sektörün hem güvenin hem de yatırım iştahını artırmamız gerekiyor.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir