Connect with us

Finans & Ekonomi

“ULUSLARARASI YATIRIMDA OYUNUN KURALLARI DEĞİŞİYOR”

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın, organizesini üstlendikleri 5 gün süreli Uluslararası Yatırım Zirvesi sonrasında; “oyunun kurallarının değiştiğini” ve yatırımcıların salgın sonrası süreçte bir yandan “rekabetçi kalmaya hazırlanırken” diğer yandan “bugünün değişen dinamiklerini yakalamaya” çalıştıklarını söyledi: “Uluslararası doğrudan yatırım için, düşüş eğiliminin en az birkaç yıl daha devam etmesini bekliyoruz. Fakat, diğer her şey gibi, uluslararası doğrudan yatırım da dönüşecek ve iyileşecek.”

 

7-11 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşen Uluslararası Yatırım Zirvesi’nde hem Türkiye’nin hem de dünyanın gelecek dönemde yatırım trendlerini ortaya konuldu. Başta SOCAR Türkiye, SAP, Boeing, Fiat, Kale Grubu, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları ve PepsiCo’nun sponsorluğuyla Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nce (YASED) düzenlenen online zirvede; ABD’den Çin’e dünya genelinde uluslararası doğrudan yatırımların geleceğine dair güçlü öngörüler dile getirildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YATIRIMCILARA SESLENDİ
Zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu da yatırımcılara seslendi.

Ayşem Sargın- Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı

“TÜRKİYE’NİN GÜÇLÜ POTANSİYELİNE İNANIYORUZ”
YASED Başkanı Ayşem Sargın zirvenin ardından şunları kaydetti: “YASED’in kırk yılı şüphesiz üyelerinin Türkiye’ye gösterdiği bir bağlılık ve güvenin bir kanıtıdır. Türkiye, büyüyen ekonomisi, genç ve yetenekli iş gücü, gelişmiş iş kültürü ve kilit pazarlara ulaşımı ile bize kayda değer imkanlar sağladı. Ve Türkiye’nin uluslararası şirketleri olarak, yüksek katma değerli üretim, iş imkanlar, ihracat ve Ar-Ge ile Türkiye’nin büyümesine katkı sağladık. Türkiye’nin güçlü potansiyeline inanmaya devam ettik ve önümüzdeki yıllardaki başarısına katkı sağlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

“ULUSLARARASI DOĞRUDAN YATIRIM DA DÖNÜŞECEK VE İYİLEŞECEK”
“Oyunun kuralları değişiyor ve yatırımcılar salgın sonrası süreçte rekabetçi kalmaya hazırlanırken bugünün değişen dinamiklerini yakalamaya çalışıyorlar.” diyen Sargın, yatırımların geleceğine ilişkin görüşlerini paylaştı: “Uluslararası doğrudan yatırım için, düşüş eğiliminin en az birkaç yıl daha devam etmesini bekliyoruz. Fakat, diğer her şey gibi, uluslararası doğrudan yatırım da dönüşecek ve iyileşecek. Bölgeselleşme, yatırımların ülke içine taşınması, üretimin ulusallaşması ve küresel tedarik zincirinin yeniden şekillendirilmesi gibi bazı trendlerin yükselmesini öngörüyoruz. Tüm bu değişimlere rağmen, küresel pazarın yatırımcılara yeni imkanlar sunmaya devam edeceğini biliyoruz.”

Zaur Gahramanov-SOCAR Türkiye CEO’su

“YATIRIMCILARIN HER ZAMAN AJANDASINDA OLACAK”
YASED Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov, “Türkiye’nin salgın sonrasında değişen dünya koşullarında yeni ve güçlü bir pozisyon alacağına” inandıklarını ve “bunun işaretlerini gördüklerini” ifade etti: “Stratejik konumu nedeniyle yatırımcılar için özel bir yere sahip olan Türkiye, gerek küresel tedarik zincirleri gerekse büyük potansiyel barındıran iç pazarı ile yatırımcıların her zaman ajandasında yer alacaktır. Pandemi nedeniyle ilk kez online olarak yapılmasına rağmen yüksek katılım ile gerçekleştirilen bu zirve, gelecek için bize umut veriyor; katkıda bulunanlara bir kez daha teşekkür ederim.”

Uğur Candan-SAP Türkiye Genel Müdürü

“KURUMLAR DİJİTALLEŞMESİNİ HIZLANDIRACAK”
SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, “dijital dönüşümünü gerçekleştirmiş kurumların Covid-19 salgını karşısında daha iyi bir sınav verdiklerine” dikkat çekti: “Bu durum işlerin devamlılığı için teknolojinin ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Böylesine beklenmedik krizler karşısında dayanıklılık ve sürdürülebilirlik imkânı tanıması nedeniyle kurumlar bundan sonraki dönemde de dijitalleşmesini hızlandıracak. Özellikle her dönem sağladığı çeviklik ve hızın yanında, esnek çalışma modellerine geçişi kolaylaştırdığı için bulut teknolojileri daha ön planda olacak. ‘Dünyayı daha yaşanılır kılmak ve insan hayatını iyileştirmek’ vizyonumuz doğrultusunda müşterilerimize sunduğumuz yenilikçi çözümlerle dijital dönüşümün tam merkezinde yer alıyoruz. Küresel yatırım trendlerinin tartışıldığı ve konunun tüm paydaşlarının bir araya geldiği Uluslararası Yatırım Zirvesi’ne YASED’in bir üyesi olarak destek olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz.”

Osman Okyay-Kale Grubu Başkan Yardımcısı

“İNOVASYON, İYİ YÖNETİŞİM, TEKNOLOJİ TRANSFERİ VE BİLGİ-VERİ PAYLAŞIM VURGUSU ÖNEMLİYDİ”
Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, “bütün dinamikleri kökten değiştiren ve yatırım ortamının evrildiği” kritik dönemde yapıldığının altını çizdiği Uluslararası Yatırım Zirvesi’nin “küresel yatırımcıların bir araya gelmesine, geleceğin yatırım ortamının ele alınmasına ve atılması gereken adımların konuşulmasına” fırsat sunduğunu belirtti: “Zirvenin özellikle küresel tedarik zincirlerinin önümüzdeki dönemde teknolojik ve sürdürülebilir dönüşümlerle alacağı yeni forma ve karşı karşıya olduğumuz ‘yeni normale’ dair bizleri çıkardığı ufuk turunu çok değerli buluyorum. Uluslararası iş birliğinin ve uluslararası yatırımların; ancak inovasyonla, iyi yönetişimle, teknoloji transferi ve bilgi/veri paylaşımıyla desteklendiği takdirde katma değer yaratacağı yönünde hemen hemen bütün katılımcıların yaptığı değerli vurgu çok hayati. Ülkemizin, hem güçlü iş gücü ve yatırım potansiyeliyle, hem jeostratejik avantajlarıyla geleceğin yeni tedarik zincirlerinin merkezinde yer alabilmesi için kıymetli avantajları olduğunu görüp umudumuzu pekiştiren buluşma için YASED’e teşekkür ediyor, oldukça verimli geçen zirveyi ülkemizin büyük atılımlar yapabilmesi yolunda güçlü bir basamak olarak görüyorum. Türkiye’nin parlak geleceğine ve güçlü potansiyeline olan inancımızla 63 yıldır üreten ve yatırım yapan bir sanayi grubu olarak bugün ülkece bulunduğumuz noktadan daha fazlasını yapabileceğimizi biliyor; küresel yatırımların da katkısıyla yeni dönemde de güçlü bir şekilde ilerleyeceğimize inanıyorum.”

Ece Aksel-PepsiCo Genel Müdürü

“DAHA GÜÇLÜ BİR EKONOMİ İÇİN FAYDALIYDI”
PepsiCo Genel Müdürü Ece Aksel, “Hem ülkemiz ekonomisine hem de topluma daha fazla fayda yaratmaya yönelik yaklaşımımızla, her zaman odağımızdaki dijital dönüşüm, inovasyon, sürdürülebilirlik konularında ilgili konuşmacıların paylaşımları çok değerliydi. Daha güçlü bir ekonomi için bu başlıklardaki çıktıların tüm sektör ve kurumlara ilham vermesini dilerim.”

 

 

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir