Connect with us

Finans & Ekonomi

TEKNOLOJİDEKİ BAŞARILARIYLA HEMCİNSLERİNE İLHAM VEREN LİDER KADINLAR

Microsoft’un “başarı hikâyeleriyle diğer kadınlara ilham veren projeleri desteklemek” amacıyla 2016 yılından beri düzenlediği ‘Teknolojinin Kadın Liderleri’ yarışmasının 2020 yılı sonuçları belli oldu. Türkiye’nin dijital dönüşümünü güçlendiren teknoloji odaklı iş ve eğitim faaliyetlerindeki tüm kadın girişimcilere açık olan yarışmanın bu yılkisi Habitat Derneği, Wtech Teknolojide Kadın Derneği ve Kodluyoruz Derneği iş birliğiyle gerçekleşti.

 

4’üncü ‘Teknolojinin Kadın Liderleri’ yarışmasında Aysel İnce “Engelsiz Merdiven Projesi’yle” Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi; Gülay Özkan “Maturo Life Projesi’yle” Yeni Teknolojilerle Fark Yaratan Kadın Lider; Selin Alara “IC4U2 ve BB for All Akıllı Robot projeleriyle” Genç Teknoloji Yıldızı; Zehra Çataltepe “Tazi Projesi’yle” Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi ve Zülal Tannur ise WeWalk Projesi’yle” Engelleri Aşan Kadın kategorisinde birinci seçildi.

Berna Yıldız-Microsoft Türkiye Kurumsal Hizmetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı 

“İŞ HAYATINDAKİ BAŞARILARI DİĞER KADINLARI DA CESARETLENDİRİYOR”
Yarışmanın amacını ve misyonunu hakkında bilgiler aktaran Microsoft Türkiye Kurumsal Hizmetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Berna Yıldız, “iş hayatına katılımda ve girişimcilikte kadınların sergilediği güçlü varlığın ve başarılı işlerin” diğer kadınları da cesaretlendirdiğinin altını çizdi.

“Teknoloji alanında başarı hikâyelerine imza atan, kadın girişimcilere ilham veren lider kadınları bu yıl 4’üncü kez ortaya çıkarıp desteklediğimiz için gururluyuz. Bu yarışmayla teknolojiye ilgi duyan kadınlara cesaret vermek, kendilerini özdeşleştirecek yeni ve güçlü rol modeller oluşturmak istiyoruz.” diyen Berna Yıldız, kadınların teknolojide daha fazla söz sahibi olmasını hedeflediklerini vurguladı.

 

 

“TEKNOLOJİ ODAKLI İŞ VE EĞİTİM FAALİYETİNDEKİ TÜM KADINLARI GÜÇLENDİRECEĞİZ”
Yıldız, “ortaokul ve lise öğrencilerinden profesyonel yöneticilere kadar her yaş ve meslek grubundan kadınların birbirinden başarılı hikâyelerini değerlendirip gün yüzüne çıkardıklarını” belirtti: “Bu yıl, Habitat Derneği, Wtech Teknolojide Kadın Derneği ve Kodluyoruz Derneği iş ortaklığıyla hayata geçirdiğimiz yarışmamızın kazananlarını tebrik ediyoruz. Türkiye’nin dijital dönüşümünü güçlendiren teknoloji odaklı iş ve eğitim faaliyetlerinde bulunan tüm kadın girişimcileri güçlendirmeye devam edeceğiz.”

TEKNOLOJİNİN KADIN LİDERLERİ 2020 BİRİNCİLERİNİ YAKINDAN TANIYALIM
Engelsiz Merdiven Projesi’yle Yılın Başarılı Kadın Eğitimcisi Ödülü’ne layık görülen Aysel İnce; teknolojiyi ve bilimi çocuklarla buluşturmak hedefiyle öğretmenliği seçen bir eğitimci. Van Çatak’taki Bilgi Köyü’nde ilçenin ilk ‘Matematik Sınıfı’nı kurdu. Birkaç ay sonra öğrencilerinin yaptığı “Engelsiz Merdiven” projesiyle YGA Zirvesine davet edildi. Şu an öğrencileri, teknolojinin doğru ve faydalı bir şekilde kullanılmasını anlatmak için Bilim Şenliği hazırlığı içinde.

Maturo Life Projesi’yle Yeni Teknolojilerle Fark Yaratan Kadın Lider Ödülü’nün sahibi olan Gülay Özkan, tasarım danışmanlık şirketi GEDS’in kurucusu. ESSEC Business School Paris’te dersler veriyor. GEDS, tasarım araçlarını kullanarak organizasyonları hizmet verdikleri insanlarla yenilikçi yöntemlerle buluşturuyor. GEDS, 2017 yılında Birleşik Krallık’ta 65 yaş üstü insanların yaşamını kolaylaştırmak üzere çözümler üreten MATUROLIFE Projesi’ne tasarım lideri olması için davet edildi.

IC4U2 ve BB for All Akıllı Robot projeleriyle Genç Teknoloji Yıldızı Ödülü’nü alan 13 yaşındaki Selin Alara, 8’inci sınıf öğrencisi. 9 yaşında kodlama öğrenmeye ve 10 yaşında robot yapmaya başladı. C++ ve Python programlama dillerine hakim. Ic4U, BB4All, Haşmet the Android ve üzerinde çalıştığı yenisiyle birlikte 4 tane robotu var. 2018 yılında İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenen Coderdojo Coolest Projects yarışmasında donanım kategorisinde birinciliği elde etti.

Değerlendirme süreci çok zor geçen Genç Teknoloji Yıldızı kategoride başvuran Ecem Yılmazhaliloğlu, Elif Ada Güneş, Ekin Şenvardarlı Elif Sude Gökay, Pırılsu Keskiner ve Şevval Hayat Yaylakcıoğlu’nun yaratıcı ve teknolojik projeleri de jüri üyelerinin büyük beğenisini topladı.

Tazi Projesi’yle Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi ilan edilen Zehra Çataltepe, Gartner’ın duyurduğu “Cool Vendor in AI Core Technologies” alanındaki dört şirketten biri Tazi’nin Genel Müdürü ve kurucu ortağı. Tazi’nin amacı; yapay öğrenmeyi herkes için kolay ve kullanışlı bir teknolojiye dönüştürmek. Çataltepe, her yıl onlarca yüksek lisans öğrencisine Yapay Öğrenme ve Örüntü Tanıma dersleri veriyor.

WeWalk Projesi’yle Engelleri Aşan Kadın kategorisinde birinci seçilen görme engelli Zülal Tannur 18 yaşında. Sivil toplum kuruluşu YGA’ya 50 bin başvuru arasından kabul edilen, görme engelliler için geliştirilen ve dünyanın devrimsel özellikler taşıyan ilk akıllı bastonu WeWalk üzerindeki çalışmalara ilham kaynağı oldu. Daha çok görme engellinin bu ürüne erişebilmesi için bir Change.org kampanyası başlattı.

MICROSOFT AYNI AMAÇLA FARKLI PROJELERE DE İMZA ATIYOR
Microsoft Türkiye; 20 hafta doğum izni ve esnek çalışma saatleri gibi ek imkânlar sunduğu kadınlara işe alımlarda da öncelik tanıyor. Kadınların teknoloji alanında güçlenmesi için Teknolojinin Kadın Liderleri yarışması haricinde de farklı projelere imza atıyor. Örneğin Habitat iş birliğiyle bu yıl hayata geçirilen DigiGirlz projesi kapsamında; Anadolu’daki kız öğrencilerin kariyerlerini “teknoloji alanında şekillendirmesini teşvik etmek için” 3500 kız öğrenciye ulaşıldı.

EĞİTİM VERİLEN 330 GENCİN 90’I HEMEN IT ŞİRKETLERİNDE İŞİ BAŞLADI
Wtech Derneği’yle kız çocuklarının ve genç kızların teknoloji sektörüne ilgi duymalarını ve kariyer planı yapmalarını destekleyen projeler yürütüldü. Kodluyoruz’la pratiğe dönüştürülen eğitim projesi yardımıyla 3 yıldır teknoloji alanındaki yetenek açığı kapatılmaya çalışılıyor. Programda şimdiye kadar 330 genç eğitim gördü ve yaklaşık 90’ı eğitimden hemen sonra IT şirketlerinde önemli pozisyonlarla istihdam edildi.

TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİNDEKİ KADIN ORANI SADECE YÜZDE 10
Türkiye’deki üniversitelerin STEM (fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik) bölümlerindeki öğrenciler arasında kadın ve erkek oranı birbirine çok yakın. Fakat teknolojiyle ilgili iş gruplarındaki kadın oranı sadece yüzde 10. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki şirketlerdeki kadın CEO oranı ise yüzde 4. Kadınların teknoloji şirketlerinde işi bırakma ya da sektör değiştirme oranları da erkeklerin iki katına yakın. Microsoft bu konuda dengenin yakalanması için çaba sarf ediyor.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir