Connect with us

Finans & Ekonomi

BİNA YALITIMIYLA YILDA 9 MİLYAR DOLAR TASARRUF…

Binalarda kullanılan enerjinin toplam tüketimin yüzde 30’unu aştığına dikkati çeken İZODER Başkanı Levent Gökçe, ısı yalıtımının sadece kışları soğuğa değil yazları sıcağa karşı alınabilecek en etkili önemlerin başında geldiğini söyledi.

Yazın klimaların devreye girmesiyle konutlardaki enerji tüketiminin daha da artacağını belirten Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkanı Levent Gökçe, “Daha az enerji harcamak için evinizi sıcaktan yalıtımla koruyun, klimaya daha az ihtiyaç duyun.” tavsiyesinde bulundu.

“BİNALARIN TOPLAM ENERJİ TÜKETİMİNDEKİ PAYI YÜZDE 30’U AŞTI”
Binalarda enerji verimliliği sağlayan ısı yalıtımının aynı zamanda ülke ekonomisini de doğrudan kaktı sunduğunu vurgulayan İZODER Başkanı Gökçe, “Ülke olarak binalarda kullandığımız enerji miktarı, toplam tükettiğimiz enerjinin çok önemli bir kısmını, yüzde 30’u aşmış durumda. Dolayısıyla yalıtımın hepimizi ilgilendiren ciddi bir boyutu var. Alacağımız önlemlerle hem yaz hem kış mevsiminde enerji savurganlığının önüne geçmemiz mümkün. Yalıtım uygulamaları ile doğalgaz ve elektrik tüketimini büyük ölçüde azaltabiliriz.” dedi.

Levent Gökçe-İZODER Başkanı

“AB’DEKİ YALITIM MALZEMESİ KULLANIMI TÜRKİYE’DEKİNİN 2,5 KATI”
Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki kişi başına yalıtım malzemesi kullanımının Türkiye’dekinin 2,5 katı olduğu bilgisini aktaran Gökçe devamında şunları dile getirdi: “Ülkemizin enerji verimliliği ve çevre ile ilgili hedeflerine ulaşması için mevcut yalıtım kalınlıklarının üzerinde uygulamaları hayata geçirmemiz gerekli. Yeni inşa edilecek tüm binaların çatı, duvar döşemelerinde Avrupa standartlarına uygun CE işaretli ürünlerle ısı yalıtımı yaptırır ve pencerelerinde kaplamalı yalıtım camı üniteleri kullanırsak ülkemizin toplam enerji faturasını yaklaşık yüzde 15 azaltmamız mümkün. Türkiye’de sadece binaların enerji verimli hale getirilmesiyle her yıl 9 milyar dolar tasarruf elde ederek ekonomimize önemli ölçüde katkıda bulunabiliriz.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir