Connect with us

Finans & Ekonomi

INSHA VENTURES’TEN İLK DOĞUM: SEMOSİS…

Mehmet Naci Dai (Semosis Genel Müdürü),  Hasan Sami Bayansar (Insha Ventures Genel Müdürü) ve Vahdettin Çılgın (Semosis Kurucu Ortağı) 

Türkiye’nin ilk dijital senet platformu Semosis, artık faaliyetlerini ayrı bir şirket halinde sürdürecek. 5 milyon dolarlık değerlemeye ulaşan Semosis, “senet oluşturma, yönetme, devretme ve tahsilat süreçlerini” dijitalleştirerek kullanıcılara “istenilen zamanda, hızlı ve güvenli bir şekilde, bankaya gitmeden ve nakit taşımaya gerek olmadan banka/kredi kartı veya EFT/havale yöntemi ile senet ödeme ve daha sonra bu senetleri borçluların belirlediği lokasyonlarda teslim etme” imkânı sunuyor.

 

Türkiye’nin ilk fintek girişim kurucusu Insha Ventures, ilk “spin-off”unu bünyesindeki Semosis ile gerçekleştirdi. Türkiye’de ticaretin en önemli enstrümanlarından senet sistemini dijital ortama taşıyan ve 5 milyon dolarlık değerlemeye ulaşan Semosis, artık ayrı bir şirket halinde faaliyet gösterecek. “Yeni ve çok daha odaklı ekiplerle” büyümesini sürdüreceği açıklanan Semosis, güçlü iş ortaklarıyla yoluna devam edecek.

Semosis; Albaraka Türk, Insha Ventures ve bankanın diğer iştirakleri, portföy yönetimi ve AlbarakaTech’in yanı sıra Türkiye’nin resmi bilim ve teknoloji araştırma kurumu TÜBİTAK Bilgem ve Composiv Teknoloji A.Ş. ile çalışmalar yürütecek.

Hasan Sami Bayansar- Insha Ventures Genel Müdürü 

SEMOSİS HANGİ İŞLEVİ GÖRECEK?
Insha Ventures Genel Müdürü Hasan Sami Bayansar, tanıtım toplantısında Semosis’in bir yandan “nakit akışlarının yönetilmesine destek olacağını”, diğer yandan “tahsilat yeteneklerini artıracağını ve piyasanın ödeme alışkanlıklarında önemli değişiklikler meydana getireceğini” söyledi.

“Bugün bir fintek üreticisi gibi çalışan Insha Ventures’ın olgunluk dönemine geçişini duyurmaktan dolayı son derece coşkulu ve gururluyuz.” diyen Bayansar şu bilgileri aktardı: “Semosis, bu spin-off ile artık kendi ayakları üzerinde yolculuğunu sürdürecek.

Gerçekleştirdiğimiz “spin-off” ile Semosis, içerideki ürün ve hizmetlerini bağımsız, sürdürülebilir ve kârlı bir şekilde hedef kitlesine ulaştırabilecek yeni bir organizasyona kavuşacak. Tüm bunların yanında ülke ekonomisine en büyük katkıyı ise kayıt dışı ekonominin denetim altına alınmasını sağlayarak verecek. Öte yandan bu spin-off çalışanlarımıza verdiğimiz önemi ve değeri de kanıtlar nitelikte. Fikrin sahibi ve aynı zamanda Insha Ventures çalışanı olan Vahdettin Çılgın da Semosis’in ayrı bir şirket olarak konumlanmasıyla ortaklar arasında yerini aldı. Potansiyeli olan işleri ve çalışanlarımızı
Bayansar, bundan böyle her yıl bir ya da birden fazla spin-off yapmayı planladıklarını kaydetti.

Vahdettin Çılgın- Semosis Kurucu Ortağı 

“12 BİNDEN FAZLA KOBİ’YE HİZMET VERDİK”
Semosis Kurucu Ortağı Vahdettin Çılgın ise şunları dile getirdi: “3 yıldır ülkemizin banka destekli ilk fintek girişim kurucusu olan Insha Ventures bünyesinde yer alan Semosis, bugün geldiği noktada spin-off süreci sonucunda şirketleşen ilk girişim oldu. Bu süre boyunca Insha Ventures ve bağlı bulunduğumuz grup kıymetli destekleriyle hep yanımızda oldu. Semosis’in 5 milyon dolar değerlemeye ulaşması bizim için gurur verici. Semosis hayata geçtiği günden bu yana 3 milyar Türk Lirası’na yakın senet hacmi ve yaklaşık 500 milyon liralık senet tahsilatına aracılık ettik. Ayrıca 12 binden fazla KOBİ’ye hizmet verdik. Bu spin-off sürecinin ardından ilk etapta 14 bin KOBİ’ye ulaşmayı hedefliyoruz. Ayrıca ülkemiz ve sektör için önemli bir diğer hedefimiz ise orta vadede Semosis’i unicorn yapmak.”

Mehmet Naci Dai- Semosis Genel Müdürü 

“BLOK ZİNCİRİ TEKNOLOJİSİYLE YAYGINLAŞACAK”
Semosis’in bankacılık sektörü dışında kalan kesime sağlayabileceği faydalara da dikkat çeken Semosis Genel Müdürü Mehmet Naci Dai de “Merkeziyetsiz bir alt yapı sunacak olan Semosis; dijital senet ağı, şeffaflık ve hesap verebilirlik temel prensipleri çerçevesinde birçok finansal kuruluş ve bankanın iş birliğiyle uygulama ve blok zinciri teknolojisiyle yaygınlaşacak bir potansiyele sahip. Yani senedi dijitale taşımanı çok ötesinde. Semosis olarak finansal sisteme erişimin artırılması bizim ana prensibimiz olacak. Semosis ile birlikte dijitalleşen senetler, bankacılık sektörüne entegre olmayan ya da bankacılık enstrümanlarından yeterince faydalanamayan kesim ile finansal hizmetler arasındaki açığı kapatmada çok önemli bir rol üstlenecek.” diye konuştu.

KULLANICILARA SAĞLADIĞI FAYDALAR…
Türkiye’nin ilk dijital senet platformu olan Semosis, “senet oluşturma, yönetme, devretme ve tahsilat süreçlerini” dijitalleştirerek kullanıcılara “istenilen zamanda, hızlı ve güvenli bir şekilde, bankaya gitmeden ve nakit taşımaya gerek olmadan banka/kredi kartı veya EFT/havale yöntemi ile senet ödeme ve daha sonra bu senetleri borçluların belirlediği lokasyonlarda teslim tme” imkânı sunuyor.

Semosis kullanıcıları, uygulama içinden ücret ödemeden birkaç saniyede hesap açıp “dijital akit oluşturabiliyor” ve ayrıca “borçlu-alacaklı ilişkisini” dijital ortamda kolaylıkla takip edebiliyor.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir