Connect with us

Finans & Ekonomi

TÜRKTRAKTÖR’DEN İŞ MAKİNESİ HAMLESİ…

Ülke içi traktör pazarının 13 yıldır lideri konumundaki TürkTraktör, son teknoloji üretim hattına sahip Ankara’daki tesislerinde 1993’ten beri Türkiye distribütörü olduğu Case ve New Holland markalı kazıcı yükleyici iş makinelerinin bundan böyle imalatını da gerçekleştirecek. Türkiye iş makineleri sektörü, pazar büyüklüğü açısından Avrupa’da 7’nci, dünyada ise 11’inci sırada.

 

 

Koç Holding ve CNH Industrial’ın ortaklığındaki TürkTraktör, gerekli yatırımları hayata geçirdiği Ankara’daki fabrikasında Case ve New Holland markalı kazıcı yükleyici iş makinelerinin üretimine başlıyor. TürkTraktör 2013 yılında iş makineleri sektörüne girmişti.

Ankara’daki iş makinesi üretimi projesinin detayları Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, CNH Industrial İş Makineleri Başkanlığı ile Asya Ortadoğu ve Afrika Genel Müdürlüğü görevlerini yürüten Stefano Pampalone ve TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner’in katıldığı tanıtım toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı.

CNH Industrial İş Makineleri Başkanı Stefano Pampalone, TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner ve Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen

TRAKTÖR PAZARININ EN BÜYÜK ÜRETİCİSİ
Açılış konuşmasını TürkTraktör İş Makineleri İş Birimi Grup Müdürü Boğaç Ertekin’in yaptığı lansmanda TürkTraktör’ün “Türkiye’deki otomotiv sektörünün halen faaliyet gösteren en eski üreticisi” olduğunu ifade eden Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen “Ayrıca traktör pazarının en büyük üreticisi ve ihracatçısı konumunda. Tarım sektörü gerek milli ekonomiden aldığı pay gerek istihdama sağladığı katkı ile ekonomimiz için stratejik bir öneme sahip.” dedi.

Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen

130’DAN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT
Avrupa’nın en büyük 3’üncü traktör pazarının Türkiye’de bulunduğunu hatırlatan Çimen, ardından şunları söyledi: “Biz de böylesi büyük ve önemli bir pazarda, 65 yıllık köklü geçmişimizle ve bu sene 13’üncü yılına taşıdığımız kesintisiz liderliğimizle, ilk günden beri sektöre yön veren bir şirket olmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye traktör pazarında yüzde 45 oranında paya sahibiz. Türkiye’deki pazar liderliğimizin yanı sıra, Türkiye’nin traktör ihracatının yüzde 90’ını gerçekleştiriyoruz. Uzun yıllardır iş ortağımız olan CNH Industrial ile birlikte traktörlerimizi Amerika ve Avrupa başta olmak üzere 130’dan fazla ülkeye ihraç ediyoruz.”

“İŞ MAKİNELERİ ALANINDA DA KATMA DEĞERİ YÜKSEK YERLİ ÜRÜN”

İç ve dış pazarlarda geleceğe umutla bakmalarını sağlayan başarılı bir performans ortaya koyduklarını ve 2013 yılında bundan güç alarak faaliyet sahalarını genişletmeye karar verdiklerini anlatan Çimen, “Önemli bir potansiyeli olduğunu gördüğümüz iş makineleri sektörüne girdik. Kullanım sahaları düşünüldüğünde, iş makineleri sektörü oldukça geniş bir pazara hitap ediyor. Türkiye iş makineleri sektörü, pazar büyüklüğü olarak Avrupa’da 7’nci, dünyada ise 11’inci sırada yer alıyor. Pazarın yaklaşık yüzde 30’unu teşkil eden ve en çok talep edilen ürünler arasında olan kazıcı-yükleyicileri, Case ve New Holland markalarıyla Ankara fabrikamızda üretmeye başlayacağımız için gururluyuz. Böylece, TürkTraktör, artık iş makineleri alanında da katma değeri yüksek yerli ürünleriyle ülke ekonomisine hizmet sunacak. Koç Holding Otomotiv Grubu bünyesinde yer alan tüm Topluluk şirketlerimizle üretim sanayine, otomotiv sektörüne ve daha da önemlisi ülkemizin ekonomisine katkımızı sürdürmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner

“ANKARA’DAKİ FABRİKA SON TEKNOLOJİ ÜRETİM HATTINA SAHİP”
İş makineleri imalatına başlamanın heyecanını duyduklarını belirten TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner ise sürece ilişkin şu bilgileri aktardı: “Türkiye traktör pazarının öncü ve son 13 yıldır da kesintisiz lideri olan şirketimiz, bundan 6 yıl önce CASE ve New Holland marka iş makinelerinin Türkiye distribütörlüğüne başlayarak, yeni bir sayfa açmıştı. Geçen süre zarfında, kuvvetli satış ve satış sonrası ağımız, tecrübeli çalışanlardan oluşan ekiplerimiz ve genişleyen ürün gamımız ile bu alanda büyümeye devam ettik. Bugün de iş makineleri sektörünün geleceğine duyduğumuz güven ile önemli bir yeniliğe adım atıyor ve yerli üretime başlıyoruz. Ankara’daki fabrikamıza yaptığımız ek yatırımla artık kazıcı yükleyiciler, TürkTraktör’ün son teknoloji üretim hattında ‘yerli üretim’ olarak kullanıcılara sunulacak.”

“HEM ESNEK ÜRETİM TEKNİĞİ HEM DE AGV SİSTEMİ”
Özüner, Türkiye’de iş makinelerinde “hem esnek üretim tekniklerini hem de AGV (otomatik yönlendirmeli araç) sistemini kullanan” ilk şirket olacaklarının altını çizerek açıklamasını şöyle tamamladı: “Bu yeni girişimimizle; uzun yıllardır birçok ilklere imzamızı attığımız traktör pazarında olduğu gibi, iş makineleri sektörüne de yön vermeyi hedefliyoruz. Yerli üretime başlamamızla birlikte müşterilerimiz, üretim esnekliğimiz, ürün ve yedek parçada maliyet avantajlarımızdan daha fazla yararlanabilecekler.” diye açıkladı.

CNH Industrial İş Makineleri Başkanı Stefano Pampalone

“TÜRKİYE VE TÜRKTRAKTÖR’ÜN ÜRETİM KABİLİYETİNE GÜVENİYORUZ”
CNH Industrial İş Makineleri Yetkilisi Stefano Pampalone da “Tüm dünyada kalitesiyle kendini ispatlamış markalarımıza ait ürünlerin Türkiye’de üretilmesi özellikle iç pazarda markalarımız adına avantaj sağlayacak. Bu son yatırımımız, Türkiye ve TürkTraktör’ün üretim kabiliyetlerine ne kadar güvendiğimizin bir göstergesi.” görüşünü dile getirdi.“MODERN TARIMI YÖN VEREN ŞİRKET” İLKESİ…

1954 yılında kurulan TürkTraktör, Avrupa’nın en büyük traktör üreticilerinden biri ve Türkiye’de kesintisiz 13 yıldır pazar lideri. 130’u aşkın ülkeye ihracat yapıyor. Koç Holding A.Ş. ile dünyanın en büyük traktör üreticilerinden CNH Industrial’in ortak olduğu şirketin hisselerinin yüzde 25’i BIST’de işlem görmekte. TürkTraktör; New Holland, Case IH ve Steyr marka traktörlerin üreticisi ve zirai ekipman distribütörü. Ayrıca New Holland TD serisi ve Case IH JX seri traktörlerin dünyadaki tek tasarım ve ana üretim merkezi; Utility Light seri traktörü ve transmisyonların dünyadaki tek üretim merkezi; TD serisi transmisyonlar için dünyadaki tek mühendislik ve üretim merkezi ve S8000 seri motorların ana üretim merkezi. Ankara ve Erenler’deki tesislerde 2 bini aşkın kişi çalışıyor. “Bugün ve gelecekte modern tarıma yön veren şirket olmak” ilkesiyle hareket eden TürkTraktör, bünyesinde bulundurduğu CASE ve New Holland marka iş makinelerinin 2013’te Türkiye distribütörü oldu.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir