Connect with us

Gündem

“YAPAY ZEKÂ BEYİN CERRAHİSİNİ DÖNÜŞTÜRME YETENEĞİNE SAHİP”

Yapay zekânın robotik cerrahiye çığır açıcı katkılar sunabileceğini ifade eden Nöroşirurji (Beyin ve Sinir Cerrahisi) Uzmanı Doç. Dr. Abuzer Güngör, “Robotik cerrahi sistemler, insan elinin erişemediği veya yapamayacağı hassas hareketleri yapabilme yeteneğiyle, beyin cerrahisinin geleceğini şekillendiriyor. Yapay zekâ, ameliyatları daha güvenli ve etkili hale getirme potansiyeli ile beyin cerrahisini dönüştürme yeteneğine sahip.” dedi.

 

Nöroşirurji (Beyin ve Sinir Cerrahisi) Uzmanı Doç. Dr. Abuzer Güngör, yapay zekânın robotik cerrahiye çığır açıcı katkılar sunabileceğini söyledi.

Yapay zekâ ve beyin cerrahisi ilişkisi hakkında bilgiler aktaran Liv Hospital Bey ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Güngör, “Robotik cerrahi sistemler, insan elinin erişemediği veya yapamayacağı hassas hareketleri yapabilme yeteneğiyle, beyin cerrahisinin geleceğini şekillendiriyor. Yapay zekâ, burada birkaç şekilde devreye girer. Öncelikle, yapay zekâ, robotik cerrahi sistemlerin anatomi ve cerrahi prosedürler konusunda daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlar. İkincil olarak, yapay zekânın bir diğer yararı, cerrahın elindeki tremorları (istemsiz hareketleri) filtreleyebilmesi ve böylece robotun çok daha istikrarlı ve hassas hareketler yapabilmesidir. Son olarak, yapay zeka, ameliyat sırasında gerçek zamanlı karar verme ve adaptasyon sağlayabilir.” dedi.

Doç. Dr. Güngör konuya ilişkin şunları dile getirdi:

“BEYİNDEKİ SİNİR AĞLARINI TAKLİT EDER AMA BELİRGİN FARKLARI VAR”
“Yapay zekâ, özellikle derin öğrenme algoritmaları, beyindeki sinir ağlarını taklit eder. Yapay sinir ağları, giriş ve çıktı arasında bir dizi hesaplama yaparak bir dizi ‘katman’ üzerinden bilgiyi işler. Ancak, bu sistemlerin insan beyninden belirgin farkları vardır. Örneğin, yapay zekânın “öğrenme” yeteneği genellikle belirli bir görevi veya dizi görevi optimize etmeye dayanır ve genellikle bir insanın yaşam boyu öğrenme ve uyum sağlama yeteneği ile kıyaslanamaz.

Doç. Dr. Abuzer Güngör-  Liv Hospital Nöroşirurji (Beyin ve Sinir Cerrahisi) Uzmanı 

AMELİYATLARI DAHA GÜVENLİ VE ETKİLİ HALE GETİRME POTANSİYELİ…
Yapay zekâ ve beyin cerrahisi arasındaki ilişki daha da ilginç. Yapay zekâ, ameliyatları daha güvenli ve etkili hale getirme potansiyeli ile beyin cerrahisini dönüştürme yeteneğine sahip. Örneğin, Manyetik Rezonans Görüntüleme ve Bilgisayarlı Tomografi taramalarını analiz ederek ve ameliyat öncesi planlamada yardımcı olabilecek karmaşık 3D modeller oluşturarak, cerrahların daha hassas müdahaleler yapmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, bir hastanın beyin fonksiyonlarını daha iyi anlamak ve nörolojik hastalıkların tedavisini geliştirmek için geniş veri setlerini analiz etme yeteneği sunar.

YAPAY ZEKÂ VE NÖROBİLİM ARASINDAKİ ETKİLEŞİM…
İlginç bir şekilde, yapay zekâ ve nörobilim arasındaki bu etkileşim, her iki alanı da ilerletmektedir. Yapay zekâ modelleri, beyin fonksiyonunu anlama çabalarımızı şekillendirmekte ve desteklemekte, öte yandan nörobilimdeki keşifler, daha etkili yapay zeka sistemleri tasarlamamıza yardımcı olmaktadır. Örneğin, beyindeki öğrenme ve hafıza mekanizmalarını daha iyi anlamak, yapay zekânın daha karmaşık görevleri öğrenmesine ve genelleştirmesine yardımcı olabilir. Ancak, bu etkileşim aynı zamanda etik ve toplumsal sorunları da beraberinde getiriyor. Beyin-bilgisayar ara yüzleri ve nörolojik bozuklukların tedavisi için yapay zekânın kullanılması, özellikle kişisel verilerin ve mahremiyetin korunması konusunda yeni sorunları ortaya çıkarabilir.

ETİK VE TOPLUMSAL BOYUTA DİKKAT!
Yapay zekâ ve nörobilim arasındaki bu etkileşim, insan zekâsını daha iyi anlama ve taklit etme yeteneğimizi artıracak ve toplumumuzun çeşitli yönlerini; sağlık hizmetlerinden eğitime, iş dünyasından kişisel yaşamımıza kadar derinden etkileyecektir. Ancak, bu gelişmelerin getirdiği fırsatları tam olarak değerlendirebilmek ve olası risklerini yönetebilmek için, bu teknolojik ilerlemeleri yönlendiren ve etkileyen etik ve toplumsal konuları dikkatle düşünmeli ve tartışmalıyız. Yapay zekâ ve beyin araştırmalarının hızla ilerlediği bu çağda, bu konuları dikkatle ele almak ve iyi bir denge kurmak büyük önem taşımaktadır.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir