Connect with us

Finans & Ekonomi

UKRAYNA’NIN YENİDEN İNŞASINDA TÜRK MÜTEAHHİTLER GÖREV ALACAK…

İstanbul’da gerçekleşen “Ukrayna’nın Yeniden İnşası Forumu’nda”, Ukrayna Yeniden İnşadan Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Topluluklar, Bölgeler ve Altyapı Geliştirme Bakanı Oleksandr Kubrakov ve Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat tarafından “Türkiye-Ukrayna Yeniden İnşa Görev Gücü – Görev Tanımı Belgesi” parafe edildi. Etkinliği organize eden Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, Türkiye-Ukrayna Yeniden İnşa Görev Gücü’nün sahadaki kolu olacaklarını söyledi.

 

(Soldan sağa) Prof. Dr. Ömer Bolat (Ticaret Bakanı), Oleksandr Kubrakov (Ukrayna Yeniden İnşadan Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Topluluklar, Bölgeler ve Altyapı Geliştirme Bakanı) ve Abdulkadir Uraloğlu (Ulaştırma ve Altyapı Bakanı)

Türkiye Müteahhitler Birliği’nce (TMB) organize edilen “Ukrayna’nın Yeniden İnşası Forumu”, Ukrayna Yeniden İnşadan Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Topluluklar, Bölgeler ve Altyapı Geliştirme Bakanı Oleksandr Kubrakov, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’ın katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti.

Ukrayna Topluluklar, Bölgeler ve Altyapı Geliştirme Bakanlığı yetkilileri tarafından ülkenin alt ve üstyapı ihtiyaçlarına ilişkin güncel bilgilerin paylaşıldığı etkinlikte, Kubrakov ve Bolat tarafından “Türkiye-Ukrayna Yeniden İnşa Görev Gücü – Görev Tanımı Belgesi” imzalandı.

Forumun açılış konuşmasını yapan TMB Başkanı M. Erdal Eren, forumun açılış konuşmasında “Ukrayna’nın sektörleri açısından güvenilir bir ortak ve özel öneme sahip bir ülke” olduğunu belirterek “Ukrayna makamları da benzer güven duygusuyla, bugüne kadar yaklaşık 10 milyar dolar tutarında toplam 301 projeyi Türk firmaları ile gerçekleştirmişlerdir.” dedi.

“Ukrayna’nın Yeniden İnşası Forumu’nda” şunlar dile getirildi:

Ömer Bolat- Ticaret Bakanı

“TÜRK İNŞAAT SEKTÖRÜ KÜRESEL BİR MARKA HALİNE GELDİ”
Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat: “Türkiye olarak, en başından beri Ukrayna halkının yanında yer alıyoruz. Savaşın yıkıcı etkilerinin hem Ukrayna hem de bölge ülkeleri için azaltılması ve meselenin çözümü için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ülkemizin ilgili bütün kurumlarıyla çalışmakta; her fırsatta, tüm ikili ve uluslararası platformlar nezdinde temaslarımızı sürdürmekteyiz. Tarihinde muzaffer olsa dahi savaşların acı tarafını unutmamış bir ülke olarak adımlarımızı bu doğrultuda atıyoruz.

Savaştan hem Ukrayna’nın hem de dünyanın daha az etkilenmesi için Karadeniz Tahıl Koridoru Girişimi’ne büyük önem sahip. Şartlara rağmen Ukrayna ile ticaretin hız kesmeden devam etti; 2023 yılında 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için önemli gelişmeler kaydedildi. Ukrayna’nın yeniden inşa ve imarında Türk firmalarının Ukrayna makamlarıyla işbirliği yapmasına ilişkin Mutabakat Zaptı’nı Sayın Cumhurbaşkanı’mızın 2022 yılındaki ziyareti sırasında Sayın Kubrakov ile imzalamıştık. Bu Mutabakat Zaptı’nın hayata geçirilebilmesine ve karşılıklı niyetlerin somut eylemlere dönüşebilmesine vesile olacak ‘Türkiye-Ukrayna Yeniden İnşa Görev Gücüne İlişkin Uygulama Esasları’ metninin üzerinde ekiplerimiz titizlikle çalıştı. Bir süredir imzalamayı arzu ettiğimiz ‘Uygulama Esasları’nı imzalamak bugüne nasip oldu.

Türk inşaat sektörü 50 yıllık yurt dışı serüveninde küresel bir marka haline geldi. Ortaya koyduğu projelerle tüm dünyanın güvenini kazanarak sayısız başarılara imza attı. Bu başarıların birçoğunu çok zor şartlar altında çalışarak bileğinin hakkı, alnının teriyle elde etmiştir. Hâlihazırda Türkiye, küresel anlamda en çok iş yapan ilk 250 müteahhitlik şirketi sıralamasında Çin’in ardından ikinci sıradadır. İlk 250 küresel müteahhitlik şirketi arasındaki 40 şirketimiz ile küresel pazardan da %4,5 gibi bir paya sahibiz. Yurt dışı müteahhitlik sektörümüz 2023 yılını, 27,4 milyar dolarlık toplam proje değeri ile kapattı. Böylelikle, geçmişten günümüze üstlenilen toplam proje sayısı 12.000’i aşmış; üstlenilen projelerin toplam değeri ise 502 milyar dolara ulaşmıştır. Dünya üzerinde proje gerçekleştirdiğimiz ülke sayısı ise 2023 sonu itibarıyla 135’e yükselmiştir.

Müteahhitlerimiz, Ukrayna’da havaalanları, karayolları, köprüler ve birçok farklı alanda toplamda 300’den fazla projeye imza atmış, bu projelerin toplam değeri 9,7 milyar doları bulmuştur. Ukrayna, müteahhitlerimizin en fazla proje üstlendiği 12’nci ülke konumundadır. Sizlerin de bildiği üzere, Türk firmaları, en zor günlerde bile Ukrayna’dan çekilmemiş, savaş şartları altında çalışma cesaretini göstermiştir. Savaş esnasında yıkılan yapıları yerine koymak için çalışarak ülke halkına da moral kaynağı olmuşlardır. Firmalarımız Ukrayna’da savaşın başladığı 2022 yılından bu yana yaklaşık 1 milyar dolar değerinde 70 projeyi başarıyla tamamlamıştır. Bunu hem firmalarımızın cesaret ve kabiliyetinin hem de Ukrayna devletinin firmalarımıza güveninin bir işareti olarak değerlendiriyorum.”

Oleksandr Kubrakov- Ukrayna Başbakan Yardımcısı

“SAVAŞ SONRASINDA UKRAYNA’DAKİ ALTYAPININ DÜZELTİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ”
Ukrayna Yeniden İnşadan Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Topluluklar, Bölgeler ve Altyapı Geliştirme Bakanı Oleksandr Kubrakov: “Türkiye-Ukrayna ikili ticaret rakamları savaş öncesi ile aynı düzeyde. Savaş sonrasında altyapının düzeltilmesi çok önemli. Özel sektör buradaki hasarın giderilmesinde önemli rol üstlenecek. Ukrayna’da 500 binin üstünde konut savaş nedeniyle hasar görmüş durumda. Evini kaybeden vatandaşlara 110 milyon dolarlık tazminat ödendi. Devlet olarak bu programlarımıza devam edeceğiz. Altyapı anlamında 142 yapı-köprü zarar gördü. Araştırmalara göre zarar gören altyapının onarılması için 26 milyar dolara ihtiyaç var. Demiryolu altyapısında da 5 milyar dolarlık hasar var. Gerek kendi kaynaklarımızla gerek donör ülkelerin destekleriyle yeniden inşa süreci tamamlanacak.”

Abdulkadir Uraloğlu- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı 

“TÜRKİYE’DE BUNDAN SONRA DEMİRYOLU AĞIRLIKLI OLACAK”
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: “Türkiye’nin stratejik olarak önemli bir konumda. Türkiye’den 4 saatlik uçuş ile 67 ülkeye ulaşabiliyorsunuz. Ulaşım, ticaret koridorları anlamında Türkiye orta koridorun en önemli ülkelerinden biri. Irak’taki Kalkınma Yolu projesi tamamlanmış olsaydı, bir ürün Çin’den Avrupa’ya 26 günde ulaşabilecekti. Şimdi Ümit Burnu’nun kullanılması nedeniyle bu süre 45 gün. 2024 yılında Kalkınma Yolu projesi ile ilgili olarak önemli bir aşama kaydedeceğiz. Bugüne kadar yapılan altyapı yatırımlarında karayoluna ağırlık verildi. Fakat bundan sonra demiryolu ağırlıklı olacak. Son 20 yılda yapılan Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, Yüksek Hızlı Tren projeleri gibi önemli altyapı yatırımları hayata geçti. Ankara – İstanbul Süper Hızlı Tren projesi ile iki şehir arasındaki mesafe 80 dakikaya düşecek. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçecek demiryolunun inşasına da bu yıl başlamayı planlıyoruz.”

M. Erdal Eren- Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı

“TÜRKİYE-UKRAYNA YENİDEN İNŞA GÖREV GÜCÜ’NÜN SAHADAKİ KOLU TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ’DİR”
Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren: “Türk müteahhitler olarak Ukrayna’da yaşanmakta olan zorlu süreçte, stratejik altyapı unsurlarını onarmak ve inşa etmek için faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Ukrayna devletine ve halkına bu yolla destek olmaya çalışıyoruz. Hedefimiz ülkenin yeniden inşası sürecinde de birlikte çalışmak ve Ukrayna’nın kalkınmasına katkıda bulunmaktır. Ukrayna’da savaşın başladığı günden itibaren Türkiye Müteahhitler Birliği gereken her türlü desteği vermek amacıyla muhatap kuruluşlarla iş birliği tesis etmiş, hükümet yetkilileri ile ülkenin ihtiyaçlarının ele alındığı çevrim içi toplantılar düzenlemiş, ‘Ukrayna’nın Yeniden İnşası için Türkiye-Ukrayna Karma Görev Gücü’ oluşturulması yönünde girişimlerde bulunmuştur.

Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcıları başkanlığındaki bir heyeti ve daha sonra Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı’nı TMB’de ağırlayarak ülkenin inşasında Türk müteahhitlerin sağlayabileceği katkıları ele aldık. Bu vesileyle, Lviv’de 18 Ağustos 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı’mız ve Ukrayna Devlet Başkanı’nın himayelerinde, Bakanlar seviyesinde imzalanan ‘Ukrayna’nın Yeniden İnşası Karma Görev Gücü’ kurulmasını içeren İşbirliği Mutabakat Zaptı’nın bütün bu adımların temelini oluşturduğunu ve geleceğe ışık tuttuğunu da vurgulamak istiyorum. ‘Türkiye-Ukrayna Yeniden İnşa Görev Gücü’ne İlişkin Uygulama Esasları’ başlatılan sürecin önemli bir aşaması olacaktır. Kurulan görev gücünün sahadaki kolu, Türkiye Müteahhitler Birliği’dir.

Türk müteahhitlik firmaları olarak Ukrayna’nın ihtiyacı olan her çeşit alt ve üst yapı projesinde yer almaya hazır ve istekli olduğumuzu bir kez daha belirtmekte yarar görüyorum. Bilindiği üzere, müteahhitlik hizmetleri, Türkiye’nin elli yılı aşkın süredir rekabet gücü yüksek ve dünya çapında üne sahip olduğu başlıca faaliyet alanlarından biridir. Müteahhitlik firmalarımız aynı zamanda inşaat malzemeleri üretiminden enerji, turizm, sağlık ve ulaştırma gibi çeşitli alanlara kadar dünyanın birçok ülkesinde yatırımcı olarak da faaliyet göstermektedir.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir