Connect with us

Finans & Ekonomi

“KLİNİKLERİN TURİZM ACENTESİ GİBİ ÇALIŞMASI BÜYÜK GELİR KAYBINA SEBEP OLUYOR”

Sanitas SPA & Wellness’ın kurucu ortağı ve Medulux Health&Travel Sahibi Dr. Şebnem Akman Balta “Kliniklerin turizm acentesi gibi çalışması turizm sektöründe gelir kaybına neden oluyor. TURSAB ve Turizm Bakanlığı bu konuya çözüm üretmeli. Bu yapılırsa sağlık turizminde 10 milyar dolarları konuşabiliriz.” dedi.

 

Sağlık turizminde ön çıkan Türkiye’ye dünyanın her yanından bu amaçla turist geliyor. Türk sağlık turizm sektörü 1,2 milyon kişiye hizmet vererek 5 milyar dolar gelir elde etti. Bu tutarın rahatlıkla ikiye katlanabileceğini belirten sektör temsilcileri; merdiven altılığa, simsarlığa, kliniklere ve vize problemine dikkat çekiyor.

“ACENTELERİN ROLÜ İHMAL EDİLİYOR”
Sanitas SPA & Wellness’ın kurucu ortağı ve Medulux Health&Travel Sahibi Dr. Şebnem Akman Balta, “Türkiye açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizdiği” sağlık turizminde acentelerin rolünün ihmal edildiğini söyledi.

“AĞIR YAPTIRIM UYGULANMALI”
“Sorunların göz ardı edilmesi ve çözüm için hiçbir çalışma yapılmamasının kayıt altına alınamamış bir akışa sebebiyet verdiğini” ifade eden Dr. Balta “Rekabetin yarattığı denetim dışı hizmetler hizmet kalitesine ve ülke imajına olumsuz etki yapmaktadır. Bu sorunu çözümü için taban fiyat belirlenmeli ve bu fiyat dışı fiyatlama yapanlara ağır bir yaptırım uygulanmalı.” dedi.

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TUGİAD) Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Balta, konuya ilişkin şunları dile getirdi:

Sanitas SPA & Wellness’ın kurucu ortağı ve Medulux Health&Travel Sahibi Dr. Şebnem Akman Balta “Kliniklerin turizm acentesi gibi çalışması turizm sektöründe gelir kaybına neden oluyor. TURSAB ve Turizm Bakanlığı bu konuya çözüm üretmeli. Bu yapılırsa sağlık turizminde 10 milyar dolarları konuşabiliriz.” dedi.

“TERMAL TURİZM YASASI ÜZERİNE YENİ BİR ÇALIŞMA YAPILMALI”
“Türkiye’de termal turizm ve wellness alanındaki çalışmalar oldukça sınırlı kalmaktadır. Termal turizm yasası üzerinde de yeni bir çalışma yapılmasını bekliyoruz. Ülkemizin sahip olduğu doğal kaynaklar ve iklim, konum gibi avantajlar göz önüne alındığında termal turizm, spa‐wellnes turizmi ile yaşlı ve engelli kişilere yönelik bakım ve rehabilitasyon hizmetleri gibi büyük bir potansiyelden yeterince faydalanılamamaktadır. Bunların yaratacağı katma değer göz önünde bulundurulduğunda daha fazla desteği hak ettiği tartışmasızdır.

“ÇÖZÜM YOLLARI MASAYA YATIRILMALI”
Bu seneki verilerde de gördüğümüz üzere sağlık turizmi gelirleri istendiği seviyede değildir. Birlik savaşları başkanlık yarışları ve koltuk sevdası mücadelesi için verilen mücadele yerine şu an sunduğumuz çözümleri masaya yatırın. Turizm en kıymetli ihracat sektörü olarak 2024’e sağlıklı hazırlanmalı. ifadelerini kullandı.

“KLNİKLER, PAKET TUR SATIŞ AVANTAJININ KAYBINA SEBEP OLUYOR”
Klinikler, sağlık turizmi belgesi olmamasına rağmen satış ekibi kurarak sosyal medyada yayınladıkları reklamlarla hasta getirmekte. TURSAB’a kayıtlı ve sağlık turizmi yetki belgeli acentelere komisyon vermemek için fiyatları ciddi miktarda düşük tutarak kliniğe bağlı olmayan acentelerin iş yapmasının önüne geçilmektedir. Turizm geliri paket tur satış avantajlarını klinikler kaybettirmektedir. Ana işi turizm olan ve sektörde hizmet kalitesini ve katma değeri artırma potansiyeli olan acentelerin yaşadığı sorunlar ve çözümleri için TURSAB ve Turizm Bakanlığı ortak bir çatıda buluşmalı. Bunlar yapılırsa sağlık turizminde 10 milyar dolarları konuşabiliriz.

YURT DIŞI FİRMALARLA REKABET EDİLEBİLMESİ İÇİN…
Sektörde kayıt altında olan ve teşviklerden de yaralanma hakkı bulunan acentelerin teşvikleri alması bürokrasideki yavaşlıktan kaynaklı 6 ayı bulmaktadır bu da hem maliyet dezavantajını derinleştirmekte hem de sektörde kayıtlı iş yapmayı zorlaştırmaktadır. Aslında burada yapılabilecek çok basit birkaç düzenleme ile pek çok sorunun önüne geçmek mümkündür. Türkiye’ye gelen tüm hastalara medikal komplikasyon sigortasını zorunlu hale getirmek ve burada poliçe esnasında istenecek belgeler arasına aracı kurum, klinik ve doktorların sağlık turizmi yetki belgesini eklemek bir öneri olabilir. Sağlık turizmine yadsınamayacak düzeyde katkısı bulunan acentelerin yurt dışı firmalarla rekabet edebilmesi bakımından sağlık hizmetini veren kuruluşlarına sağlanan vergisel teşviklerin faydalandırılması gerekmektedir. Sağlanan vergisel teşvik ve desteklerle maliyetlerini düşüren acenteler uygun komisyonlarla yurt içi sağlık kurum ve kuruluşlarına hasta temin edilecektir.”

Bizi Paylaşın