Connect with us

Finans & Ekonomi

EGELİ HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYONCULAR ALMANYA’DA…

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi ve Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) Başkanı Burak Sertbaş, “Hedefimiz daralmaya rağmen Almanya pazarındaki konumumuzu korumak, Munich Fabric Start the Source Fuarı’nda bu amaçla 3 gün boyunca 2025 yılı ilkbahar-yaz koleksiyonlarımızı perakende zincirlerinin satın almacılarının beğenisine sunacağız.” dedi. Almanya, hem Türkiye geneli hem de Ege Bölgesi açısından en büyük konfeksiyon ihraç pazarı. Türkiye, Almanya’nın konfeksiyon ürünleri ithalatında üçüncü büyük tedarikçisi.

 

2023 yılında ihracatta yüzde 9 kan kaybeden Türk moda endüstrisi, düşüşü durdurmak için 2024 yılında yapacağı ataklara en güçlü pazarları arasında yer alan Almanya’dan başlıyor.

ÖNCE ALMANYA, ARDINDAN FRANSA
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB), 23-25 Ocak 2024 tarihlerinde Almanya’da gerçekleşecek Munich Fabric Start the Source Fuarı’na 10 firmayla milli katılım gerçekleştiriyor. EHKİB, Şubat 2024’te Fransa’da düzenlenecek PV Paris Fuarı’na da 26 firmayla Türkiye adına milli katılım organize edecek.

Burak Sertbaş- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi ve Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) Başkanı

“ALMANYA PAZARINDAKİ KONUMUMUZU KORUMAYI HEDEFLİYORUZ”
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi ve EHKİB Başkanı Burak Sertbaş, “Türkiye’nin konfeksiyon ihracatındaki düşüş” ile “Almanya’nın konfeksiyon ürünleri ithalatındaki düşüş” arasında bir paralellik söz konusu olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti: “Almanya 2022 yılında 52 milyar dolarlık hazırgiyim ürünleri ithal etmişken, 2023 yılındaki ithalatı yüzde 11,5’lik daralmayla 46 milyar dolara indi. Bizim hedefimiz daralmaya rağmen Almanya pazarındaki konumumuzu korumak, Munich Fabric Start the Source Fuarı’nda bu amaçla 3 gün boyunca 2025 yılı ilkbahar-yaz koleksiyonlarımızı perakende zincirlerinin satın almacılarının beğenisine sunacağız.”

İTALYAN ALICILARLA İZMİR’DE BİR AYAYA GELİNECEK
EHKİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Dış Pazar Stratejileri Geliştirme Komitesi Başkanı Tala Uğuz, ihracattaki erimeyi durdurmak ve tekrar artışa geçmek hedefiyle 2024 yılında Almanya ve Fransa’da 4 fuara milli katılım organize edeceklerini ve İtalyan alıcılarla Türk ihracatçılarını da İzmir’deki alım heyeti organizasyonunda bir araya getireceklerini açıkladı.

Tala Uğuz- EHKİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Dış Pazar Stratejileri Geliştirme Komitesi Başkanı

“ALMANYA’NIN KONFEKSİYONDA ÜÇÜNCÜ BÜYÜK TEDARİKÇİSİYİZ”
Uğuz, şu bilgileri aktardı: “Türk moda endüstrisi olarak 2023 yılında Almanya’ya 3 milyar dolarlık ihracat yaptık. Almanya’ya EHKİB’ten yaptığımız ihracat ise 300 milyon dolar oldu. Almanya hem Türkiye genelinde hem de Ege Bölgesi’nde en büyük ihraç pazarımız. Almanya’nın konfeksiyon ürünleri ithalatında üçüncü büyük tedarikçiyiz. Ekonomiler güçlendiğinde talep oluştuğunda ithalatçıların tercihi olabilmek için Almanya’da fuarda yerimizi alacağız.”

“BETA KONF.TEKS. İHR.İTH.SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ., DE TASARIM A. Ş., EVOTEKS TEKSTİL KONF.SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., EKOLTEKS TEKSTİL KONF. SAN.T.C.A.Ş., İYA TEKSTİL SAN. VE TIC. LTD. ŞTİ., KREATEKS TEKSTİL A.Ş., MD TEKSTİL KONF.TUR.SAN. VE TİC.A. Ş., MEBA GİYİM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., SEYFELİ DIŞ TIC. LTD. STI., TAYRA TEKSTİL SAN. TİC. LTD. ŞTİ.” firmaları Munich Fabric Start the Source Fuarı’nda 2025 ilkbahar-yaz koleksiyonlarını tanıtacak.

Bizi Paylaşın