Connect with us

Finans & Ekonomi

“EŞDEĞER İLAÇLAR TÜM DÜNYADA VAZGEÇİLMEZ KONUMDADIR”

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Genel Sekreteri Savaş Malkoç, Türkiye’de 109 ilaç ve 13 ham madde üretim tesisinin uluslararası standartlarda faaliyet gösterdiği ifade etti. Türk ilaç endüstrisinin hiçbir koşulda kaliteden ödün vermediğini ve eşdeğer ilaçların toplum sağlığı açısından şart olduğunu söyleyen Malkoç “Eşdeğer ilaçların, hasta üzerinde referans ürünle aynı tedaviyi sağladığı biyoeşdeğerlik çalışmalarıyla ortaya konmaktadır. Bu ürünlerde, sağlık otoritelerinin gerekli gördüğü tüm inceleme ve araştırmalar yapılmaktadır.” dedi.

 

Türkiye’nin “üretim standartları, teknolojisi ve kurulu kapasitesi açısından” gelişmiş ve güçlü bir ilaç endüstrisine sahip olduğunu belirten İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Genel Sekreteri Savaş Malkoç “Eşdeğer ve referans ilaçların her ikisi de ilaç endüstrisinin yapısı içinde vazgeçilmezdir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de eşdeğer ilaçlar; ilaca erişimin kolaylaşması, sağlık sisteminin sürdürülebilirliği, rekabetin artması ve hastaya sunulan farklı seçeneklerle yeniliğin teşvik edilmesi açısından vazgeçilmez konumdadır. Bu da toplum sağlığı için eşdeğer ilaçların şart olduğunu gösteriyor.” dedi.

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Genel Sekreteri Savaş Malkoç, Türkiye’de 109 ilaç ve 13 ham madde üretim tesisinin uluslararası standartlarda faaliyet gösterdiği ifade etti.

“TÜRK İLAÇ ENDÜSTRİSİ HİÇBİR KOŞULDA KALİTEDEN ÖDÜN VEREMEZ”
Türkiye’de 109 ilaç ve 13 ham madde üretim tesisinin uluslararası standartlarda faaliyet gösterdiği ifade eden Malkoç şunları dile getirdi: “Eşdeğer ilaçların, hasta üzerinde referans ürünle aynı tedaviyi sağladığı biyoeşdeğerlik çalışmalarıyla ortaya konmaktadır. Bu ürünlerde, sağlık otoritelerinin gerekli gördüğü tüm inceleme ve araştırmalar yapılmaktadır. Unutulmamalıdır ki, hem referans hem eşdeğer tüm ilaçlar, her aşamada resmi otoritelerin sıkı denetim ve gözetimi altındadır. Türk ilaç endüstrisi hiçbir koşulda kaliteden ödün veremez. Dolayısıyla eşdeğer ilaçların etkinliği, kalitesi ve güvenilirliğinden halkımızın asla şüphesi olmasın.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir