Connect with us

Gündem

TÜRKİYE’NİN İLK DİJİTAL SEÇİM SİSTEMİ KULLANIMA HAZIR…

VOITERM Kurucusu ve Genel Müdürü Cengiz Pişirici, geliştirdikleri dijital seçim sisteminin herhangi bir ağa bağlı olmadığını ve böylelikle uzaktan sızma ihtimalinin tümüyle elemine edildiğini söyledi. Pişirici, Türkiye’de bir ilk niteliğindeki sistemin “oy kayıpları, mükerrer oy kullanma, yanlış oy sayımı, personel ve seçmen hataları” gibi riskleri de ortadan kaldırdığını ve her türlü seçimde kullanıma hazır olduğunu açıkladı.

 

Teknoloji şirketi VOITERM, Türkiye’nin ilk dijital seçim sistemini geliştirdiğini, bu sistemin “seçim güvenliğini en üst seviyeye çıkaracağını ve süreci hızlandıracağını” açıkladı.

Hâlihazırda ABD, İsviçre, Estonya ve Brezilya gibi ülkelerde elektronik seçim sistemi yaygın biçimde uygulanıyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, geçtiğimiz aylarda “Türkiye’nin de elektronik seçime geçmesi gerektiği” yönünde görüş belirtmişti.

Uluslararası Demokrasi ve Seçim Yardımı Enstitüsü verilerine göre, değerlendirme kapsamındaki 173 ülkenin yüzde 79’unda elektronik oylama sistemlerini kullanımda değil. 29 ülke ulusal seçimlerde elektronik seçim sistemlerinden yararlanıyor. 18 ülke ise bölgesel seçimlerde elektronik oylamaya geçmek üzere.

VOITERM Kurucusu ve Genel Müdürü Cengiz Pişirici, geliştirdikleri dijital seçim sisteminin herhangi bir ağa bağlı olmadığını ve böylelikle uzaktan sızma ihtimalinin tümüyle elemine edildiğini söyledi.

GÜVENLİ, HIZLI VE ŞEFFAF OYLAMA…
5 ülkeden sadece birinde elektronik seçimlerin benimsediği bilgisini aktaran VOITERM Kurucusu ve Genel Müdürü Cengiz Pişirici, “Seçme ve seçilme hakkı demokrasinin temel taşlarından biri. İnsanlık var olduğu sürece güvenli, hızlı ve şeffaf oylama süreçlerine ihtiyaç duyulacak. Seçme ve seçilme hakkını modern teknolojiyle buluşturarak çağı yakalamak ve seçim süreçlerini kolaylaştıran bir çözümü tüm insanlığın faydasına sunmak amacıyla Türkiye’nin ilk kapalı devre elektronik seçim sistemini geliştirdik.” dedi.

SİSTEM HERHANGİ BİR AĞA BAĞLI DEĞİL…
Şirketlerindeki dijital seçim sistemi fikrinin 5 yıl öncesine dayandığını ve 15 aylık yoğun bir çalışmayla sonuca ulaştıklarını kaydeden Cengiz Pişirici süreci şöyle anlattı: “Türkiye’de bugüne dek dijital seçimle ilgili hayata geçirilmiş elle tutulur bir örnek yoktu. Seçim güvenliği, gizlilik, manipülasyon, siber güvenlik gibi, elektronik oylama sürecine ilişkin tüm tartışmaları titizlikle incelediğimiz, risk ve fırsatları belirlediğimiz bir sürecin ardından, kablosuz haberleşme teknolojilerini kullanan ve dışarıdan müdahaleye tamamen kapalı seçim sistemi geliştirme sürecinde sona ulaştık. Herhangi bir ağa bağlı olmayan VOITERM dijital seçim sistemi, bu yönüyle uzaktan sızma gibi tehlikeleri de ilk anda bertaraf ediyor. Oy kayıpları, mükerrer oy kullanma, yanlış oy sayımı, personel ve seçmen hataları gibi riskleri ortadan kaldıran ve şu an tamamen kullanıma hazır olan VOITERM dijital seçim sistemi, vatandaşlığın gereği olan seçme ve seçilme hakkında teknoloji uçurumunu kapatma, seçim sürecinin ülke çapında adil, güvenli ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlama olanaklarını sunuyor. Oy sayım süreçlerinde zaman kazandırırken, çifte doğrulama mekanizmasıyla sonuçlara kontrollü bir biçimde ulaşmayı da kolaylaştırıyor.”

HER TÜRLÜ SEÇİMDE KULLANIMA HAZIR…
Geliştirdikleri sistemin “oy kullanma işleminin gerçekleştirildiği cihaz ve ana sunucu olmak üzere” iki temel yapı taşı üzerine kurulduğunu belirten Pişirici şunları dile getirdi: “Türkiye’de seçim süreçlerinde önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlayacak olan ve çevresel etkiyi en aza indirmeyi vaat eden VOITERM Dijital Seçim Sistemi şu an Cumhurbaşkanlığı seçimi, TBMM ve milletvekilleri seçimleri, yerel yönetim seçimleri, ticaret, sanayi ve meslek odaları seçimleri, siyasi parti genel ve il başkanlık seçimleri ile spor kulüpleri ve federasyon seçimlerinde kullanılmaya hazır. Türkiye’nin ilk dijital seçim altyapısı başta belirli pilot bölgelerde, gümrük kapılarında, yurtdışı temsilciliklerde kullanılarak kademeli geçiş planlanabilir. VOITERM firması olarak Türkiye’de seçimlerin dijitalleşmesi sürecini başlatmak için hazırız.”

Bizi Paylaşın