Connect with us

Finans & Ekonomi

TÜRKİYE’Yİ GELECEĞE TAŞIYACAK DEĞERLER KONUŞULDU…

32’nci Kalite Kongre’sinde “Türkiye’nin coğrafi konumundan kaynaklanan avantajlarının ve doğal zenginliklerinin gelecekteki önemini ve kaçınılması gereken potansiyel hata unsurlarına” dikkat çekildi. “Türkiye’yi gelecek yüzyıla taşıyacak ve onu yaşayacak olan gençliğin sorunlarının çözümlerine ve ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik” yol haritası paylaşıldı. “Türkiye’yi geleceğe taşıyacak değerlerin” altı çizildi.

 

Türkiye Kalite Derneği’nce (KalDer) organize edilen Kalite Kongresi’nin 32’ncisi ‘Su Gibi’ temasıyla 21-22 Kasım tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti. Cumhuriyet’in 100 yıllık geçmişinin analiz edildiği ve gelecek 100 yılda Türkiye’de hayata geçecek olası gelişmelerin ele alındığı iki gün süren kongrede; bilim, akademi, medya ve iş dünyasının çok değerli isimleri görüş ve düşüncelerini açıkladı.

TÜRKİYE NASIL BİR COĞRAFYADA?
Kongrenin her biri diğerinden önemli bölümlerinin “Nasıl Bir Coğrafya?” başlıklı olanında; İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı, İTÜ İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, İTÜ Afet Yönetimi Enstitüsü Müdürü, Türk Kızılayı Derneği Genel Başkan ve TÜBİTAK MAM Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Burcu Özsoy ile ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Balaban “Türkiye’nin coğrafi konumundan kaynaklanan avantajlarının ve doğal zenginliklerinin gelecekteki önemini ve kaçınılması gereken potansiyel hata unsurlarını” anlattı.

GENÇLİĞİN SORUNLARI VE İHTİYAÇLARI…
Bugünden Yarına Cumhuriyet Gençliği başlıklı bölümde ise KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Bayraktar ile Milliyet Gazetesi Yazarı Abbas Güçlü “Türkiye’yi gelecek yüzyıla taşıyacak ve onu yaşayacak olan gençliğin sorunlarının çözümlerine ve ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik” yol haritasını sundu. Ardından GençKal üyelerinden Beril Arda, Cansu Uzun ve Ulaş Çelik tarafından kaleme alınan Geleceğe Mektup okundu.

TÜRKİYE’Yİ GELECEĞİ TAŞIYACAK DEĞERLER…
Su Gibi Gelecek başlıklı bölümde de; Sabancı Üniversitesi Arama Kürsüsü Başkanı ve Arama Katılımlı Yönetim Danışmanlık Kurucu Başkanı Prof. Dr. Oğuz N. Babüroğlu “Türkiye’yi geleceğe taşıyacak değerlerin” altını çizdi.

MÜKEMMELLİK ÖDÜLLERİ…
Kongre, gelenekselleşen ve EFQM Modeli’ni uygulayan kuruluşlara verilen “Türkiye Mükemmellik Ödülleri’nin” sahiplerine takdim edildiği törenle sona erdi.

Aromsa “Kültürel Dönüşüm”, Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ise “Entegre Stratejik Planlama” adlı uygulamamalarıyla Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Ödül beratını Aromsa adına Genel Müdür Murat Yasa ve Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. adına da Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Hıdır ve Genel Müdür Onur İncehasan aldı.

KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği), Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ve YEPAŞ, EFQM Üstün Performansta Yetkinlik Aşamasında 5 yıldız almaya hak kazandı. Ödül beratları; KADEM adına Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil ve YEPAŞ adına Genel Müdür Arif Akşam’a verildi.

4 yıldız ödül beratları da İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirak Şirketi Boğaziçi Yönetim A.Ş. adına Genel Müdür Yardımcısı Özhan Yeşilova, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan, Fenerium adına Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi ve Fenerium Yönetim Kurulu Başkanı Esin Güral Argat, Gürmen Group adına Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Gür Solmaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirak Şirketi İSFALT A.Ş. adına Yönetim Danışmanı Emrah Gürer, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası adına Genel Sekter Şevket Kırıcı ve Türk Kızılay’ı adına Genel Müdür Dr. İbrahim Altan tarafından alındı.

Üstün Performansta Yetkinlik Aşamasında 3 yıldız alan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ödül beratını Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Alkış’a takdim edildi.

Üstün Performansta İlerleme Aşamasındaki kurum ödül beratlarını da BHT Clinic adına Genel Müdür Ömer Kurnaz, İMES adına Bölge Müdürü Onur Kesici ve SAHA İstanbul adına Genel Sekreter Levent Kerim Uça aldı.

Bizi Paylaşın