Connect with us

Finans & Ekonomi

BES’TE YÜZDE 30 DEVLET KATKISINDAN MAKSİMUM YARARLANMANIN YOLU…

Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki (BES) yüzde 30’luk devlet katkısında üst limitin asgari ücrete göre belirlendiğine dikkat çeken Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek şu bilgileri aktardı: “Bu üst limit yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının yüzde 30’unu geçemiyor. 2022 yılı içinde ödediği toplam katkı payıyla bu limitin altında kalan katılımcılar için yüzde 30 devlet katkısından maksimum yararlanma fırsatı yıl sonuna kadar sürüyor. Her yılın devlet katkısı hakkı, ilgili takvim yılıyla sınırlı. İmkânı olanlara, yüzde 30 devlet katkısından maksimum yararlanabilmeleri için aradaki katkı payı farkını yıl sonuna kadar yatırmalarını öneriyoruz. 2023 yılı içinde bireysel emeklilik ödemeleri yıllık minimum 140.535 TL’ye tamamladığında, yüzde 30 devlet katkısından en yüksek tutardan yani 42.160,50 TL’ye varan katkı payından yararlanılabilir.”

 

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki (BES) yüzde 30’luk devlet katkısında üst limitin asgari ücrete göre belirlendiğine dikkat çekiyor. 

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, 2003 yılında 200 bin kişi ve 43 milyon TL’lik fonla başlayan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES), 20 yıllık sürede 15,7 milyon katılımcı sayısına ve 683 milyar TL fon büyüklüğüne ulaştığını belirtti.

“TAMAMLAYICI EMEKLİLİK EŞSİZ AVANTAJLAR SUNACAK”
BES’te çok önemli başarılara imza atıldığını ifade eden Sincek şunları dile getirdi: “Bunun temel nedenlerinden biri kuşkusuz devletimizin sektöre olan güveniyle sağladığı teşvikler ve düzenlemeler. Devlet katkısının yüzde 30’a çıkarılması, OKS sisteminin yürürlüğe girmesi, 18 yaş altına yönelik BES planlarının devreye alınması gibi düzenlemeler sektörümüzde önemli kilometre taşları oldu. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin de kesinlikle bu çapta bir etki yaratacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu yeni sistemle birlikte Bireysel Emeklilik’te dünyadaki başarılı uygulamalara bir adım daha yaklaşacağız. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi tabii ki yine Türkiye’ye özgü bir model olacak ve eşsiz avantajlar sunacaktır.”

“FAİZSİZ BES FONLARININ PAYI YÜZDE 24,96’YA YÜKSELDİ”
Faizsiz BES fonu büyüklüğünün de 143 milyar TL’ye yükseldiğini ve “faizsiz fonların 2013 yılında sadece yüzde 2,21 olan pazar payının yüzde 24,96’ya çıktığını” açıklayan Ayhan Sincek “10’uncu yılımıza girerken, katılımcılarımız için en uygun ve yenilikçi ürünlerimizle hizmet sunmaya devam edeceğiz. 2022 yılında Katılım Emeklilik olarak hem fon yönetiminde uzman kadromuzla hem de dijital alandaki gelişmeleri yakından takip ederek katılımcılarımıza hizmet sunmaya odaklandık. Bu amaçla geçen ay devreye aldığımız yapay zekâ destekli Katılım Fon Asistanımız ile katılımcılarımızın beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamaktan mutluluk duyuyoruz. BES’i tercih edenlerin tasarruflarını büyütmelerinde çok önemli bir işlevi yerine getiriyor. Katılımcılarımızın mutluluğu da sektöre olan güveni artırıyor.” dedi.

BES KATILIMCILARINA TAVSİYELER…
Sincek, devlet katkısından en üst düzeyde yararlanabilmeleri için BES katılımcılarına şu tavsiyede bulundu: “BES’te yüzde 30 devlet katkısının üst limiti asgari ücrete göre belirleniyor. Bu üst limit yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının yüzde 30’unu geçemiyor. 2022 yılı içinde ödediği toplam katkı payıyla bu limitin altında kalan katılımcılar için yüzde 30 devlet katkısından maksimum yararlanma fırsatı yıl sonuna kadar sürüyor. Her yılın devlet katkısı hakkı, ilgili takvim yılıyla sınırlı. İmkânı olanlara, yüzde 30 devlet katkısından maksimum yararlanabilmeleri için aradaki katkı payı farkını yıl sonuna kadar yatırmalarını öneriyoruz. 2023 yılı içinde bireysel emeklilik ödemeleri yıllık minimum 140.535 TL’ye tamamladığında, yüzde 30 devlet katkısından en yüksek tutardan yani 42.160,50 TL’ye varan katkı payından yararlanılabilir.”

“KIYMETLİ MADENLERİN ÖNE ÇIKTIĞI BİR DÖNEMDEYİZ”
Sincek, altın fonlarına ilişkin de “Katılımcılarımızın yılda 12 kez kendilerine tanınan fon portföylerini düzenleme haklarını kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Küresel jeopolitik belirsizlikte altın ve diğer kıymetli madenlere yönelen ilgi, emeklilik fonlarına da yansıdı. Güncel jeopolitik risklerde yaşanacak gelişmeler hisse senedi fonlarında yaşanan görece dalgalanmanın yönünü tayin edecektir. Bu süreçte kıymetli madenlerin öne çıktığı bir dönem yaşıyoruz. Katılım Emeklilik Altın Katılım Fonu yılbaşından bu yana yüzde 66,24 getiri sağladı.” bilgilerini aktardı.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir