Connect with us

Gündem

SARAYBURNU ARKEOPARK’TA 2 BİN YIL ÖNCESİNE YOLCULUK…

İBB Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Şube Müdür Yardımcısı Okan Yılmaz, Marmaray kazılarında ortaya çıkan Roma ve Bizans Dönemi kalıntılarının sergileneceği Sarayburnu Arkeopark’ın “İstanbul’un sayısız kültür hazineleri arasında yerini alacağını” söyledi.

 

2009 ve 2011 yılları arasındaki Marmaray kazılarında ortaya çıkan Erken Roma Dönemi ve Bizans Dönemi kalıntıları, Sarayburnu Arkeopark’ta sergilenecek. İstanbullular, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yenilediği Sarayburnu Parkı’nın ikinci etabındaki alanda yaklaşık 2 bin yıllık Roma ev ve sokak kalıntıları arasında gezintiye çıkacak. 17 yıldan fazla süredir kaderine terk edilen Sarayburnu Parkı, yenileme çalışmaları öncesinde metruk haldeydi.

2 BİN YIL ÖNCEKİ YAŞAMI YANSITIYOR
Kazılarda; Sirkeci İstasyonu Doğu Şaftı’ndaki Büyük Halka’da çıkarılan Bizans Dönemi kalıntılarının ilk katmanında, 4. ve 5. yüzyıl Geç Roma Dönemi’ne ait buluntulara rastlandı. 4 sıra harçlı tuğla sırasının altında kaba yontu taş bir duvar ve hemen altından başlayan düzgün kesme taşlardan oluşturulmuş 5 sıra taş ve 2 sıra ahşap hatıl ile 2. ve 3. Erken Roma Dönemi’ne ait kesme taş sıralı bir duvar bulundu. Roma ve Bizans Dönemi’ne ait yaşamı yansıtan kalıntılar içerisinde; sokak kesiti, dış ve iç duvarlar, sütunlu cepheler, su kanalları, döşeme taşları, kuyu ve süs havuzu gibi yapılar yer alıyor.

Okan Yılmaz- İBB Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Şube Müdür Yardımcısı

PEYZAJ ÇALIŞMALARI BİTİNCE HALKA AÇILACAK
İBB Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Şube Müdür Yardımcısı Okan Yılmaz “Parkın peyzaj kısmı tamamlanarak halka açılacak. Burada çıkarılan çalışmaları da ziyaretçilerin seyredebileceği arkeoloji öğrencilerinin burada gelip çalışmalara iştirak edebileceği şekilde devam edecek. Burada o dönemin yaşantısını yansıtacak bir çalışma olacak. Sarayburnu Arkeopark, İstanbul’un sayısız kültür hazineleri arasında yerini alacak.” dedi.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir