Connect with us

Finans & Ekonomi

FİNANS SİSTEMİNDEKİ FIRSAT PENCERESİ: AÇIK BANKACILIK…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan “tüm dünyada finans sistemine yepyeni bir fırsat penceresi açan ve hızla yaygınlaşan” açık bankacılık lisansı alan öncü fintech kuruluşlarından Paynet’in Genel Müdürü Onur Öztürk, “finansal teknolojilerin gelişimi ve dijital dönüşümünün teşvik edilmesi açısından açık bankacılığın çok büyük önem taşıdığını” belirtti.

 

Açık bankacılık; “işletmelerin ve bireysel kullanıcıların herhangi bir banka veya ödeme kuruluşlarındaki finansal verilerin” izin doğrultusunda API’ler aracılığıyla diğer bankalar veya finansal kuruluşlarla paylaşılmasını mümkün kılıyor.

Paynet Genel Müdürü Onur Öztürk, “finansal teknolojilerin gelişimi ve dijital dönüşümünün teşvik edilmesi açısından açık bankacılığın çok büyük önem taşıdığını” belirtti.

TEK TUŞLA ÖDEME TAHSİLAT TAKİBİ…
Açık bankacılık sayesinde “banka hesaplarını tek bir arayüz üzerinden görüntülenip raporlanabiliyor; anlık nakit akışı takibi ve yönetimi yapılabiliyor; tek tuşla ödeme tahsilat takibi, hesaplar arasında hızlı ve kolay para transferi ve muhasebe/ERP uygulamalarıyla entegrasyon” sağlanabiliyor. İşletmeler ve bireysel kullanıcılar tüm finansal süreçlerini kolayca yönetebiliyor.

FINTECH ŞİRKETİ VE BANKA İŞ BİRLİĞİ…
Açık bankacılık uygulamalarının daha da yaygınlaşmasının “fintech şirketleri ile geleneksel bankalar arasındaki iş birliğini” artıracağı öngörülüyor. Fintech şirketlerinin “inovasyona önem vermesi” ve “yapay zekâ, büyük veri ve bulut bilişim gibi yeni teknolojilerden faydalanması”, finans sektöründeki dönüşüme hız kazandırıyor.

Fintech sektörünün öncü kuruluşlarından Paynet, geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan “tüm dünyada finans sistemine yepyeni bir fırsat penceresi açan ve hızla büyüyen” açık bankacılık lisansı aldı.

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE ÖNCÜ ROL OYNUYOR
“Finansal teknolojilerin gelişimi ve dijital dönüşümünün teşvik edilmesi açısından açık bankacılığın çok büyük önem taşıdığını” belirten Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, “Açık bankacılık lisansının sunduğu avantajları da arkamıza alarak işletmelerin banka hesapları arasında hızlı ve zahmetsiz şekilde para transferi yapabilecekleri, nakit akışlarını kolayca yönetebilecekleri ve muhasebe/ERP uygulamalarıyla kolayca entegre edebilecekleri çözümlerimizle üye iş yerlerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Açık bankacılık uygulamalarının daha da yaygınlaşmasının “fintech şirketleri ile geleneksel bankalar arasındaki iş birliğini” artıracağı öngörülüyor.

“İŞLETMELER ALTERNATİF FİNANS KANALLARINA ODAKLANDI”
İşletmelerin ürünlerini sorunsuz bir şekilde son tüketicilerle buluşturmaları için alternatif finans kanalları oluşturmaya odaklandıklarını ifade eden Ertürk şunları dile getirdi: “Tüm işletmelerde ürün ve hizmet deneyimi, büyük önem taşıyan bir yolculuğa dönüştü. Paynet olarak yalnızca ödemelere aracılık eden bir şirket değiliz. Çözüm ekosistemimizin işletmelerdeki karşılığını ve üye iş yerlerimizin yaşadığı deneyimi sürekli değerlendiriyoruz. Açık bankacılık hizmetimizle birlikte üye iş yerlerimizin tüm banka işlemlerine tek ekrandan ulaşabilecek olması Paynet portalında daha iyi bir deneyim yaşayacakları anlamına geliyor. Bu deneyimi iyileştirmek en büyük önceliklerimiz arasında yer alıyor.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir