Connect with us

Araştırma ve Raporlar

İŞ DÜNYASI “Z KUŞAĞI’NA” HENÜZ HAZIR DEĞİL…

ETS Global ve HRdergi’nin yaptığı Çalışan Gelişimi Gündemi 2023 araştırması kapsamında görüş belirten insan kaynakları (İK) liderlerinin yüzde 82’si, şirketlerinin 2030’un İK ihtiyaçlarına hazır olmadığını ifade etti. Yüzde 72’si ise şirketlerinin “yaşam tarzları ve farklı çalışma tercihleri ile geleceğin iş dünyasına şekil verecek” Z Kuşağı’na henüz hazır olmadığını söyledi. Z Kuşağı’nın 2030 yılına kadar iş gücünün yüzde 30’unu oluşturması bekleniyor.

 

İnsan kaynakları (İK) profesyonellerinin bir araya geldiği HR Towards 2030 Konferansı’nda, ETS Global ve HRdergi’nin yaptığı Çalışan Gelişimi Gündemi 2023 araştırmasının sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı.

HRdergi Genel Yayın Yönetmeni Gülcan Çağlar Çalışkan ve ETS Global B.V. Türkiye Ülke Müdürü Akhan Özten, Çalışan Gelişimi Gündemi 2023 araştırmasının sonuçlarını HR Towards 2030 Konferansı’nda açıkladı. 

İK profesyonellerinin hem 2023 yılı gündemine hem de 2030 vizyonuna ışık tutması hedeflenen araştırmanın öne çıkan başlıkları ETS Global B.V. Türkiye Ülke Müdürü Akhan Özten ve HRdergi Genel Yayın Yönetmeni Gülcan Çağlar Çalışkan tarafından açıklandı.

ARAŞTIRMADA ÖNE ÇIKAN BULGULAR…
Araştırmada elde edilen bulgular şöyle:
İK liderlerinin yüzde 82’sine göre, şirketleri 2030’un İK ihtiyaçlarına hazır değil.
-Z Kuşağı’nın 2030 yılına kadar iş gücünün yüzde 30’unu oluşturması bekleniyor.
-İK liderlerinin yüzde 72’si, şirketlerinin yaşam tarzları ve farklı çalışma tercihleri ile geleceğin iş dünyasına şekil verecek Z’lere henüz hazır olmadığını söylüyor.
-İK liderleri, sınırların kalktığı bir dünyada çalışanların çoklu dil becerilerinin çok önemli olduğu konusunda hemfikir. İş yerinde İngilizce yeterliliğinin hem bugün hem de yarın önemli olacağı düşünülüyor. Global ölçekte geçerli bir testle iş yerindeki İngilizce yeterliliği ölçülmeli.
-İK liderlerinin yeni mezunlardan öncelikle özgünlük, kişisel gelişime açıklık ve teknoloji bilgisi bekliyor. Yüzde 98’si çoklu dil becerilerinin öneminin altını çiziyor. İK liderleri için 2030 yolculuğunda öne çıkan 3 kilit kelime ise dijital dönüşüm, çeviklik ve veri.

AKADEMİDE İŞ GÜCÜ İÇİN NELER YAPILIYOR?
Acıbadem Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ata Akın, İzmir Ekonomi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Donald Staub ve Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Özge Coşkun Aysal’ın söz aldığı HR Towards 2030 kapsamındaki ve ETS Global B.V. Akademik Programlar ve ELT Yöneticisi Zeynep Oğul moderatörlüğündeki panelde “Akademi dünyasında iş gücünü hazırlama konusunda neler yapılıyor?” sorusunun cevabı arandı. Konuşmacılar, akademi ve iş dünyası arasındaki köprüyü güçlendirmeyi hedefleyen ve iş gücünün gereksinimlere uygun şekilde eğitilmesini sağlayan bir iş birliğine ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

YENİ NESİL DEĞERLENDİRME DENEYİMİ
ETS Global B.V. Eski Genel Müdür Yardımcısı Gerben Van Lent ve HRthinksMe Danışmanlık Kurucusu Alper Toper’in konuşmacı olarak yer aldığı panelde ise iş dünyasındaki dönüşümün satır başları ele alındı. Panele; METRO Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve İnsan ve Kültür Direktörü & Peryön Başkanı Ebru Taşçı Firuzbay, SAP Güney Avrupa İK Direktörü Hande Genç ve Datassist CEO’su Umut Özbağcı katıldı. Foxhr Turkey şirketinin kurucusu Ebru Bağran “Yeni Nesil Değerlendirme Deneyimi” üzerine son gelişmeleri katılımcılarla anlattı.

İŞ DÜNYASNIN BEKLENTİSİ…
Etkinliğin kapanış panelinde “İş dünyası genç yeteneklerden ve akademi dünyasından neler bekliyor?” soruyu masaya yatırıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hatice Camgöz Akdağ, Danışman ve Eğitmen Prof. Dr. Uğur Zel ve Doğuş Oto İnsan Kaynakları Müdürü Ümit Arısoy’un konuştuğu panelde, “iş dünyasının hızla değişen ihtiyaçlarına uyum sağlamanın” ve “genç yetenekleri iş dünyasına etkili bir şekilde entegre etmenin gerekliliği” vurgulandı. Rekabetin arttığı bir dönemde, iş dünyası ve eğitim kurumları arasındaki iş birliğinin, geleceğin iş dünyasının şekillenmesinde kritik bir faktör olduğu kaydedildi.

Bizi Paylaşın