Connect with us

Dünya Gündemi

“METAVERSE HENÜZ EMEKLEME AŞAMASINDA”

“Evren ötesi” anlamındaki metaverse’ün “son derece gelişmeye açık” ancak “ henüz emekleme aşamasında” olduğunu belirten oyunfor.com Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, “Hatırlarsanız Facebook da ilk kurulduğunda çok kısıtlı bir kitleye hitap ediyordu ama yıllar içinde gelişerek milyarlarca insanın üye olduğu bir platforma dönüştü. Aynı durum metaverse için de geçerli. Birçok firma zamanla sanal dünyadaki varlıklarını güçlendirecek ve evimizden çıkmadan bir konsere katılacak, mağazadan alışveriş yapacak ve hatta mekânları gezebileceğiz. Tabii ki tüm bunlar için zamana ihtiyaç var.” diyor.

 

Metaverse’ü, “Web 3.0’la hayatımıza giren ‘dijital iletişim’ konusunu bir üst çıtaya ulaştırmayı hedefleyen iddialı bir proje” diye niteleyen ve aslında “birçok oyun ve dijital projenin kendi içinde birer metaverse’e sahip olduğunu” ifade eden oyunfor.com Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, “Meta firmasının (Facebook’un yeni adı) el attığı ve milyonlarca dolarlık yatırım yaptığı metaverse evreninin, küresel ölçekte çok daha büyük bir kitleye ulaşmayı hedeflediğini” belirtiyor.

oyunfor.com Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, “evren ötesi” anlamındaki metaverse’ün “son derece gelişmeye açık” ancak “ henüz emekleme aşamasında” olduğunu vurguluyor. 

“TEK BİR METAVERSE’TEN BAHSETMEK MÜMKÜN DEĞİL”
Son dönemde ulusal basın ve sosyal medyada metaverse’le ilgili çok fazla haberin yer aldığına dikkat çeken Dumanoğlu, mevcut durum hakkında şu bilgileri aktarıyor: “Özellikle Metaverse dünyasında ‘arsa’ almanın ne kadar rağbet gördüğünü fark etmişsinizdir. Metaverse dünyasına adım attığınızda orada sanal bir karakter (avatar) ile var olmanın yanı sıra gerçek dünyadaki arsaların dijital versiyonlarını satın alabiliyor ve daha sonra bunları yüksek fiyattan satma imkânınız bulunuyor. Tabii ki burada tek bir metaverse’ten bahsetmek mümkün değil. Örneğin, Arjantinli bir girişim olan Decentraland, MANA adındaki coin’le arsa alımına izin veriyor. Bu proje şu anda dünyada en çok rağbet gören ‘arsa satın alımı’ sunan projeler arasında. Bunun yanı sıra metaverse’te birçok firmanın mağazalarını gezebiliyor, etkinliklerine katılabiliyor ve evinizden çıkmadan o başka bir dünyanın olanaklarından faydalanabiliyorsunuz.”

“FACEOOK DA BAŞTA ÇOK KISITLI BİR KİTLEYE HİTAP EDİYORDU”
Dumanoğlu, konuya meraklı herkesin kafasındaki “Metaverse dünyası şu anda sanal bir hayat yaşamaya elverişli mi?” sorusunu şöyle cevaplıyor: “Açıkçası, Metaverse henüz emekleme aşamasında. Zaten Meta’nın kurucusu Marc Zuckerberg de son açıklamasında önümüzdeki beş – altı yılda hissedarların metaverse’e milyonlarca dolar yatırım yapmaları gerektiğinden bahsetti. Hatırlarsanız Facebook da ilk kurulduğunda çok kısıtlı bir kitleye hitap ediyordu ama yıllar içinde gelişerek milyarlarca insanın üye olduğu bir platforma dönüştü. Aynı durum metaverse için de geçerli. Birçok firma zamanla sanal dünyadaki varlıklarını güçlendirecek ve evimizden çıkmadan bir konsere katılacak, mağazadan alışveriş yapacak ve hatta mekânları gezebileceğiz. Tabii ki tüm bunlar için zamana ihtiyaç var.”

“ROBLOX, Z KUŞAĞININ METAVERSE’Ü OLMUŞ DURUMDA”
Birkaç önemli oyun ve firmanın metaverse’teki varlıklarını güçlendirmeye çalıştığına işaret eden Dumanoğlu, bu detaya ilişkin şunları dile getiriyor: “Bunların başında Roblox geliyor. Oyunlar ve farklı dünyalar yaratmanıza olanak tanıyan Roblox hali hazırda Z kuşağının Metaverse’ü olmuş durumda. İlerleyen zamanlarda Roblox’un çok daha geniş kitlelere hitap etmesi ve oyuncuların bu dünyada daha da etkin bir biçimde var olması hedefleniyor. Metaverse’e Travis Scott konseriyle imza atan Epic Games’in Fortnite’ı da çok önemli bir yerde. Fortnite’ta da şu anda sanal bir hayat bulunuyor ve Epic Games, oyunu daha da geniş bir evrene dönüştürme hedefinde olduğunu vurguluyor.”

Dumanoğlu, metaverse’te zaman geçtikçe daha da heyecan verici gelişmelerin meydana geleceğini söylüyor.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir