Connect with us

Finans & Ekonomi

KREATİF EKONOMİDE NFT DEVRİMİ YAŞANIYOR…

Koleksiyonerlik ve sanatın desteklenmesi, Web 3.0 ve metaverse ile farklı bir kimyaya büründü. NFT pazarı büyüklüğü 2021 yılında 41 milyar dolara ulaştı. Sosyal NFT pazar yeri Orderinbox’ın CEO’su Doğu Taşkıran, “dili veya coğrafi konumu ne olursa olsun, yeni kreatif ekonomiye katılan yerel oyuncularla dijital bir devrim gerçekleştiğini” ifade ediyor.

 

İnternette artık merkezi olmayan ve genel blok zincirlerine dayalı Web 3.0 devrine girildi. Metaverse, kripto para ve NFT’lerle rutin hayatta sıkça yer almaya başladı. NFT pazarı büyüklüğü 2021 yılında 41 milyar dolara ulaştı. Bu gelişim ve değişim rüzgarı, içerik üreticilerinin gelecek kariyerlerini de şekillendiriyor. Metaverse ortamı, tek tıkla NFT oluşturulup listelenmesine; “çoklu blok zincir, kripto cüzdan ve dil erişimine” imkan tanıyor.

Doğu Taşkıran- Sosyal NFT pazar yeri Orderinbox’ın CEO’su 

NFT’LERLE LOKAL BİREYSEL YARATIMLAR…
Web 2.0’la filizlenen dijital yaratım sürecinde özellikle resim, fotoğraf, ses ve animasyon gibi unsurlarla kazanç elde edildi. Günümüzdeki kreatif ekonomi sürecindeyse NFT’lerle lokal bireysel yaratımlar gerçekleşiyor ve bunlar blok zincirlerle korunuyor.

YEREL İÇERİK OLUŞTURMA ÖNE ÇIKTI…
Koleksiyonerlik ve sanatın desteklenmesi Web 3.0 ve metaverse ile farklı bir kimyaya büründü. Geçmişteki “bilinene yatırım” anlayışı yerine “yerel içerik oluşturma” yaklaşımı ön plana çıktı.

KREATİF EKONOMİYE KATILIM…
Sosyal NFT pazar yeri Orderinbox’ın CEO’su Doğu Taşkıran, “dili veya coğrafi konumu ne olursa olsun, yeni kreatif ekonomiye katılan yerel oyuncularla dijital bir devrim gerçekleştiğini” ifade ediyor.

Orderinbox, “yaratıcıların ve koleksiyonerlerin NFT olarak bilinen ve blok zinciri teknolojisiyle güvence altına alınan her tür dijital varlığı (sanat, müzik, film, spor kartları, oyun varlıkları, moda, fikri ve dijital mülk…) takas etmek için buluştuğu Metaverse için geliştirilmiş bir sosyal ticaret platformu.

NFT’LERİN PAZARLAMA SÜRECİ…
NFT’lerin üretimi ve satılması da çeşitli zorlukları barındırıyor. Ortalama bir satışın yüzde 50’sinden fazlası 200 doların altında. NFT üretiminde ödenmesi gereken işlem ücretleri (gas-fee) 70-150 dolar civarında. NFT’nin satılması da tamamen pazarlama faaliyetlerine bağlı.

Orderinbox, “yaratıcıların ve koleksiyonerlerin NFT olarak bilinen ve blok zinciri teknolojisiyle güvence altına alınan her tür dijital varlığı (sanat, müzik, film, spor kartları, oyun varlıkları, moda, fikri ve dijital mülk…) takas etmek için buluştuğu Metaverse için geliştirilmiş bir sosyal ticaret platformu.

NFT PAZARINA KOLAY ERİŞİM İÇİN…
Taşkıran, Vancouver merkezli Orderinbox’u içerik oluşturucularının “hayran kitlelerini çoğaltabildiği, iş birliği fırsatlarını keşfedebildiği ve güçlü ilişkiler kurabildiği” metaverse için hayata geçirdiklerini ve “kreatif ekonominin gelişmesi ve yerel yaratıcıların desteklenmesi için NFT’lerin üretilmesini ve satılmasını kolay ve erişilebilir hale getirmeyi amaçladıklarını” kaydediyor.

ORDERINBOX’TA GAS-FEE ÜCRETİ ÇOK DÜŞÜK…
Orderinbox’da “tek tıkla NFT oluşturulabildiğini, gas-fee ücretinin çok düşük olduğunu, gelecekte Polygon üzerinden kaldırılmasının planlandığını ve yerel yaratıcıların global arenada desteklendiğini” dile getiren Taşkıran, “içerik oluşturucuların zaten aşina oldukları araçları kullanmalarına ve kreasyonları etrafında küresel topluluklar meydana getirmelerine imkan sunduklarını” söylüyor.

Söz konusu platform şu anda İngilizce kullanılabiliyor. Çok yakında Türkçe, İspanyolca, Fransızca, Çince, Portekizce ve Rusça dilleri de faal hale gelecek.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir