Connect with us

Finans & Ekonomi

SÜRÜCÜSÜZ KARSAN e-ATAK, NORVEÇ YOLLARINDA…

Karsan’ın, teknoloji partneri ADASTEC’le birlikte geliştirdiği seviye 4 otonom elektrikli otobüs “Karsan Otonom e-ATAK”, Norveç’in Stavanger şehrinde toplu taşıma hizmeti vermeye başlayarak Avrupa’da bir ilke imza attı.

 

(Soldan sağa) Karsan CEO’su Okan Baş ve Norveç Ulaştırma Bakanı Jon-Ivar Nygård

Karsan Otonom e-ATAK; Norveç Ulaştırma Bakanı Jon-Ivar Nygård, Karsan CEO’su Okan Baş, ADASTEC CEO’su Ali Ufuk Peker, Norveçli politikacılar ve projenin hayata geçirilmesini sağlayan Karsan, ADASTEC, VY Buss, Kolumbus ve Applied Autonomy firmalarının üst düzey yöneticilerinin katıldığı tören sonrası, ilk yolcularını Nedre Strandgate 89’daki otobüs durağından Concert Hall’e taşıdı.

“BU, AVRUPA’DA BİR İLK”
Karsan CEO’su Okan Baş, seviye 4 elektrikli otobüs “Karsan Otonom e-ATAK’ın” Norveç’teki lansmanında “Mobilitenin geleceğinde hep bir adım önde olma vizyonumuzla, Karsan olarak geliştirdiğimiz yenilikçi ürünlerimizle ulaşımın geleceğine yön veriyoruz. Michigan State Üniversitesi kampusunda gerçek trafik koşullarında kullanılan sürücüsüz aracımız Karsan Otonom e-ATAK, şimdi de bu proje ile sürücüsüz şekilde Norveç’te toplu taşıma hizmetine başlıyor. Bu Avrupa’da bir ilk. Avrupa’da ilk kez şehir içinde toplu taşıma hizmetinin sürücüsüz elektrikli aracımız Karsan Otonom e-ATAK ile gerçekleştirilecek olmasından dolayı oldukça mutluyuz.” dedi.

(Soldan sağa) Karsan CEO’su Okan Baş ve ADASTEC CEO’su Ali Ufuk Peker

“NORVEÇ, MOBİLİTEDE ÖNCÜ ÜLKELERDEN”
Karsan’ın otonom e-ATAK modelinin teknoloji partneri ADASTEC’in CEO’su Ali Ufuk Peker ise şunları söyledi: “Toplu taşımada ve akıllı şehirlerin gelişiminde en yeni en gelişmiş teknolojiler ile donatılmış araçların hizmete sunulması misyonu ile çıktığımız yolculuğun bugün aktif olarak kullanımda olmasından büyük gurur duyuyoruz. Norveç, mobilitenin en üst seviyede geliştiği ülkelerden bir tanesi konumunda. Bu anlamda araştırma ve geliştirme çalışmalarımızı hızlandıracak ve sadece bu rotada değil, tüm ülke ve global olarak flowride.ai SAE Seviye-4 Otonom Sürüş Yazılım Platformu’muzu daha da geliştirecek bir iş birliğine imza atmaktan heyecan duyuyoruz. Bu yeni seviye 4 sürücüsüz otobüsün bugün Norveç’te kullanımı, yarının taşımacılığında en önde yer almamız ve geleceğin mobilitesine sağlayacağımız katkıları gösteren önemli kilometre taşını simgeliyor.”

Seviye 4 elektrikli otobüs “Karsan Otonom e-ATAK”, Norveç’te toplu taşıma hizmeti vermeye başladı. 

KARSAN OTONOM e-ATAK’IN ÖZELLİKLERİ…
Sürücüye ihtiyaç duymadan çevresini algılayabilen Karsan Otonom e-Atak, çeşitli yerlerine konumlandırılan çok sayıda LiDAR sensöre ve ön kısımda bulunan gelişmiş radar teknolojine sahip. Araçta ayrıca RGB kameralarla yüksek çözünürlükte görüntü işleme ve termal kameralar sayesinde ekstra çevre güvenliği gibi birçok yenilikçi teknoloji de mevcut. Araç bütün bu teknolojileri Seviye 4 Otonom olarak sunabiliyor ve planlanmış bir rota üzerinde duraklara yanaşma, inme-binme süreçlerini yönetme, kavşak ve geçitlerle trafik ışıklarındaki sevk ve idareyi sağlama ve benzeri tüm işlemleri sürücüsüz gerçekleştiriyor. Gece veya gündüz, her türlü hava koşulunda 50 km/s hız yapabiliyor.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir