Connect with us

Finans & Ekonomi

KOBİ’LER İÇİN SEFERBERLİK ÇAĞRISI…

İstihdam, ihracat, gelir dağılımındaki eşitlik ve ülkenin huzurunda KOBİ’lerin çok önemli fonksiyon gördüğünü belirten ORSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Çamur, “KGF (Kredi Garanti Fonu) kapsamı içinde veya dışında mutlaka KOBİ’lerin ihtiyaçlarına cevap verilmesi gerektiğini” vurguladı. KOBİ’lerin yüksek katma değerli üretim, nitelikli eleman, yüksek verimlilik, markalaşma, dijital dünyaya uygun satış ve pazarlama konularında da desteğe ihtiyaç duyduğunu kaydeden Çamur, “KOBİ’ler için bir seferberlik başlatılması, hatta bir KOBİ Bakanlığı kurulması çok yerinde olur.” dedi. 

 

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi̇ Sanayici İşadamı ve Yöneticileri̇ Derneği (ORSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Çamur, “ülke ekonomisinin belkemiği” diye nitelediği 3 milyon 300 bin civarındaki KOBİ’nin istihdamın yüzde 72’sini sağladığının, toplam ihracatın yüzde 42’sini gerçekleştirdiğinin ve Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 45’ini oluşturduğunun altını çizdi.

“HER ŞEYİN FİYATI ARTIYOR”
Ancak KOBİ’lerin finansmana erişimde bu yüzdeleri yakalayamadığını ve “banka kredilerinden aldıkları payın 2021 yılı sonu verilerine göre yüzde 27,5’lar seviyesinde kaldığını” vurgulayan Çamur, “KGF (Kredi Garanti Fonu) kapsamı içinde veya dışında mutlaka KOBİ’lerin ihtiyaçlarına cevap verilmeli. Enflasyonist bir ortam söz konusu. Her şeyin fiyatı artıyor.” dedi.

İstihdam, ihracat, gelir dağılımındaki eşitlik ve ülkenin huzurunda KOBİ’lerin çok önemli fonksiyon gördüğünü belirten ORSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Çamur, “KGF (Kredi Garanti Fonu) kapsamı içinde veya dışında mutlaka KOBİ’lerin ihtiyaçlarına cevap verilmesi gerektiğini” vurguladı.

“PEK ÇOK KONUDA DESTEĞE İHTİYAÇ VAR”
KOBİ’lerin finansmana erişim sorunu dışında yüksek katma değerli üretim, nitelikli eleman, yüksek verimlilik, markalaşma, dijital dünyaya uygun satış ve pazarlama konularında da desteğe ihtiyaç duyduğunu ifade eden Çamur, şunları dile getirdi: “3,3 milyon KOBİ’den 3 milyonu küçük işletme. Geri kalan 300 bin işletmenin ise daha profesyonel bir yapısı var. Hepsi de istihdam deposu. İstihdama katkı açısından çok gelişmiş ülkelerde de durum aynı, gelişmekte olan ülkelerde de. İstihdamın dışında, gelir dağılımının eşit olması, ülkenin huzuru açısından da KOBİ’lerin bir görevi var.

“KOBİ BAKANLIĞI KURULMALI”
Güzel olan şu ki gelenekçi KOBİ’lerin yerini hızlı bir şekilde ikinci ve üçüncü kuşak nesiller alıyor. Bu nesiller de harekete geçti. Cesurlar, dil biliyorlar, dünyaya ve yeniliklere açıklar. Yeter ki desteklensinler, büyük başarılara imza atmaya hazırlar. Böylesi bir ortamda KOBİ’ler için bir seferberlik başlatılması, hatta bir KOBİ Bakanlığı kurulması çok yerinde olur.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir