Connect with us

Finans & Ekonomi

“TÜRKİYE, BİYOGAZ POTANSİYELİNİ DEĞERLENDİREMİYOR”

Pek çok Avrupa ülkesinden daha fazla biyogaza dönüştürülebilecek atık miktarı bulunduğunun altını çizdiği Türkiye’de buna rağmen çok az sayıda biyogaz tesisi olduğuna işaret eden Renesco Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Başar Beyazoğlu, “Biyogaza sadece hayvansal ve tarımsal atık olarak bakılıyor; ancak ülkemizde sadece yılda 35 milyar TL’lik gıda atığı oluşuyor.” dedi. Beyazoğlu, 2021 yılı sonu itibarıyla 1,87 milyar dolar tutarındaki Avrupa biyogaz pazarının 2025’te 6 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağının öngörüldüğünü belirtti.

 

Hayvansal ve organik atıklardan elde edilen biyogazın; ekonomik ve çevreci özelliklerinin yanı sıra, bölgesel kalkınmaya doğrudan katkısıyla da öne çıktığı belirtiliyor.

2017 yılında yüzde yüz yerli sermayeyle kurulan ve biyogaz üretimi alanında faaliyet gösteren Renesco Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Başar Beyazoğlu, “Biyokütle tesislerinin bir türü olan biyogaz tesisleri, şu anda Türkiye’de az sayıda ve dağınık bir yapıda. Temiz ve sürdürülebilir bir çözüm olan biyogazın kullanımı, gelişmiş ülkelerde hızla yaygınlaşıyor.” dedi.

Başar Beyazoğlu- Renesco Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

“ENERJİDE DIŞA BAĞIMLI ÜLKELER İÇİN ALTERNATİF”
Türkiye’de Avrupa’daki pek çok ülkeden daha fazla biyogaza dönüştürülebilecek atık miktarı bulunmasına rağmen tesis sayısının çok az olduğuna dikkat çeken Beyazoğlu, biyogazın elektriğin yanında sağladığı yüksek verimli gübreyle tarımsal üretime katkı sunduğunu da belirtti: “Özellikle Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler için alternatif oluşturan biyogaz, ülkemizde yeni yeni tanınıyor.”

“BİYOGAZ TESİSİ SAYISI AVRUPA’DA 17 BİN, TÜRKİYE’DE 95”
Avrupa biyogaz pazarının 2021 yılı sonu itibarıyla 1,87 milyar dolar olduğuna ve 2025’te 6 milyar dolara ulaşacağının öngörüldüğüne işaret eden Beyazoğlu, konuya ilişkin şu bilgileri aktardı: “Avrupa’da hâlihazırda 17 binden fazla biyogaz tesisi varken, Türkiye’deki sayı sadece 95. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın hazırladığı Biyokütle Enerjisi Potansiyel Atlası (BEPA) verilerine göre, Türkiye’deki atıkların toplam ekonomik enerji eşdeğeri 34 milyon TEP (ton eşdeğer petrol)/yıl civarındadır (1 TEP, 11630 MWh) Bunun parasal karşılığı ise 1,5 milyar dolardır diyebiliriz.

“Biyogaza sadece hayvansal ve tarımsal atık olarak bakılıyor; ancak ülkemizde sadece yılda 35 milyar TL’lik gıda atığı oluşuyor.” diyen Başar Beyazoğlu, 2021 yılı sonu itibarıyla 1,87 milyar dolar tutarındaki Avrupa biyogaz pazarının 2025’te 6 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağının öngörüldüğünü belirtti.

“YILDA 450 BİN MW ELEKTRİK ÜRETİYORUZ”
Türkiye biyogaz üretimine önem ve öncelik verir ise, temiz ve sürdürülebilir enerji üretiminde büyük sıçrama yapabilir. Bir örnek vermek gerekirse, Renesco bünyesinde 20 tesisimiz ile yılda 450 bin MW elektrik üretiyoruz. Yenilenebilir enerji yatırımları içerisinde biyogaz ise yeterli ilgiyi görebilmiş değil. Alternatif enerji kaynakları arasında dikkat çeken biyogaz, enerjiden kaynaklı yüksek oranda cari açık veren Türkiye için yeni bir fırsat anlamına da geliyor.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir