Connect with us

Araştırma ve Raporlar

UKRAYNA–RUSYA SAVAŞI, BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNİ DE SARSTI…

ABD merkezli market araştırmaları şirketi International Data Corporation’ın (IDC) son CIO (Chief Information Officer-Baş Bilgi Sorumlusu) raporuna göre; Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) pazarı büyük bir daralma riskiyle karşı karşıya. Uzak Doğu’daki pek çok firma; neon gazı ve paladyum gibi çip ve pil imalatında kullanılan kritik ham maddeleri Rusya ve Ukrayna’dan tedarik ediyor. Bu konudaki sıkıntılar “telefon, dizüstü bilgisayar ve otomobil gibi sektörlerde” üretim sınırlamasına sebebiyet verecek.

 

Ukrayna ve Rusya’nın yarı iletken emtia üretimine yönelik arzı, Asya-Pasifik coğrafyasında hayli kritik öneme sahip. Rusya buralara neon ve C4F6 türü endüstriyel gazlar ile bakır, paladyum, nikel, titanyum, tungsten ve vanadyum metalleri ihraç ediyor. Yarı iletken madde (çip) imalatında neon gazı ve paladyum gibi maddeler kullanılıyor. Neon gazının yaklaşık yüzde 90’ı Ukrayna’da üretilirken; paladyum rezervinin yüzde 40’a yakını Rusya’da bulunuyor.

TELEFON, DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR VE OTOMOBİLDE ÜRETİM ERTELEMESİ GÜNDEMDE…
Covid-19 salgını sürecinde baş gösteren çip tedarik problemiyle iyice zora giren Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) endüstrisini, Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle daha da zor günler bekliyor. Telefon, dizüstü bilgisayar ve otomobil sektörlerine dönük tedariklerin ertelenmesi gündemde. Rusya-Ukrayna savaşı ve diğer olası jeopolitik gelişmeler, küresel BİT talebini ciddi boyutta etkileyecek.

Uzak Doğu’daki pek çok firma; neon gazı ve paladyum gibi çip ve pil imalatında kullanılan kritik ham maddeleri Rusya ve Ukrayna’dan tedarik ediyor. Bu konudaki sıkıntılar “telefon, dizüstü bilgisayar ve otomobil gibi sektörlerde” üretim sınırlamasına sebebiyet verecek.

CIO’LAR YENİDEN PLANLAMA YAPILDIĞINI BELİRTİYOR
60’I aşkın teknolojiyi kapsayan yeni global IDC (International Data Corporation) araştırmasına katılan CIO’ların (Chief Information Officer-Baş Bilgi Sorumlusu) yüzde 57’si “teknoloji harcama planlarını yeniden değerlendirdiklerini” belirtti. Yüzde 10 ise “belirsiz jeopolitik ortamın ardından 2022 için BİT yatırım planlarında güçlü ayarlamalar yapılacağını” dile getirdi.

Nevin Çizmecioğulları- IDC Türkiye Ülke Direktörü

2022 BIT HARCAMALARININ 20211’DEN FAZLA OLACAĞI ÖNGÖRÜLÜYORDU…
IDC Türkiye Ülke Direktörü Nevin Çizmecioğulları, raporu ilişkin şunları kaydetti: “IDC olarak Rusya ve Ukrayna savaşından sadece bir hafta önce, 370 Asya/Pasifik kuruluşu ile BİT harcamaları hakkında bir araştırma gerçekleştirmiştik. Ankete katılanların yüzde 56’sı 2022 yılının beklentiler dahilinde hatta beklenenin üstünde büyüme kaydedeceğini öngörüyordu. Yüzde 49’u ise 2022’deki BİT harcamalarının 2021’den daha fazla olacağına inanıyordu. Bu görüşler son haftalarda hiç şüphesiz karamsar bir hale döndü. Savaşın akışkan doğası göz önüne alındığında IDC olarak şirketlerin tedarik zinciri kesintileri, çip kıtlığı, artan enflasyon ve siber güvenlik tehditleri gibi BİT’den kaynaklanan potansiyel aksaklıkları öngörmelerini ve bunlara tepki vermelerini sağlayacak eylem planları oluşturmalarını öneriyoruz.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir