Connect with us

Araştırma ve Raporlar

“İNSAN POTANSİYELİ EN ÜST DÜZEYE ÇIKARILMALI”

Great Place to Work Enstitüsü’nce gerçekleştirilen araştırmayla oluşturulan 8 kategorili Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2022 Listesi’ne girmeye hak kazanan 147 işverene ödülleri takdim edildi. Great Place To Work Türkiye Kurucusu ve Genel Müdürü Eyüp Toprak listeyi değerlendirirken, “Biz, ne yaptığına ve kim olduğuna bakılmaksızın tüm çalışanlara karşı içten bir güven temeli oluşturarak ‘insan potansiyelinin en üst düzeye çıkarılması’ gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

 

Great Place to Work Enstitüsü Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2022 Listesi’ne; 10-19 çalışan kategorisinde 10, 20-49 çalışan kategorisinde 24, 50-99 çalışan kategorisinde 29, 100-249 çalışan kategorisinde 35, 250-499 çalışan kategorisinde 21, 500-999 çalışan kategorisinde 13, 1000-4999 çalışan kategorisinde 11 ve 5000 Üzeri çalışan kategorisinde de 4 şirket adını yazdırdı.

“HERKES İÇİN DAHA İYİ BİR DÜNYA”
Great Place To Work Türkiye Kurucusu ve Genel Müdürü Eyüp Toprak, 10’uncu yıllarını kutladıkları 2022’de ‘Better World For All’ (Herkes İçin Daha İyi Bir Dünya” yaklaşımını tema belirlediklerini söyledi.

GÜVENİLİRLİK, ÇALIŞANLARA SAYGI VE HAKKANİYET…
Şirket liderlerinin “güvenilirliğini, çalışanlara duydukları saygıyı ve uygulamalarındaki hakkaniyeti” gurur ve takım ruhu boyutlarına olan etkisiyle birlikte ölçümlediklerini belirten Toprak, 2022 listesini şöyle değerlendirdi: “Bu yılki liste çalışmalarını analiz ettiğimizde, bunun değişmediğini gördük. Güven Endeksi’nin 5 boyutunda Türkiye’nin En İyi İşverenleri ve diğer organizasyonlar arasında yaklaşık yüzde 20’lik puan farkı, çalışanlara olan genel yaklaşımı net bir şekilde ortaya koydu. Tüm organizasyonlarda finansal performans ve sürdürülebilir gelecek anlamında önemli etkileri olan ‘etkin liderlik’ ve ‘inovasyon’ konularının şirket kurum kültürüne olan pozitif etkilerini gösteren ‘şirketinizde üst düzey yönetiminin kararlarına ne ölçüde güven duyuyorsunuz?’ ve ‘Son bir yıl içerisinde, bir işin yapılması için kaç kere yeni ve daha iyi yöntemler geliştirme fırsatınız oldu?’ sorularına cevaplara bakıldığında yüzde 13’lere varan farklar gözlemlendi.”

Eyüp Toprak- Great Place To Work Türkiye Kurucusu ve Genel Müdürü 

“TÜM ÇALIŞANLARDA İÇTEN BİR GÜVEN TEMELİ OLUŞTURULMALI”
Toprak, “Herkes İçin” harika bir işyeri deneyimi sağlamak için çalıştıklarını dile getirdi: “Biz, ne yaptığına ve kim olduğuna bakılmaksızın tüm çalışanlara karşı içten bir güven temeli oluşturarak ‘insan potansiyelinin en üst düzeye çıkarılması’ gerektiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda özellikle bireylerin organizasyon içerisindeki hakkaniyet algısı büyük önem taşıyor. Liste araştırmamızın sonuçlarında gördük ki listede yer alan işverenlerle diğerleri arasında, özellikle ‘Burada herkesin fark edilme ve takdir edilme imkanı bulunmaktadır’ ile ‘En çok hak eden çalışanlar yükselmektedir’ gibi sorularda yüzde 18’e varan büyük farklar bulunuyor. ‘Genel olarak buranın harika bir işyeri olduğunu söyleyebilirim’ diyenlerin farkıysa yüzde 20. Ayrıca ekonomik zorluklar içerisinden geçtiğimiz günlerde ‘Şirket kazancının bana uygun şekilde yansıdığını düşünüyorum’ ile ‘Bu işyerinde çalışanlara, yaptıkları işe uygun ücret ödenmektedir’ gibi sorularda da yüzde 26’lara varan farklar var. Çalışan bağlılığı her ne kadar sadece ekonomik refah üzerinden sağlanamasa da, Türkiye’de gelir adaleti ve uygun gelir politikaları, organizasyonların hala başlıca problemleri olmaya devam ediyor.”

“GELECEK HEP BİRLİKTE GÜVENLE İNŞA EDİLMELİ”
“Dünya ve Türkiye’de yaşanan gelişmelere bakınca, bugün ve gelecekte hepimizin daha iyi hissetmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.” diyen Toprak, şunları kaydetti: “Pandemiyle birlikte çalışma koşullarının değişmesi, çalışanların ve organizasyonların birbirlerine olan bağlılığına ve güvene önemli katkılar sağlamıştı. Ancak pandemi sürecini iyice geride bıraktığımız şu günlerde, dünyada yaşanan gelişmeler, ekonomik koşulları da olumsuz yönde etkiledi ve çalışanlar için bir başka zorlu mücadele başlamış oldu. Tüm bu koşullar içerisinde de birbirimizi dinlemeye, anlamaya ve en önemlisi de ‘birbirimize güvenmeye ve bu güven ile hep birlikte geleceği inşa etmeye’ her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir