Connect with us

Dünya Gündemi

PROF. DR. HOTAMIŞLIGİL VE EKİBİNDEN KARACİĞERDE MÜTHİŞ KEŞİF…

Harvard Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ve ekibi tarafından “Odaklanmış İyon Işını Taramalı İleri Elektron Mikroskobu” kullanılarak bozulmamış karaciğer dokusunun 3 boyutlu moleküler mimarisi görüntülendi. Dünyada ilk kez bu hacim ve çözünürlükte gerçekleştirilen çalışmada elde edilen bulgular sayesinde “bozulan formun moleküler tamiratıyla hücre içindeki normal metabolik fonksiyonların geri kazanılması” mümkün olabilecek.

 

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ve ekibi Harvard Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi’nde yürüttükleri çalışmalarda “Odaklanmış İyon Işını Taramalı İleri Elektron Mikroskobu’yla” bozulmamış karaciğer dokusunun 3 boyutlu moleküler mimarisini görüntüleyerek dünyada bir ilke imza attı. Bundan böyle “sağlık ve hastalık durumunda karaciğer hücresi içindeki yapısal farklılıkların metabolik etkileri” izlenebilecek.

Güneş Parlakgül

Ana Paula Arruda

MOLEKÜLER MİMARİ DÜZENLEMELERİN ROLÜ…
Vücudumuzdaki organ ve dokular “ fonksiyonel talepleri karşılamak” ve homeostaz denilen denge halinin devamı ve canlılığını sürdürmek için” karşılaştığı zorluklara uyum sağlamak mecburiyetinde ve bu doğrultuda gelişmiş farklı uyum mekanizmalarına sahip. Harvard Sabri Ülker Merkezi araştırmacıları Güneş Parlakgül ve Ana Paula Arruda, uzun yıllardır sürdürdükleri çalışmada “söz konusu uyumda moleküler mimari düzenlemelerin çarpıcı bir rol oynadığını ve metabolizmayı dengede tutmada kritik bir fonksiyona sahip olduğunu” ortaya çıkardı.

ŞİŞMANLIKTA BOZULAN MOLEKÜLER MİMARİ TAMİR EDİLDİ…
“Obezitedeki yapısal değişikliklerin tamiratı ve hücre içi moleküler organizasyonunun deneysel olarak geri kazandırılmasıyla metabolizmada oluşan çarpıcı değişikliklerin ortaya çıkarılması”, çalışmanın çok ilginç fonksiyonel sonuçlarından biri. Onlarca değişik moleküler ve genetik stratejiler geliştiren araştırma ekibi, pek çok genetiği değiştirilmiş fare modeli kullanarak şişmanlıkta bozulan moleküler mimariyi tamir etmeyi başardı. Bu tamiratla “karaciğerdeki metabolik bozukluklar iki hafta kadar bir sürede normale döndürebiliyor; karaciğer yağlanması, insülin direnci, aşırı miktarda şeker üretimi gibi problemler sadece mimari yapıya müdahele edilerek” düzeltilebiliyor. Hem metabolizmayı ve uyumu düzenleyen yeni bir kontrol mekanizması hem de hastalığa yol açan önemli bir problem ortaya çıkarılıyor.

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil- Harvard Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Başkanı

DOKU DÜZEYİNDE ELDE EDİLMİŞ EN YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK…
Harvard Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil; tıp çevrelerinde ses getiren çalışma hakkında şunları söyledi: “Bu çalışmada araştırmacılarımızdan Güneş Parlakgül ve Ana Arruda hem bu yapıları şimdiye dek doku düzeyinde elde edilmiş en yüksek çözünürlük ile olağanüstü bir ayrıntıda ortaya çıkarmayı hem de bunları karaciğer hücresinin fonksiyonu ile ilişkilendirmeyi başardı. Bu hacimde bir çalışma tabi ki pek çok disiplinden uzmanların, en önemli olarakta Howard Hughes Tıp Enstitüsünden Dr. Shan Xu ve Dr. Harold Hess ile yaptığımız çok önemli iş birlikleri ile mümkün olabildi.”

“HARVARD SABRİ ÜLKER MERKEZİ’NDEKİ EN ÖNEMLİ AŞAMALARDAN BİRİ”
Prof. Dr. Hotamışlıgil çalışmayı “Harvard Sabri Ülker Merkezi’nde elde ettikleri en önemli aşamalardan biri” diye niteledi: “Merkezdeki vizyonumuzun önemli bir parçası, uzun soluklu ve derin çalışmalar ile çetin sorulara cevap aramak. Bu çalışma da bunun çok heyecan verici bir örneği. Bu tür bir temel çalışmanın açtığı pencere karşımıza çok fazla yeni soruyu getiriyor. Tabii ki bunları takip edeceğiz ve uzun vadede uygulamaya geçiş imkanları üzerinde incelemeler yapacağız. Bu ‘mimari’ çalışmanın mimarları Ana ve Güneş’i kutluyorum ve tüm iş birliği yapma imkanı bulduğumuz bilim insanları ve tüm merkez ekibine katkıları için teşekkür ediyorum.”

Prof. Dr. Hotamışlıgil, Harvard Sabri Ülker Merkezi’nde yapılan araştırmaları aktarmak ve bilim dünyasındaki gelişmeleri değerlendirmek amacıyla mart ayı sonunda İstanbul’da Türk akademisyenler ile bir araya gelecek.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir