Connect with us

Faruk Bangir

BU DÜNYADAN FATMA GİRİK GEÇTİ…

O hem çok başarılı bir sinema oyuncusu, çok iyi bir hayat arkadaşı ve görev yaptığı dönem boyunca işinin hakkını veren saygın bir belediye başkanı idi. Gençlik yılları hayli zorlu geçen ömründeki samimi duruşu ve azmiyle bütün engelleri aşmasını bildi.

 

Fatma Girik, 12 Aralık 1942 tarihinde Münevver ve Hayri Girik’in üç çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Annesi ev hanımı, babası ise dalgıç idi.

Girik, Cağaloğlu Ortaokulu’na devam ederken ailesine yardım etmesi gerektiği için okulu bırakmak durumunda kaldı. Aldığı bu zor ve acılı karar aslında onun sinema dünyasına ilk adımını atmasını sağlayacaktı.

Fatma Girik, (o sırada 95 yaşında olan) annesi Münevver Girik’le birlikte oy kullanırken.

ANNESİYLE FİGÜREN SEÇMELERİNE KATILDI…
Fatma Girik, ortaokulu bırakınca annesi ile birlikte figüran seçmelerine katılmaya başladı. Münevver Hanım, kamera karşısında fazla şans bulamasa da kızı Fatma’nın yolu açılacaktı ve figüranlığın ardından küçük roller de kapacaktı. O zamanlarda bazı komşuların dedikodu yaparak annesi ve kendisiyle ilgili ‘Ana-kız filmlere gidiyor, kızını şıllık mı yapacak?’ gibi çirkin ifadeler kullanması Girik’i derinden üzmekteydi.

LEKE FİLMİ’YLE SİNEMADA ADINI DUYURDU
Yönetmen Seyfi Havaeri, 1957 tarihli filmi ‘Leke’ için genç bir başrol oyuncusu aradığında Fatma Girik ile yolu kesişti ve filminde ona yer verdi. Bu filmde iftira nedeniyle namussuz olarak adı çıkan genç bir kızı oynayan Girik, bu tip rollerle daha sonra ününe ün katacaktı.

Girik, ünlenmeye başlayınca daha farklı sorunlar ile başa çıkmak durumunda kaldı. Oynadığı filmlerden birinde yer alan Talat Artemel bir elçi aracılığı ile küçük Fatma’yı annesinden istedi. Ancak Artemel, dedesi yaşında idi. Annesi bu olaydan sonra onun film setlerine gitmesini yasakladı.

15 YAŞINDAYKEN MEMDUH ÜN’LE YOLLARI KESİŞTİ…
Fatma Girik 50 yıl boyunca aynı yolda yürüyeceği yönetmen Memduh Ün ile henüz 15 yaşında iken Antalya’da gerçekleşen film çekimlerinde yakınlaştı. O sıralar 38 yaşında ve oyuncu Muhterem Nur ile evli olan Ün, evliliğinde oluşan sorunlar nedeniyle ilk başta Fatma Girik ile arasına mecburen mesafe koydu.

Fatma Girik’in henüz 15 yaşındayken yollarının kesiştiği Memduh Ün ile birlikte yer aldığı ilk fotoğraf karesi.

Türk sinemasının en önemli yönetmenlerinden Ömer Lütfi Akad bir gün dostu Memduh Ün’ü bir kenara çekip Fatma Girik’i kastederek ‘Böyle yeteneksiz kızlarla ne uğraşıyorsun?’ der. ‘Devlerin Aşkı’ ve ‘Bekçiler Kralı’ gibi önemli filmlerin yönetmeni Osman Seden de Girik hakkında olumsuz düşüncelere sahiptir. Ancak Ün, Girik’e inancını asla yitirmez.

Fatma Girik ile Memduh Ün, 50 yıl boyunca mutlu bir birliktelik yaşadı.

SON YOLCULUĞUNA KADAR ÜN’ÜN YANINDA OLDU
Aşk yaşamaya başladıklarında Girik 16, Ün ise 39 yaşındadır. Ün, Muhterem Nur’dan ayrılmak istemektedir fakat Nur, boşanırlarsa intihar edeceğini ifade edeceğini söyleyerek Ün’ü zor durumda bırakır. Nur’un evliliği kağıt üzerinde süren Ün, Girik’le 50 yıl boyunca mutlu bir birliktelik yaşar. Girik, son yolculuğuna kadar Ün’ün yanında olur ve aşklarını hep güzel sözlerle anlatır.

KARİYERİNE ŞARKICILIĞI DA EKLEDİ…
Fatma Girik, 1968 yılında kariyerine oyunculuğun yanı sıra şarkıcılığı da ekledi. En beğenilen 45’liklerinden ‘Aşk Düğümü’ ile önemli bir başarıya imza attı. Bu yıllarda Öksüz, Vuruldum Bir Kıza, Köroğlu gibi yapımlarla adını daha da çok duyurdu ve ününü iyice artırdı.

SHP’DEN ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİ…
1988 yılında SHP’de (Sosyal Demokrat Halkçı Parti) siyasete atılan Fatma Girik bir yıl sonraki yerel seçimlerde Şişli Belediyesi Başkanı oldu. 1994 yılına kadar bu görevi lakıyla yerine getirdi.

Fatma Girik, 1989’da  Erdal İnönü (sol başta) yönetimindeki  ve Deniz Baykal’ın (sağdaki) Grup Başkanvekilliği yaptığı SHP’den Şişli Belediyesi Başkanı seçildi.  1994 yılına kadar bu görevi lakıyla yerine getirdi.

UZUN SÜREDİR TEDAVİ GÖRMEKTEYDİ…
Geçtiğimiz yılın temmuz ayında tansiyona bağlı rahatsızlığı nedeniyle ambulansla Bodrum’daki özel bir hastaneye kaldırılan Fatma Girik, burada yaklaşık bir hafta tedavi gördü.

Fatma Girik’in o güzel gözlerini, samimi oyunculuğunu ve halka olan yakınlığını hiç unutmayacağız.

Uzunca süredir Bodrum’un Torba Mahallesi’ndeki evinde yaşayan Girik’in tedavisi bir müddettir İstanbul’daki özel bir hastanede devam etmekteydi. 79 yaşındaki usta oyuncu 24 Ocak 2022 Pazartesi günü son nefesini burada verdi. Güzel gözlerini, samimi oyunculuğunu ve halka olan yakınlığını hiç unutmayacağız. Birbirinden güzel filmlerinde yaşamaya devam edecek.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir