Connect with us

Türkiye Gündemi

FITIK AMELİYATI NE ZAMAN OLMAZSA OLMAZDIR?

İnsanlarda en sık görülen rahatsızlıklardan fıtık, çok ciddi boyutta iş gücü kayıplarına sebep oluyor. Peki hayat konforunu yok eden bu hastalıkta ameliyat hangi aşamada devreye girmeli? Therapy Sport Center Fizik Tedavi Merkezi’nden Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, bu kritik soruyu en ince detaylarına kadar cevapladı.  

Halk arasında yaygın rastlanan fıtık vakalarının sadece yüzde 3’ünde ameliyata gerek duyulduğunu, yüzde 97’sinin “ilaç tedavisi veya daha ileri safhalarda fizik tedaviyle iyileşebildiğini” vurgulayan Therapy Sport Center Fizik Tedavi Merkezi’nden Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, özellikle güç kaybı belirtilerinde vakit kaybetmeden doktora gidilmesini öneriyor.

Fizyoterapist Altan Yalım-Therapy Sport Center Fizik Tedavi Merkezi

Fizyoterapist Altan Yalım-Therapy Sport Center Fizik Tedavi Merkezi

“TEDAVİYE GEÇ KALMAK DÖNÜŞÜMSÜZ HASARLARA YOL AÇABİLİR”
Fıtığı “eklem arasındaki disklerin kılıflarını yırtarak o seviyedeki sinir köklerine veya omuriliğe baskı oluşturma hali” diye tanımlayan Yalım, şu bilgileri aktarıyor: “Pek çok kişi hayatlarının belirli dönemlerinde, bel, sırt yada boyun ağrılarından şikayet ederler. Bu ağrılar, çoğu zaman mekanik yani kas yada bağlardaki sorunlara bağlı olsalar da, pek çoğu eklem dejenerasyonu ya da disk hernisi yani fıtık kaynaklıdır. Ciddi şikayetlerde geç kalmak bazen geri dönüşümsüz hasarlara da sebep olabilir. Bu nedenle özellikle güç kaybı belirtilerinde hemen doktora gidilmelidir.”

“KAS KUVVET KAYBI AMELİYAT İÇİN EN BELİRGİN SEMPTOM”
Yalım, “uyuşma” ve “kas kuvvet kaybıyla”  kendini gösteren fıtık hastalığında “ileri tetkik” ve “ameliyat gereken” durumlara ilişkin şunları kaydediyor:

-Ağrı tek başına ameliyat için yeterli bulgu değildir, eğer uyuşma varsa mutlaka ileri tetkik devreye girmelidir.
-Hareket kısıtlılıkları fıtık düşündürse de, çoğu zaman kas veya bağ sorunlarını işaret eder.
-Sadece ellerde yada ayaklardaki uyuşmalar fıtık bulgusu olsa da, bazı sinir sıkışmalarıyla karıştırılabilir.
-Eller ve ayaklarda üşüme şikayetleri, fıtık bulguları arasında yer almaz.
-Kas kuvvet kaybı, ameliyat için en belirgin semptomdur; el parmaklarında yada ayak bileği kaslarında oluşan bir kayıpta mutlaka doktora başvurulmalıdır.
-Yürümede denge sorunları veya elde tutulan objelerin düşmesi, ileri tetkik için belirtilerdendir.
-Bazen ağrılar, bel yada boyunda değil; ilgili sinirin uyardığı bacak ya da kolda ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka tetkik edilmelidir.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir