Connect with us

Türkiye Gündemi

KAN ŞEKERİMİZİ NELER YÜKSELTİYOR?

Kanda şekerin belli düzeylerin üzerinde olmasıyla tanımlanan “diyabet” kontrol altına alınmadığında birçok ciddi sağlık sorununa yol açıyor. Acıbadem Fulya Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ozan Kocakaya, vücuda vereceği hasardan korunmak için ideal değerlerde olması gerektiğini vurguladığı kan şekerini yükselten nedenleri anlattı.

Kandaki şeker yüksekliğinin ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizen Acıbadem Fulya Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ozan Kocakaya, hastalığın damarlarda hasarlar oluşturarak; “kalp krizi, inme, böbrek yetmezliği, kalıcı görme kaybı” gibi birçok ciddi sorunlara yol açabildiğini belirtti.

Dr. Ozan Kocakaya-Acıbadem Fulya Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı

Dr. Ozan Kocakaya-Acıbadem Fulya Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı

“AÇLIK DEĞERİ 110-125 MİLİGRAMDAN AZ OLMALI”
“Açlık değerinin 110-125 miligram” ve “yemekten iki saat sonra bakılanın 200 mg/dl’den yüksek olmasıyla” tanı konduğunu dile getiren Kocaya, devamında şunları söyledi: “Besinlerimizdeki her bir parça sindirim sistemi tarafından en küçük yapıtaşlarına kadar parçalanıyor ve içlerindeki şeker ortaya çıkartılıyor. Bunun nedeni ise vücudumuzdaki tüm hücrelerin çalışmak için şekere ihtiyaç duymaları. Şeker molekülleri enerji sağlayacakları hücrelerin içine insülin hormonuyla girebiliyorlar. Eğer vücudunuzda insülin yoksa veya vücudunuz insüline doğru şekilde yanıt vermiyorsa şeker hücrelere giremiyor ve kan dolaşımında birikmeye başlıyor. Açlık değerinin 110-125 miligram/dl, yemekten iki saat sonra bakılanın  200 mg/dl’den yüksek olması veya belirtileri gösteren bir kişide rastgele yapılan ölçümde değerin yine 200 mg/dl’nin üzerinde çıkması, tanıyı koyduruyor.

Kocakaya, kan şekerinin yükselme nedenlerini şöyle açıkladı:

BELİRTİLERİ GÖZ ARDI ETME
Çok su içmek, çok sık idrara çıkmak, görme bozuklukları, kilo kaybı, yorgunluk – bitkinlik gibi belirtileri göz ardı etmek, tanı ve tedaviyi geciktiriyor.

Şekerli veya yağ ve tuzla işlenmiş gıdaları fazla tüketmek de kan şekerini yükselten faktörler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

“Şekerli veya yağ ve tuzla işlenmiş gıdaları fazla tüketmek de kan şekerini yükselten faktörler arasında ilk sıralarda yer alıyor.”

SAĞLIKSIZ BESLENME
Şekerli veya yağ ve tuzla işlenmiş gıdaları fazla tüketmek de değeri yükselten faktörler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

KAS KAYBINI ÖNEMSEMEME
Kaslar hayatta kalmak için şeker yakarlar. Dolayısıyla yeterli egzersiz yapmamak, harcanan enerji miktarını sınırlı tutarak, şekerin yakılmadan vücutta kalmasına yol açıyor. Bunun sonucunda da şeker yükseliyor. Kas kütlenizi kaybetmemek için bolca hareket etmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin.

AİLE ÖYKÜSÜNÜ DİKKATE ALMAMA
Ailede diyabet tanısı alanlar olduğunu göz ardı etmek de önemli hatalardan. Genetik mirasımız kaderimiz değil ama bize hangi konularda daha çok farkındalığımız olması gerektiği konusunda uyarıcı niteliğinde. Ailenizde, özellikle birinci derece yakınlarınızda diyabet hastası varsa; belirtiler konusunda dikkatli olmanız, yakınmanız varsa zaman kaybetmeden hekime başvurmanız gerekiyor.

"Polikistik Over Sendromu, gebelik şekeri ve pankreatit gibi hastalıkları geçirenler, ilerleyen yaşlarda diyabete daha yatkın oluyorlar."

“Polikistik Over Sendromu, gebelik şekeri ve pankreatit gibi hastalıkları geçirenler, ilerleyen yaşlarda diyabete daha yatkın oluyorlar.”

GEÇMİŞ HASTALIKLAR
Polikistik Over Sendromu, gebelik şekeri ve pankreatit gibi hastalıklar geçirdiyseniz, bunları unutmayın. Çünkü bu hastalıklara hayatının bir döneminde yakalananlar, ilerleyen yaşlarda diyabete daha yatkın oluyorlar. Dolayısıyla şekeri en az yılda bir kez ölçtürmeyi ihmal etmeyin.

TEDAVİYİ AKSATMAK
Diyabet hastalarının ilaçlarını mutlaka düzenli almaları gerekiyor. İster hap ister insülin olsun, diyabet tedavisine düzenli devam etmemek kan şekerini yükseltiyor ve sizi diyabetin neden olduğu hastalıklarla karşı karşıya bırakıyor.

BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANIMI
Kan şekerini yükseltebilecek ilaçları bilinçsizce kullanmak da yapılmaması gereken önemli hatalardan. Kortizon veya idrar söktürücü özelliğe sahip bazı ilaçlar, hatta masum gibi görünen bazı grip ilaçları bile şeker metabolizması üzerinde ciddi etkiler oluşturabiliyor. Dolayısıyla doktorunuzun ilaçlarla birlikte yapacağı diyet önerilerini ve kan şekeri takibinin gerekli olup olmadığını dikkatle dinleyin.

"Tedavi nedeniyle de zaman zaman kan şekerinde düşüş yaşayabilir. Bu durumda paniğe kapılmadan tek küp şeker veya yarım bardak meyve suyu içmeli, ardından 15 dakika bekleyip yeniden ölçüm yapılmalı."

“Tedavi nedeniyle de zaman zaman kan şekerinde düşüş yaşayabilir. Bu durumda paniğe kapılmadan tek küp şeker veya yarım bardak meyve suyu içmeli, ardından 15 dakika bekleyip yeniden ölçüm yapılmalı.”

ŞEKER DÜŞTÜĞÜNDE AŞIRI TATLI TÜKETME
Kan şekeri düştüğünde aşırı şeker tüketmek doğru değil. Şekerin düşüşü, yani “hipoglisemi” son derece rahatsız edici bir durum. Sinirlilik, terleme ve çarpıntıyla başlayıp bilinç kaybına kadar ilerleyebilen bu tablo hastalarda panik yaratıyor. Hastalar, belirtiler düzelene kadar yüksek miktarda şeker veya şeker içeren yiyecek ve içecek tüketebiliyor. Tedavi nedeniyle de zaman zaman kan şekerinde düşüş yaşayabilirsiniz. Bu durumda paniğe kapılmadan tek küp şeker veya yarım bardak meyve suyu içmeli, ardından 15 dakika bekleyip yeniden ölçüm yaparak, bir kez daha düzeltme yapmaya ihtiyacınızın olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Çünkü kan şekeriniz düştüğünde aşırı şeker tüketirseniz, bu kez aşırı yükselmeye başlar.

KİLO ALMA
Kilo alan kişilerde artan yağ dokusundan salınan hormonlar, şekerin hücrelerin içine girmesini sağlayan insülin hormonunun görevini yapmasını önlüyor. İnsülinin etkili bir şekilde kullanılamaması nedeniyle de şeker hücrelere giremiyor ve kan dolaşımında birikmeye başlıyor. Bunun sonucunda da diyabet gelişiyor.

SİGARA KULLANIMI
Sigaranın içindeki nikotin kısa vadede iştah kapatıp metabolizma hızını arttırsa da, uzun dönemde diyabet oluşumuna zemin hazırladığı ortaya kondu. Amerika Birleşik Devletleri’nde, 18-30 yaş arasındaki 5115 erişkinin 7 yıl takip edilerek verilerinin derlendiği bir çalışmada; sigaranın içindeki nikotinin kilo alımına ve kandaki kötü yağları artırıp iyi kolesterolün düşmesine yol açtığı, ayrıca insülin direncini tetiklediği kanıtlandı. Kan şekeriniz yüksekse yapmanız gereken birinci şey bunun için yardım aramaksa, ikincisi de sigarayı bırakmaktır.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir