Connect with us

Türkiye Gündemi

“KREDİ ÇEKİP KRİPTO PARA ALMAYIN”

Kripto para endüstrisi, 2008’de Bitcoin’in başlamasından bu yana büyümesini sürdürüyor.  Üsküdar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Özekes, buna paralel “oltalama , fidye yazılım saldırıları ve saadet zinciri gibi durumların yatırımcılar için tehdit oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Kripto para endüstrisinin artan popülerliği nedeniyle siber saldırıların hedefinde olduğunu ifade eden Üsküdar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Özekes, “her 40 saniyede 1 oltalama yöntemiyle saldırı gerçekleştiğini, başarılı olan bazı saldırıların sektörde bazı güvenlik açıklarınının tespitine yol açtığını” belirtiyor.

Prof. Dr. Serhat Özekes-Üsküdar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Serhat Özekes-Üsküdar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi

“KRİPTO PARA KULLANICILARI 3’E AYRILIYOR”
Özekes, kripto para kullanıcılarının üç grup altında incelenebileceğini kaydediyor: “İlk gruptaki kişiler Bitcoin gibi kripto para birimlerinin geleceğin para birimi olacağına inanıyorlar ve daha da değer kazanmadan satın almak için yarış içerisine giriyorlar. İkinci gruptakiler kripto para birimlerinin arkasındaki teknoloji blokzincir yapısına güveniyorlar, merkezi olmayan işlem ve kayıt sisteminin geleneksel ödeme yöntemlerinden daha güvenli olduğuna inandıkları için bu para birimini kullanmaya çabalıyorlar. Son gruptakiler ise anlık değer artışlarından para kazanmayı hedefliyorlar ve kripto para birimlerini gelir kaynağı ve yatırım aracı olarak görüyorlar.”

“SADECE 2019’DA 292 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE HIRSIZLIK GERÇEKLEŞTİ”
2018 yılında Japon Coincheck firmasından 530 milyon dolar değerinde 500 milyon NEM coinin çalınarak 19 farklı hesaba aktarıldığını hatırlatan Özekes, konuyu şöyle detaylandırıyor: “Sadece 2019 yılında toplam 292 milyon dolar değerinde 12 büyük kripto para hırsızlığı gerçekleşti. Aralık 2020’de 1.5 milyon üzerinde kullanıcıya sahip İngiltere merkezli kripto para borsası EXMO uğradığı siber saldırı sonucunda toplam varlıklarının yüzde 5’ini kaybettiğini ve farklı miktarlarda BTC, XRP, ZEC, USDT ve ETH çalındığını açıkladı. Ağustos 2021’de ise merkeziyetsiz finans platformu olarak faaliyet gösteren Poly Network, hackerların hedefindeydi ve yaklaşık 600 milyon dolar değerinde Etherium ve altcoinler saldırganların hesabına geçirildi.”

“ONLINE KRİPTO PARA BORSALARINA DİKKAT EDİN”
Özekes, piyasada siber saldırıların yanı sıra  dolandırıcılık olaylarının gerçekleştiğine de işaret ediyor: “Alıcılar ve satıcıların, online kripto para ticareti yapabileceği borsalardan bazıları sahte olabiliyor. Ünlü İtalyan dolandırıcı Charles Ponzi’den adını alan ponzi şeması saadet zinciri örnekleri de yaşanabiliyor. Bitcoin’e alternatif bir kripto para olarak ortaya çıkan OneCoin, 2014-2016 yılları arasında dünya çapında yaklaşık 3 milyon kişiyi 4 milyar dolar dolandıran en büyük kripto para saadet zincirlerinden biri olarak kabul ediliyor.”

“ÇOĞUNLUKLA OLTALAMA YÖNTEMİ KULLANILIYOR”
Blockchain analitik firması Chainalysis’in raporuna göre “fidye yazılımı saldırılarının 2020’de bir yıl öncesine kıyasla yüzde 311 oranında arttığının” altını çizen Özekes, oltama türündeki saldırıların artık kripto para yatırıcımlarını da tehdit ettiğini vurguluyor: “Birleşmiş Milletler, Covid-19 döneminde internet üzerinden işlenen suçlarda yüzde 600’den fazla artış olduğunu ve her 40 saniyede bir oltalama (phishing) saldırısı gerçekleştiğini duyurdu. Oltalama türündeki siber saldırılar kripto para yatırımcılarını da artık daha çok tehdit ediyor. Fidye yazılımı saldırılarının temel ayağı oltalama saldırısında yatırımcılar kullandıkları sanal para borsası veya dijital cüzdan firmasına ait sahte bir e-posta alıyor. Bu e-postadaki bağlantıya tıklanarak kripto para borsasını temsil eden sahte bir web sayfasına yönlendirme sağlanmasının ardından kullanıcı ve şifre bilgilerinin girilmesi durumunda tüm yatırım kontrolü siber korsanların eline geçiyor.”

“DOLANDIRICILIĞA KARŞI TEDBİR ALIN”
Özekes kullanıcılara “dolandırıcılık yöntemlerine karşı tedbir almalarını” öneriyor: “Dolandırıcılık ve oltalama gibi yöntemlerle bu sistemin ve kullanıcılarının zafiyetleri ve zayıflıkları somut biçimde gün yüzüne çıktı. Bu güvenlik açıklarından edinilen tecrübeyle hem teknoloji geliştiricileri hem de kripto para kullanıcıları çeşitli tedbirler almalılar. Bu tedbirler alındığı takdirde kripto para endüstrisi daha güvenilir bir yöntem haline gelir.”

“GELECEĞİ ÖNGÖRMEK ZOR”
Halen gelişim sürecindeki kripto para teknolojisinin sıkça tartışıldığını söyleyen Özekes, gelecek hakkında öngörüde bulunmanın zor olduğunu dile getiriyor: “Kuşkusuz küresel bir fenomen haline geldi ancak bu büyüyen teknoloji hakkında öğrenilecek çok şey var. Yasaklanmadan veya hayatın bir parçası olmadan önce dikkate alınması gereken birçok parametre ve giderilmesi gereken endişe var. Bitcoin ve diğer kripto paraların destekçileri, bunların herhangi bir hükümete, herhangi bir devlete veya kuruma bağlı olmadıkları için geleneksel fiziksel para birimlerinden çok daha üstün olduğunu iddia ediyorlar. Eleştirmenlerin veya savunucuların söylediklerine bakılmaksızın, hala gelişen bir teknoloji olduğu için net bir öngörüde bulunmak oldukça zor.”

“BANKA KREDİSİ ÇEKEREK YATIRIM YAPMAYIN”
Özekes, kripto paralarla ilgili dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıralıyor:
-Kenarda duran ve kaybedilse de olumsuz etkisinin çok olmayacağı bir miktarla yatırım yapılmalı,
-Kripto para piyasasındaki ani dalgalanmalar, fiyat düşüşleri kredinin geri ödenmesini riske atacağından banka kredisi çekilerek yatırım yapılmamalı,
-Yatırım yapılan kripto paranın whitepaper adı verilen tanıtım yazısı, kullandığı blokzincir teknolojisi, projenin geliştirici ekibi, diğer kripto para projelerinden farklı olarak sunduğu yenilikler, daha önce siber saldırıya maruz kalıp kalmadığı gibi konularda bilgi verdiği için mutlak incelenmeli,
-Her yatırımın bir dizi riskle birlikte geldiğini unutmadan az riskle yüksek kar teklifi sunulduğunda yanlış bir şeyler olabileceği düşünülmeli,
-Yatırım getirisinin pazar durumuna bağlı dalgalandığını unutmadan tutarlı getirili yatırım tekliflerine karşı daima dikkatli olunmalı,
-Kripto para piyasasında dolandırıcılık, aldatmaca (ponzi şeması), siber saldırılar ve oltalama olayları yaşandığının bilincinde olarak tedbirli davranılmalı.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir