Connect with us

Teknoloji

“E-İMZA” ZAMAN VE MALİYET TASARRUFU SAĞLIYOR…

Dijitaleşme iş hayatında pek çok yeniliği ve kolaylığı da beraberinde getiriyor. İmza gerektiren dökümanlar dijital ortamda elektronik veya mobil imzayla imzalanıp süreç baştan sona takip edilebiliyor. Şirketlere 15 yıldan bu yana elektronik ve mobil imza hizmeti sağlayan E-Güven, e-imzanın kolaylıklarını anlattı.

Kağıtsız hayata olanak tanıyan; enerji, zaman ve maddi tasarruf sağlayan e-imza, kurumların ve kişilerin veri ve emeklerini de güvenli biçimde koruyor. E-Güven, e-imzanın faydalarını ve fonksiyonel yönlerini şöyle sıraladı:

"Elektronik İmza Kullanım Alışkanlıkları" araştırmalarının sonuçlarına göre; katılımcıların 73’ü e-imza sonrasında imza süreçlerinin bir saatten daha az sürdüğünü belirtiliyor.

“Elektronik İmza Kullanım Alışkanlıkları” araştırmalarının sonuçlarına göre; katılımcıların 73’ü e-imza sonrasında imza süreçlerinin bir saatten daha az sürdüğünü belirtiliyor.

ZAMAN KAZANDIRIYOR
E-imzayla imzası gereken taraflar farklı yerlerdeyken dahi imza işlemini yasal geçerli şekilde gerçekleştirebiliyor. Islak imzada ise belgenin imzalanması için ilgili kişilerin bir araya gelmesi gerekiyor. E-imza varsa herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda istenilen belge imzalanabilir. Bireylerin yanı sıra işletmeler de bankacılık işlemleri dahil tüm onay süreçleri için e-imza kullanıyor. E-güven’in uluslararası araştırma şirketi Ipsos’la gerçekleştirdiği “Elektronik İmza Kullanım Alışkanlıkları” araştırmalarının sonuçlarına göre; katılımcıların 73’ü e-imza sonrasında imza süreçlerinin bir saatten daha az sürdüğünü belirtiliyor.

MALİYET TASARRUFU SAĞLIYOR
E-imza, zamandan tasarruf etmenin yanı sıra maliyetleri de düşürüyor. Kağıt kültüründeki belgelerin çıktıları alınamadığı için kağıda, tonere, evrak taramaya, kargoya veya arşivlemeye ilave bütçe ayırma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Ayrıca dijital ortamda evrak imzalayanların belli bir yerlerde olmaları gerekmediği için seyahat masraflarından da tasarruf sağlıyor. İstenilen zamanda ve istenilen mekanda kullanılabilmesi özelliğiyle e-imza, yıllık maliyette yüzde 75 tasarruf sağlarken, verimliliği yüzde 60 ila 75 oranında artırıyor.

E-imza kullanmak için mekanın önemi olmadan gerekli belgeler dijital ortamda yasal geçerli imzalanabiliyor.

E-imza kullanmak için mekanın önemi olmadan gerekli belgeler dijital ortamda yasal geçerli imzalanabiliyor.

MEKAN ESNEKLİĞİNE MÜSADE EDİYOR
E-imza kullanmak için mekanın önemi olmadan gerekli belgeler dijital ortamda yasal geçerli imzalanabiliyor. E-imza varsa bir sözleşme uzaktan imzalanıp, zaman ve kaynak israfı da önlenebiliyor.

DOĞRULANABİLİYOR
İmzalanan her belgede öncelikli adım, karşı tarafın ve kişinin kendi kimliğinin doğrulanması. İmzalanan her dokuman, yanlış bilgi verilme olasılığına karşı doğrulanmak zorunda. Elektronik ortamda oluşturulan dokümanların imzalanmasında kullanılan e-imza, elektronik işlemlerde gönderilen bilginin gönderim sırasında değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiliyor.

YASAYA DAYANIYOR
E-imza yasal dayanağını 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’ndan alıyor. İlgili kanuna göre e-imza; başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi ifade ediyor.

E-imza açık anahtar alt yapısının kullanıldığı bir şifreleme metoduyla çalıştığı için güvenlik açığı riski taşımıyor.

E-imza açık anahtar alt yapısının kullanıldığı bir şifreleme metoduyla çalıştığı için güvenlik açığı riski taşımıyor.

GÜVENLİK SUNUYOR
E-imza kopyalanamıyor ve kişiye özel üretiliyor. Açık anahtar alt yapısının kullanıldığı bir şifreleme metoduyla çalıştığı için de güvenlik açığı riski de taşımıyor.

BİRÇOK ALANDA GEÇERLİ
E-imza, bireyselde e-okul, ehliyet, sağlık işlemleri, e-nabız, e-kimlik, ÖSYM kayıtları, otomobil alımı ve kaza tutanakları gibi alanlarda kullanılıyor. İş hayatında ise işe giriş, sabıka kaydı, ikametgâh değişimi, dava açma, nüfus kayıt, doğum kaydı, bankacılık, belediye hizmetleri, pasaport ve abonelik gibi işlemlerde tercih ediliyor. Kurumlarda genel kurul, yönetim kurulu, bordro, fatura, sözleşme, banka ödeme talimatı verme, şirket içi onay süreçleri, şirket kuruluş süreçleri ve mali işlemlerde; personel tarafından ise fatura, sözleşme, tebligat, bordro, onay, izin, performans değerlendirme, SGK ve vergi beyanname işlemlerinde kullanılabiliyor. Ayrıca e-devlet, e-şirket, e-fatura, Kayıtlı Elektronik Posta, Ulusal Yargı Ağı Bilgi Sistemi, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi, Elektronik Kamu Alımları Platformu, bilirkişi, uzlaştırmacı, marka patent gibi resmi başvurularda ve Elektronik Genel Kurul başta olmak üzere pek çok uygulamada kullanılıyor.

DOĞAYI KORUYOR
Bir insanın yıllık ortalama oksijen ihtiyacını karşılamak için 8 ağaç gerekiyor. E-imza da e-dönüşüm yolculuğunun en çevreci araçlarının başında geliyor. E-imza, yapısı gereği doğaya dost ve sürdürülebilir iş modelleri tasarlanmasına yardımcı ederek profesyonel iş hayatı, toplum ve daha yeşil bir dünyaya katkıda bulunuyor.

Bizi Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Kobi Yaşam .