Connect with us

Finans & Ekonomi

FORD OTOSAN’A 650 MİLYON EURO ELEKTRİFİKASYON KREDİSİ…

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Ford Otosan’ın elektrifikasyon projelerine 650 milyon Euro sendikasyon kredisi desteği sağladı. Kredi, Ford Transit Custom Ailesi’nin yeni nesil çevreye duyarlı ve tam elektrikli versiyonlarının üretiminde kullanılacak. Yeni 1 tonluk Ford Transit Custom’ın dizel, hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) ve tam elektrikli versiyonlarının üretimine 2023’ün ilk yarısında başlanacak.

 

Avrupa’nın lider ticari araç üreticisi konumundaki Ford Otosan’ın “çevreye duyarlı ve daha sürdürülebilir bir gelecek için otomotivde elektrik dönüşümüne öncülük etme” hedefine, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD finans desteği geldi. EBRD, Avrupa pazarına yönelik 1 tonluk ticari araçların yeni nesil tamamen elektrikli ve plug-in hibrid versiyonlarının üretiminde Ford Otosan’a diğer katılımcı kurumlarla birlikte 650 milyon Euro kredi verecek.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Ford Otosan’ın elektrifikasyon projelerine 650 milyon Euro sendikasyon kredisi desteği sağladı.

KREDİNİN SAĞLANDIĞI KURUMLAR…
EBRD kredisinin 175 milyon Euro’su kendi kaynaklarından. 475 milyon Euro’luk büyük bölümü A/B sendikasyon kredisi yapısı çerçevesinde diğer kredi kuruluşlarından. Akbank AG, Bank of China, BNP Paribas, Emirates NBD Bank (P.J.S.C.), Green for Growth Fund, HSBC, Industrial and Commercial Bank of China, Mediobanca, MUFG, QNB ve Société Générale katılımcı kreditörler arasında.

Arvid Tuerkner- EBRD Türkiye Direktörü

“AVRUPA’NIN TİCARİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL ÜRETİM MERKEZLERİNDEN BİRİ”
Şimdiye dek yüzde 96’sı özel sektörde toplamda 341 proje ye 13 milyar Euro’yu aşkın yatırım yapan EBRD Türkiye’nin Direktörü Arvid Tuerkner, “elektrikli araçların taşımacılık sektörünün sera gazı emisyonlarını azaltması yolunda umut vadeden bir adımı temsil ettiğini” söyledi: “EBRD’nin Türkiye’yi Avrupa’nın ticari EV (elektrikli otomobil) üretim merkezlerinden biri olması, teknik bilgi birikimiyle katkı sağlaması, istihdam yaratması ve düşük karbon ekonomisini öne çıkarması konularında desteklediğini memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Ticari borç verenlerden önemli tutarda finansmanı ülkeye çektiğimiz, böylece küresel önceliklere yönelik özel yatırımları harekete geçirme taahhüdümüzü vurguladığımız için de mutluluk duyuyorum.”

Haydar Yenigün- Ford Otosan Genel Müdürü

“DAHA YEŞİL BİR DÜNYA İÇİN YÜKSEK KALİTELİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRÜNLER”
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ise kredi gelişmesini şu ifadelerle değerlendirdi: “Avrupa’nın lider ticari araç üreticisi Ford Otosan olarak geçtiğimiz aylarda açıkladığımız Türkiye’nin en büyük otomotiv yatırımı kapsamında, EBRD ile otomotiv sektörümüzün en büyük finansman sözleşmelerinden birini imzalamaktan dolayı çok mutluyuz. Sadece araç değil, mühendislik ve teknoloji alanında da yıllardır ihracat lideri olarak bu stratejik yatırımla ülke ekonomisine katkı sağlayacak, daha yüksek katma değerli ileri teknolojiler üzerinde çalışma fırsatına sahip olacak ve daha yeşil bir dünya için yüksek kaliteli, sürdürülebilir ürünler üreteceğiz.”

ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA FORD’UN KÜRESEL ÜRETİM MERKEZİNE OLACAK…
Ford Otosan bir süre önce, otomotiv sektörünün elektrik dönüşümüne öncülük etme misyonuyla Kocaeli’deki fabrikalarında hayata geçecek yeni nesil elektrikli ve bağlantılı ticari araç üretim projelerine “2026 yılına kadar 20,5 milyar TL yatırım öngörüsüyle” teşvik aldığını duyurmuştu. Yatırımın tümüyle bittiğinde Ford Otosan’ın elektrikli ticari araçlarda Ford’un küresel üretim merkezine dönüşmesi ve yaklaşık 3 bin kişi için yeni istihdam meydana getirmesi bekleniyor.

YENİ PROJEDE ÜRETİM 2023’ÜN İLK YARISINDA BAŞLAYACAK…
Ford Otosan, 2023’ün ilk yarısında yeni 1 tonluk Ford Transit Custom’ın dizel, hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) ve tam elektrikli versiyonlarını kademeli olarak üretmeye başlayacak. Bataryalı elektrikli araçlar ile şarj edilebilir hibrit versiyonların, emisyonları ciddi oranda azaltacağı ve çevreye duyarlı bir ulaşım seçeneği sunacağı belirtiliyor.

Fort Otosan Kocaeli fabrikaları, elektrikli ticari araç üretiminde Ford’un küresel merkezi olacak.

Bizi Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Kobi Yaşam .