Connect with us

Teknoloji

“TÜRKİYE’NİN 5G’DE SÖZ SAHİBİ OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Araştırmalara göre Ocak 2021 itibariyle 61 ülkede 144’ten fazla servis sağlayıcısı 5G hizmeti veriyor. 2026 yılı sonunda kullanıcı sayısının 3.5 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Türkiye’nin 5G teknolojisi üreten 7 ülkeden biri olduğunu belirten Ulak Haberleşme Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami Tüfekçi “geliştirdikleri milli teknolojiyle uluslararası pazarda büyük paya erişeceklerine inandığını” kaydetti.  

Gelecekte dünyadaki mobil veri trafiğinin yarısından fazlasını taşıması beklenen 5G ağları sayesinde; sağlık, akıllı ulaşım, endüstriyel üretim ve IoT sektörlerinin toplam gelirinin dört yıl içerisinde 700 milyar doları geçeceği tahmin ediliyor. 5G üreten ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin gelecekte bu teknolojide söz sahibi olabilmesi için yoğun çalışmalar yürütülüyor.

Dr.Celal Sami Tüfekçi-Ulak Haberleşme Yönetim Kurulu Başkanı

Dr.Celal Sami Tüfekçi-Ulak Haberleşme Yönetim Kurulu Başkanı

5G VE ÖTESİ İÇİN YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER…
Türkiye’nin her noktasında güvenli iletişim altyapıları kurmak için çalıştıklarını ifade eden Ulak Haberleşme Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami Tüfekçi, şunları söyledi: “Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen mevcut 4.5G teknolojilerini sürdürülebilir kılma çalışmalarımızı sürdürürken, 5G ve ötesi için dünya standartlarında yenilikçi çözümler üretmek için de çalışıyoruz. Geniş bant iletişim teknolojileri konusunda ortaya koyduğumuz patentlerle (IPR) aynı zamanda katma değeri yüksek işler gerçekleştirerek, uçtan uca yerli ağ teknolojileri geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda Ulak Haberleşme’nin AR-GE ekibi çalışmalarını sürdürüyor.”

“TÜRKİYE, 5G ÜRETEN 7 ÜLKEDEN BİRİ”
Dünyada yalnızca 7 ülkenin 5G teknolojisi ürettiği bilgisini paylaşan Tüfekçi, Türkiye’nin de bu ülkeler arasında yer aldığını kaydetti: “Geliştirdiğimiz milli teknolojimizle uluslararası pazarda büyük pay sahibi olacağımıza inanıyoruz. Paylaşımcı ekosistem modeliyle, iki temel konuda çalışma modelini sürdürmeyi önemsiyoruz. Bunlardan birincisi; kuruluş misyonumuzda da yer alan yerli, milli ve güvenilir bir iş birliği modeli oluşturmak. İkincisi ise; kurduğumuz altyapı üzerinde çalışan yerli dikey sektörlere istihdam sağlayan ve cari açığı azaltacak girişimci bir modelle çalışmak. Kritik AR-GE verilerini içeride tutan ve hem yatay hem de dikeyde güçlü bir ekosistem kuran bu iki model, operatörlerin kullanıcı olduğu sektörde sürdürülebilirliği sağlayacaktır.”

"Uçtan uca veri güvenliği sağlama yolu yerli ve milli sistemlerin kullanımından geçiyor."

“Uçtan uca veri güvenliği sağlama yolu yerli ve milli sistemlerin kullanımından geçiyor.”

“YERLİ VE MİLLİ SİSTEMLERLE VERİ GÜVENLİĞİ”
Uçtan uca veri güvenliği sağlama yolunun yerli ve milli sistemlerin kullanımından geçtiğini belirten Tüfekçi, Ulak’ın geliştirdiği uMAYA’nın bunda kritik bir rol üstleneceğini dile getirdi: “Koyulan hedeflerin yabancı kaynaklı sistemlerle oluşturulan veri merkezleriyle gerçekleştirmesi zor. Bu noktada uMAYA devreye girecek. Örneğin, bir bankadaki bilgiyi diğer şubelere bulut ortamında iletiyorsunuz. Bu, güvenlik anlamında çok önemli çünkü verinizi yabancı bir firmaya açmamış oluyorsunuz. Bu nedenle, uMAYA kullanımının her geçen gün yaygınlaşmasını, ekonomik, teknolojik ve siber güvenlik açılarından zorunlu olacağını düşünüyorum. Bununla birlikte, uMAYA’ da kullandığımız veri merkezi çözümümüzle merkezi yönetim kolaylığı sağlarken, yetişmiş insan kaynağını da en verimli şekilde kullanıyoruz.”

Bizi Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Kobi Yaşam .