Connect with us

Türkiye Gündemi

“SİGORTA ŞİRKETLERİNİN MALİYETLERİNİN AZALMASI FİYATLARA YANSIYACAK”

Trafik sigortasında değişiklik içeren kanun tasarısının yasalaşmasıyla birlikte; zorunlu trafik sigortası kapsamında “değer kaybı”, “sürekli sakatlık” ve “destekten yoksun kalma” tazminatlarına ve bu sigortanın teminat kapsamı dışında kalan hallerine ilişkin kanuni çerçeve çizilerek, trafik kazaları sonucunda zarar gören hak sahiplerine tazminatların adil ve hızlı şekilde ödenebilmesinin yolu açıldı.

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, trafik sigortasında değişiklik içeren kanun tasarısının yasalaşmasıyla; sigorta şirketlerinin azalan maliyetlerinin, poliçe fiyatlarını olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.

 Atilla Benli-Türkiye Sigorta Genel Müdürü

Atilla Benli-Türkiye Sigorta Genel Müdürü

“FİYAT BELİRSİZLİĞİ ORTADAN KALKTI”
Aynı zamanda Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanlığı görevini de yürüten Atilla Benli, sigorta şirketlerinde yaşanan fiyat oluşturma belirsizliğinin ortadan kalktığına dikkat çekerek, “Düzenlemeyle artık trafik sigortasında herhangi bir hak kaybı yaşanmaksızın, tazminatlar bilimsel yöntemlere göre hesaplanarak hak sahiplerinin gerçek zararı en kısa sürede karşılanabilecek. Böylelikle gerek sigortalılarımız ve hak sahipleri gerekse sigorta şirketlerimiz açısından trafik sigortalarında tazminatlar öngörülebilirliğe kavuştu.” dedi.

“KÜÇÜK HASARLAR İÇİN DEĞER KAYBI TALEP EDİLEMEYECEK”
Yapılan düzenlemeyle birlikte poliçe kaynaklı ticari araçlar ve araç kiralama şirketlerine kar kaybı, gelir kaybı, kira kaybı, iş durması tazminatların ödenmeyeceğini hatırlatan Benli konuyu, “Artık sürücüler, küçük hasarlar için değer kaybı tazminatı talep edemeyecek. Değer kaybı tazminatında aracın piyasa değeri, kullanılmışlık düzeyi, hasara uğrayan parçaları ile hasar tutarı dikkat alınacak. Trafikten çekilecek ve hurdaya çıkmış araçlar da sigortadan değer kaybı tazminatı alamayacak. Tüm bunlar sektörümüz için önemli belirsizlikler ve önemli bir maliyet kalemleri olarak önümüzde duruyordu. Bu durumun ortadan kalmış olmasında en önemli faydayı vatandaşlarımız elde etmiş oldu. Tazminat ve değer kaybında önümüze çıkan ekstra maliyetlerin ortadan kalkmasıyla birlikte trafik sigortası poliçe fiyatlarında önemli ölçüde aşağı yönlü hareket olacak.” cümleleriyle detaylandırdı.

"Standart sağlanmasıyla yargı yoluna gitmeden mağdur taraf alacağını, sigorta şirketleri de ödeyeceği rakamı bilecek."

“Standart sağlanmasıyla yargı yoluna gitmeden mağdur taraf alacağı, sigorta şirketleri de ödeyeceği rakamı bilecek.”

“EKONOMİK KAYIPLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK”
Standart sağlanmasıyla yargı yoluna gitmeden mağdur tarafın alacağını, sigorta şirketlerinin de ödeyeceği rakamı
bileceğini vurgulayan Benli, dava maliyetlerinin ve yıllarca süren dava süresinde ekonomik kayıplarının önüne geçileceğini belirtti.

“TÜKETİCİ LEHİNE İNDİRİMLER YAPILACAK”
Yeni dönemde tüketici lehine indirimlerin gündeme geleceğini ifade eden Benli, konuyu şöyle detaylanırdı: “Biz de, tüm ürün gruplarında olduğu gibi trafik sigortasında da aktüeryal hesaplamalardan vazgeçmeden fiyatlama yaptık. 24 milyon araç sahibini yakından ilgilendiren ve yaptırılması zorunlu olan trafik sigortasında yapılan düzenlemeler sonrası şirket olarak maliyetlerimizde azalma olduğunu gördük ve bunu da havuz dışı poliçe fiyatlarımıza yansıtmaya başladık. 7 basamaklı fiyat oluşumu içinde bir basamakta yüzde 40’a varan indirim sağlarken, diğer basamaklarda değişen oranlarda fiyat düzenlemelerimiz oldu. Yeni düzenlemeyle Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) gerekli çalışmaları yaparak hesaplama metodlarını netleştirmesiyle birlikte sigorta şirketleri sayısal analiz tahminlerini daha iyi yapacak ve trafik sigortasındaki tüketici lehine indirimler diğer firmalara da yansıyacaktır.”

“TRAFİK SİGORTASINDA BELİRSİZLİK ORTADAN KALKTI”

 

Bizi Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Kobi Yaşam .