Connect with us

Finans & Ekonomi

ETİ BAKIR “SU VE KARBON AYAK İZİ” DÜNYA ORTALAMASININ ALTINDA…

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 24’üncü sırada yer alan Cengiz Holding iştirakı Eti Bakır A.Ş., 9 işletmesindeki su ve karbon ayak izini çıkardı. Şirketin su ve karbon ayak izinde dünya ortalamasının altında kaldığını belirten Eti Bakır Genel Müdür Yardımcısı Asım Akbaş, bu oranları düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’nin bakır ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini tek başına karşılayarak her yıl 750 milyon doların ülkeden çıkışını önleyen Eti Bakır, ekonomiye sunduğu katkının yanı sıra “çevreye karşı duyarlı” yaklaşımla 9 tesisine ait su ve karbon ayak izini çıkardı. Eti Bakır Genel Müdür Yardımcısı Asım Akbaş, dünya madencilik sektörü ortalaması baz alındığında “rekabetçi” konumda bulunduklarını ifade etti.

Asım Akbaş-Eti Bakır Genel Müdür Yardımcısı

Asım Akbaş-Eti Bakır Genel Müdür Yardımcısı

“1 KG BAKIR İÇİN KARBON EMİSYON ORANI 3,2 KG”
Ayak izi çalışmalarının; İzmir – Halıköy, Kastamonu – Küre, Samsun, Giresun – Lahanos, Artvin – Murgul, Artvin – Cerattepe, Adıyaman, Siirt – Madenköy ve Mardin – Mazıdağı işletmelerini kapsadığını hatırlatan Akbaş, konuyu şöyle detaylandırdı: “Dünya bakır üretimi ortalamalarına baktığımızda 1 ton bakır üretimi için 97 metreküp su kullanıldığını görüyoruz. Bu miktar Eti Bakır tesislerinde 73 metreküp. Yine dünyada bakır işletmelerinin ortalama karbon emisyon oranı üretilen her bir kilogram bakır için 3,7 kilogram karbondioksit civarında. Eti Bakır’da ise bu oran 3,2 kilogram.”

AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEĞİZ”
Karbondioksit emisyonlarını aşağı çekmek için yutakların önemine işaret eden Akbaş: “Sürdürülebilir bir madencilik için çok önemli karbondioksit yutakları görevi gören ağaçlandırma çalışmalarımıza önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz. Halihazırda dört tesisimizdeki yaklaşık 1,5 milyon ağacımız sayesinde yılda 58.420 tonluk karbondioksit yutağı oluşturduk. Bu yutağın da etkisiyle 1 kilogram bakır üretimi başına ortaya çıkan 3,2 kilogramlık karbondioksit salımını 2,6 kiloya düşürebiliyoruz. Bu da karbon ayak izimize olumlu katkı yapıyor.” dedi.

“SU VE KARBON AYAK İZİNİ DÜŞÜRECEĞİZ”
Sürdürülebilirliğin Eti Bakır’ın öncelikli gündem maddelerinin arasında yer aldığını vurgulayan Akbaş, gelecek beş yıl içinde ayak izini yüzde 10 düşürmeye yönelik çalışacaklarının altını çizdi.

 

 

Bizi Paylaşın
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Kobi Yaşam .