Connect with us

Dünya Gündemi

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE EKOSİSTEMİ YENİLEME ÇAĞRISI…

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, ekosistemi yenileme seferberliğine katılım çağrısı yaptı: “İklim krizi, gıda ve su güvenliği, sağlık ve biyoçeşitlilik için ekosistemlerin onarılması, yenilenmesi şart. Ekosistemlerimiz ne kadar sağlıklıysa, gezegen ve insanlar da o kadar sağlıklıdır. Biyoçeşitliliğin artan risk altında olmasını geleceğimiz için engellemeliyiz. İklim krizi ve kitlesel yok oluş karşısında gelecek 10 yıl son şansımız.”

 

‘5 Haziran Dünya Çevre Günü, “Ekosistem Yenilenmesi” temasıyla kutlanıyor.
Birleşmiş Milletler (BM), Ekosistemi Yenileme On Yılı (2021–2030) seferberliği başlatıyor.

DOĞASIYLA BARIŞAN BİR NESİL…
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, “yeniden tasarla, yeniden oluştur ve yeniden yapılandır” motivasyonuyla “doğası ile barışacak nesil olalım” çağrısında bulundu: “Bizler hasarlı ekosistemlerini yenileyen, canlandıran ve koruyan nesiller olursak, bu gidişata dur diyerek, tersine çevirebiliriz. Bu nedenle bugünkü nesiller önemli ve neslimizin sorumluluğu yüksek.”

SEFERBERLİK BAŞLATILACAK…
2021’de Ekosistemi Yenileme Seferberliği başlatıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Karaosmanoğlu, “5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Ekosistemi Yenileme On Yılı tanıtımı yapılarak, eylemler için üye devletler, yerel yönetimler, iş dünyası, akademi ve sivil toplumu birleştirme hedefiyle uygulanabilir ve kalıcı çözümler için Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) liderliğinde çağrı yapılarak, seferberlik başlatılacak.” dedi.

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu- İTÜ Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı 

DOĞANIN GÜCÜ, BUGÜNÜ VE YARINI
Karaosmanoğlu, kara ve su ekosistemlerindeki bitki, hayvan, mikroorganizmalardan oluşan biyoçeşitliliğin doğanın “gücü, bugünü ve yarını” olduğunu vurguladı: “Hep beraber yaşıyor, barınıyor, besleniyor ve endüstriyi geliştirerek ekonomiyi büyütmek için uğraşıyoruz. En önemlisi sağlıklı ve mutlu olmak istiyoruz. Ancak doğa sağlıklı ve mutlu olmazsa insan da sağlıklı ve mutlu olamaz.”

DOĞAMIZ HASARLI…
Karaosmanoğlu, insanların ekosistemleri bozmasından ve biyoçeşitliliği yok etmesinden yakındı: “Hasarlı doğamızda 1 milyon bitki ve hayvan türü nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya iken, biz de Covid-19 salgınında, ekosistemlere ve yaban hayatına yönelik tehditleri ele alma gereğini çok acı öğrendik. Biyoçeşitlilik ormandır, tarladır, nehirdir, denizdir, gıdadır. Sözün özü yaşamımızın desteğidir.” dedi.

AZ TÜKETİM; ENERJİ VE SU VERİMLİ YAŞAM…
Ekosistemlerin yenilenmemesi durumunda insanlığın sağlıklı yaşayamayacağına dikkat çeken Karaosmanoğlu, şunları dile getirdi: “Ekosistemlerimiz ne kadar sağlıklıysa, gezegen ve insanlar da o kadar sağlıklıdır. Dikkatli çalışma ve sabırlı uygulama için hepimiz ekosistemi yenileme seferberliğinde yurttaşlar ve sanayi olarak rol oynarsak, başarılı olabiliriz’ vurgusu yaparak ‘Bahçemizi, şehirlerimizi yeşillendirelim, kıyılarımızı, denizlerimizi, yaşadığımız her yeri temizleyelim, temiz tutalım, toprak ve suya atık vermeyelim, az tüketelim, enerji ve su verimli yaşayalım. Çünkü iklim krizi ve kitlesel yok oluş karşısında gelecek 10 yıl son şansımız. Hepimiz Ekosistemi Yenileme Seferberliğine katılalım.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir