Connect with us

Ekovizör

EKOVİZÖR – PROF. DR. FATİH YILMAZ 1. BÖLÜM

Ekovizörün konuğu Fatih Yılmaz; Finansal okur yazarlığı ve bunun önemini anlattı. İşletme yönetimlerinin finansal okur yazarlık becerilerinin onları nasıl ayakta tuttuğunu ve krizlere karşı ön görülü önlemler alınabileceğini anlattı. kripto para ve dijital para ayrımını yapan Yılmaz; kripto paralar hakkında bilinmeyenlere dair soruları cevapladı.

PROF. DR. FATİH YILMAZ KİMDİR?

Fatih Yılmaz 1969 yılında İstanbul’da doğmuş, liseyi Özel Şişli Terakki Lisesi’nde bitirmiştir. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden (İngilizce Program) mezun olmuştur. 1991-1992 yıllarında Mustafa Yılmaz Menkul Değerler A.Ş.’de dealer ve broker olarak çalışmıştır. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Muhasebe- Denetim Yüksek Lisans Programından mezun olmuştur. Yüksek lisans tez konusu “Uluslararası Muhasebe Standartlarının Türkiye’deki Uygulamalarla Karşılaştırılması” dır. 1998 yılında da İ.Ü. İşletme Fakültesi Muhasebe Denetim Doktora Programından mezun olmuştur. Doktora tez konusu ise “Çok Uluslu Şirketlerde Mali Tabloların Farklı Para Birimlerine Dönüştürülmesi” dir. 2000 yılında aynı fakültenin Muhasebe Anabilim Dalında Yardımcı Doçentliğe atanmıştır. 2004 yılında Doçent unvanını almıştır. 2011 yılında da Profesörlüğe yükseltilmiştir.

2000 – 2007 yılları arasında İ.Ü.Döner Sermaye İşletmesi Müdür Yardımcılığı, 2004 – 2007 yılları arasında da İ.Ü.İşletme Fakültesi Dekan Yardımcılığı, 2009 – 2012 yılları arasında da İ.Ü. Uluslararası Akademik İlişkiler Kurulu üyeliği, 2011 – 2014 yılları arasında da İ.Ü.İ.F. İşletme İktisadı Enstitüsü müdür yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Halen “Sermaye Piyasası Araştırma ve Uygulama Merkezi – SERPAM” Yönetim Kurulu üyesidir.

1996-1997 yıllarında A.B.D.’de bulunan Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign kampüsünde misafir öğretim üyesi olarak çalışmış ve çeşitli bilimsel çalışmalarda bulunmuştur. 2006-2007 Akademik yılında K.K.T.C.’de Lefke Avrupa Üniversitesi’nde ve Erasmus Programı kapsamında da Hollanda’da HAN Üniversitesi’nde dersler vermiştir. 2008 ve 2009 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde dersler vermiştir. Ayrıca halen Boğaziçi Üniversitesi’nde de çeşitli muhasebe dersleri vermektedir. Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli bilimsel toplantılara katılmış ve bildiriler sunmuştur.

Avrupa Muhasebe Birliği (EAA), Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği (TMUD), İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve IAAER üyesidir. Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu’nda Danışma Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu’nda da “Çalışma ve Danışma Komisyonu”nda başkanlık yapmıştır. Ayrıca Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneğinde halen yönetim kurulu üyesi olarak yapmaktadır.

Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu’nda (IFAC) Uygunluk Komitesi’nde de 2002-2003 yıllarında Teknik Danışman olarak görev yapmıştır. Avrupa Muhasebe Birliği’nde 2009 – 2010 yıllarında İcra Komitesi üyesi olarak görev yapmıştır.

Çalışma alanları aşağıdaki gibidir:
• Finansal Muhasebe
• Uluslararası Finansal Raporlama Standartları
• Konsolidasyon
• Mali Tabloların Farklı Para Birimlerine Dönüştürülmesi
• Enflasyon Muhasebesi, Dönem Sonu İşlemleri
• Maliyet Muhasebesi, Bütçeleme
• Yönetim Kararlarında Muhasebe Bilgilerinden Yararlanma
• Banka Muhasebesi, İnşaat Muhasebesi

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir