Connect with us

Türkiye Gündemi

“AÇIK PAZAR HAREKETİ” KADIN ÜRETİCİLERİ BEKLİYOR

Açık Pazar Hareketi’ni hayata geçiren Anadolu Kültür Sanat Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği, Covid-19 salgınında uygulanan tedbir amaçlı yasaklar sebebiyle ürünlerini pazarlama imkanı azalan kadın üreticileri, hazırladığı “kadinureticiden.com” sitesi üzerinden komisyon almadan tüketicilerle buluşturuyor.

Anadolu Kültür Sanat Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği’nin “Açık Pazar Hareketi” üzerinden gerçekleşen alışverişler için kadın üreticilerden komisyon ve kargo ücreti talep edilmiyor.  Derneğe üye üreticiler de  herhangi bir aidat ücreti ödemiyor.

Ömer Serdar Karaca-Anadolu Kültür Sanat Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı

“ÜRETİCİ VE TÜKETİCİYİ ARACISIZ BULUŞTURUYORUZ”
Anadolu Kültür Sanat Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ömer Serdar Karaca tüketicilerle küçük ölçekli kadın üreticileri aracısız olarak buluşturduklarını ifade etti: “Sağlıklı beslenmenin herkesin hakkı olduğunu ve sağlıklı besinlerin daha ulaşılabilir olması gerektiğini savunuyoruz. Gezegenimizdeki yaşam kaynaklarımıza ağır bedel ödeten bu kâr odaklı gıda üretimi yerine dünyayı besleyen emekçi kadınları güçlendirmek istiyoruz. Kadın üreticilerimizin üretici pazarları ve köy pazarlarında satışa sundukları ürünleri makbuz karşılığında değerinden satın alıyor, gereği şekilde ambalajlayarak üzerine hiçbir kar koymadan kadinureticiden.com sitesinde üreticinin ve pazarın isminin de olduğu etiketle satışa sunuyoruz.”

Kübra Sultan Yüzüncüyıl-Anadolu Kültür Sanat Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği Danışmanı ve Açık Pazar Hareketi’nin öncülerinden

“ÜRÜN SEÇERKEN TİTİZ ÇALIŞIYORUZ”
Anadolu Kültür Sanat Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği Danışmanı ve Açık Pazar Hareketi’nin öncülerinden Kübra Sultan Yüzüncüyıl; ürün seçiminde dikkatli bir araştırma süreci uyguladıklarını vurgulayıp şunları dile getirdi: “Ürünleri seçerken titizlikle çalışan bir saha ekibimiz var. Her bölgede üretimi yerinde gören birkaç gönüllümüz mevcut. İlk etapta saha temsilcilerimizin bire bir ulaştığı üretici kadınlarla yola başladık. Şimdi ise çoğunlukla sitemiz üzerinden “Bizimle satış yapın formu” ile üretici kadınlarla iletişime geçiyoruz. Açık Pazar Hareketi’ne katılmak isteyen üreticilerin ürünlerinden birer numune alıyoruz, ürünlerin içeriğiyle ilgili bilgileri tarafımıza ulaştırmalarını istiyoruz. Gelen numune ürünler demo şefimiz tarafından mutfakta test ediliyor. Onay aldığı takdirde ürünler sisteme dahil ediliyor”

HEDEF: 40 BİN KADIN ÜRETİCİYE ULAŞMAK
Covid-19 salgın sürecinde önemi artan gıda güvenliğini vurgulamak ve kadın emeğini görünür kılmak amacıyla fark yaratan Açık Pazar Hareketi, kadınları yalnızca ekonomik değil sosyal yönden de “güçlendirmek” hedefiyle faaliyetlerini sürdürmeyi planlıyor. Hareketin hedefi 40 bin kadın üreticiye ulaşıp; onların her açıdan güçlenmesine katkı sağlamak.

UZUN VADEDE KADIN ÜRETİCİ İÇİN OKUL KURULACAK
Açık Pazar Hareketi kapsamında ayrıca üretici kadınların “dijital medya okuryazarlığı ile gıda okuryazarlığı eğitimlerine” katılmaları sağlanıyor. Öte yandan küçük ölçekli üretim yapan kadınların en çok ihtiyaç duyduğu emeklilik planlama konusunda da destek programları hazırlanıyor. Uzun vadede ise kadın üreticiler için bir okul kurulması hedefleniyor.

AÇIK PAZAR HAREKETİNDEN AÇIK ÇAĞRI..
Açık Pazar Hareketi; kadın üreticileri “ürünlerinin kadinureticiden.com sitesinde yer alması için site üzerinden başvuruda bulunmaya”, duyarlı tüketicileri “alışverişlerini sağlıklı ve doğal ürünler sunan, kâr amacı gütmeyen “kadinureticiden.com” sitesinden yaparak bu dayanışmaya katılmaya”,  sponsorlar adaylarını da “kadın üreticilerin ürünlerinin kargo ücretlerini karşılamaya, başlatılan eğitim çalışmalarına destek olmaya veya ürünleri satın alıp ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtarak bu hareketi desteklemeye” davet ediyor.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir