Connect with us

Finans & Ekonomi

2020’DE STARTUP’LARA “177 MİLYON DOLAR” YATIRIM YAPILDI…

Türkiye merkezli dijital startup platformu StartupMarket, 2020 yılında Türkiye’de 172 startup’a 177 milyon dolar yatırım yapıldığını; 2019 yılında yüzde 69 oranında büyüyen sektöre yönelik yatırımların geçtiğimiz yıl yüzde 74 arttığını açıkladı.

Dünya genelinde startup projelerine  yatırımlar bir önceki yıla kıyasla yüzde 4 artarak 300 milyar dolara ulaştı. Özellikle dijital uygulama projeleri için planlanan startup girişimlerine sağlanan yatırımlar, ülke ekonomisi ve sürdürülebilir kalkınma açısından “önemli bir adım” diye nitelendiriliyor.

Serkan Bağçe-StartupMarket Kurucu Ortağı ve CEO’su

“COVID-19 SALGININDA YATIRIMCIMLARIN STARTUP’LARA İLGİSİ ARTTI”
Covid-19 salgınında; dijital platformların kullanım oranlarıyla birlikte yatırımcıların startup’lara ilgisinde artış kaydedildiğini söyleyen StartupMarket Kurucu Ortağı ve CEO’su Serkan Bağçe; “Örneğin perakende satış yapan şirketlerin çevrimiçi penetrasyon oranları son 5 yıla oranla birkaç ayda hedef seviyelerine ulaştı. Mobil cihazlar ve dijital platformlarda oynanan oyunlara talep de çok arttı. Hızla gelişen teknolojinin farklı alanlarındaki taleplerle birlikte bu alanda hizmet ağı kuran teknoloji şirketlerine yatırımcı ilgisi de üst seviyeye ulaştı. Bunun sonucunda 2020 yılında StartupMarket üzerinden yatırım arayan 14 girişim, StartupMarket yatırımcı kaşif üyeleri veya iş ağından yatırım aldı.” dedi.

“TÜRKİYE KİŞİ BAŞI 1.3 DOLARLIK YATIRIM ORTALAMASINA SAHİP”
Bağçe, Türkiye’nin yatırım ekosistemi içinde kişi başına 1.3 dolarlık ortalamaya sahip olduğunu ifade etti: “Bu rakam Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 65 dolar civarında. Yatırım ekosistemi gün geçtikçe büyüme kaydediyor. Ülkemiz ve girişimci ruha sahip startuplar ile yatırımcıların buluşması öncelikli konumuz. Bu şekilde verimli olabilir ve ekosistemi büyütebiliriz.”

“START-UP’LARA YATIRIM HER YIL KATLANARAK ARTACAK”
Start-up’lara yatırımların her geçen yıl artacağını belirten Bağçe, şunları dile getirdi: “StartupMarket” ve “Kitlesel Fonlama Platformu” ile start upların yatırım alma kanallarına yenisini ekleyerek, elde edeceğimiz tüm gelirleri startup’ların yatırım alma, büyüme ve ekibi güçlendirme süreçlerinde kolaylık sağlamak için kullanacağız. Bu bağlamda yakın dönemki hedefimiz; 2021’in ilk çeyreğinde platform üzerinden ilk yatırımların yapılmasını sağlamak. Bunun yanında ayrıca, kitle fonlama yasasının çıkması ve bu bağlamda yeni kurulan yerel fonların oluşmasıyla birlikte start up yatırımlarının her yıl katlanarak artacağını öngörüyoruz.”

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir