Connect with us

Türkiye Gündemi

YENİ NESİL ŞEHİRLERİN TASARRUF AKLI: TÜRK TELEKOM…

Türk Telekom, “yeni nesil şehircilik” anlayışıyla hayata geçirdiği projelere 9 ilde 50’den fazla hizmetle devam ediyor. Belediyelere; elektrikte yüzde 40, sulamada yüzde 30 kaynak tasarrufu sağlayan şirket, yaşam kalitesi yüksek, sürdürülebilir ve güvenli şehirler inşa ediyor.

Türk Telekom, “Enerji Verimliliği Haftası’nda” yaptığı açıklamada; 5G ve yapay zekâ yatırımları sürerken, “Yeni Nesil Şehirler İnisiyatifi” ile bu teknolojilerin ilk adımını 9 kentte hayata geçirdiğini duyurdu. Şirket “Yeni Nesil Şehir Platformu” adı altında, yeni nesil ulaşım, enerji, çevre, sağlık, yaşam ve güvenlik alanlarında 50’den fazla hizmet veriyor.

21 BELEDİYEDE “DİJİTAL VE İNTERAKTİF BELEDİYECİLİK”
Çalışma kapsamında; Karaman, Kars, Antalya, Kırşehir, Mersin ve Edirne’den sonra, Elektronik Denetleme Sistemi ile Denizli Büyükşehir Belediyesi, Yeni Nesil Kavşak ile Elazığ Belediyesi, Halka Açık Wi-Fi, Yeni Nesil Şehir Mobilyaları ve Mobil Uygulama ile Kütahya Belediyesi yeni nesil şehir çözümleriyle buluştu. Ayrıca toplam 21 belediyede Sosyal Medya Yönetim Yazılımı hizmeti sunularak “Dijital ve İnteraktif Belediyecilik” vizyonu desteklendi.

AÇIK ALANDA 1.2 MİLYON KULLANICIYA WI-FI HİZMETİ
Yeni nesil şehirlerde en öncelikli ihtiyaçlardan “WiFi” hizmetinden açık alanlarda 1.2 Milyon kullanıcının faydalanması sağlandı.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE KARŞI ÖNLEM
Sıcaklık, nem, gürültü, duman, su baskını, hava/su kalitesi takibi, basınç, gaz ve atık madde ölçümleri yapılarak elde edilen değerlerin raporlanabilmesi ve kontrol edilmesiyle çevre kirliliğinin önüne geçilmesi hedeflendi.

KRONİK HASTALAR VE GÖRME ENGELLİLERE ÖZEL UYGULAMA
Türk Telekom’un “Yeni Nesil Sağlık” uygulamaları ile 9 kentte 400’ün üzerinde kronik hastanın sağlık durumları takip edilerek periyodik kontrolleri yapılmaya başlanırken, Panik Butonu uygulaması başladı. Ayrıca “Sesli Adımlar” uygulaması sayesinde görme engellilerin cadde ve sokaklarda güvenle dolaşmaları kolaylaştırıldı.

Mustafa Eser-Türk Telekom Kurumsal Satış Genel Müdür Yardımcısı

“ŞEHRİN TÜM İHTİYAÇLARI İÇİN AKILLI ÇÖZÜMLER GELİŞTİRİYORUZ”
Türk Telekom Kurumsal Satış Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Eser, kamu hizmetleri dahil, şehirlerin tüm ihtiyaçları için “akıllı çözümler” geliştirdiklerini söyledi: “Yeni Nesil Enerji uygulamaları sayesinde elektrikte yüzde 40, sulamada yüzde 30’a varan tasarruf elde ettik. Trafikte geçirilen sürenin yüzde 35 azaltılmasıyla yakıtta yaklaşık yüzde 30 tasarruf kaydedilirken, karbon salınımını da yüzde 25 azaldı.”

“KAYNAKLARIN ETKİN KULLANILMASINI SAĞLIYORUZ”
Türk Telekom’un “yaşam kalitesi yüksek”, “sürdürülebilir” ve “güvenli şehirler” inşa ederek, yeni konseptler geliştirdiklerini ifade eden Eser, “Yeni Nesil Şehirler’de” sensörler ve taşıtlardan toplanan verileri, Türk Telekom IoT platformunda işleyip anlamlandırarak “ileriye dönük kararlar alınmasını” ve “kamu kaynaklarının etkin kullanılmasını” sağladıklarını belirtti.

Bizi Paylaşın
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir